כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | טיול במדריד - ספרד

 

נוסף על שפע מבנים היסטוריים ואנדרטאות מרשימות, שופעת בירת ספרד במוזיאונים לאמנות מהשורה הראשונה, שדרות רחבות ידיים וחיי לילה סוערים. אתרי חובה שאסור להחמיץ במהלך טיול במדריד 


מאת: יצחק בן עוזר


 

היסטורית, ספרד היא אחת המדינות החשובות, המשפיעות והמרתקות ביותר בעולם. במידה רבה מאוד, ספרד עיצבה את הציוויליזציה המערבית, לצדן של בריטניה וצרפת . כל אלה הותירו במדריד של ימינו עקבות מפוארים. הנה כמה מקומות שכדאי לבקר בהם בפעם הבאה שאתם מגיעים לבירה הספרדית.

מדריד עתירת פסלים ואנדרטאות, המשמרים את עברה המפואר. צילם: יצחק בן עוזר
מדריד עתירת פסלים ואנדרטאות, המשמרים את עברה המפואר. צילם: יצחק בן עוזר

ידע כללי


ספרד תופסת את החלק הארי של חצי האי האיברי, אותו היא חולקת עם פורטוגל. לשתי המדינות היסטוריה ימית מפוארת, ומרבית מגלי העולם יצאו מהן (מגלן, קולמבוס וואסקו דה גאמה הם המפורסמים שבהם). במזרח ספרד נפרסים החופים המפורסמים של הים התיכון (קוסטה דל סול, קוסטה בראבה וקוסטה בלאנקה). המחוזות בחלק הצפון-מערבי של המדינה שוכנים לחופו של האוקיינוס האטלנטי (קוסטה ורדה וקוסטה דה קאנטרבריה).


ספרד מחולקת לארבע מחוזות: קסטיליה, קאטלוניה, חבל הבאסקים ואנדלוסיה. המחוזות נבדלים זה מזה הן מבחינת תוואי הנוף ומזג האוויר, והן מבחינת התרבות, האוכל והשפה. הבדלים אלו יצרו פטריוטיות מחוזית מובהקת. תופעה זו מסבירה את המאבק המתמשך, שאף עלה בחיי אדם, בין הבאסקים, השואפים להשגת עצמאות, לבין השלטון המרכזי.


ספרד היא אחת המדינות שהשפיעו ביותר על העולם. הודות לכיבושיה הרבים ולמדיניותה הקולוניאליסטית, התרבות השולטת בחלקים רבים בעולם, עד עצם היום הזה, היא ספרדית. השפעתה של ספרד ניכרת גם בתחום הדתי: שלוש הדתות המונותאיסטיות הטביעו עליה את חותמן, והיא מצידה השפיעה עמוקות על עיצובה של כל אחת מהן.


בספרד שפע של מבנים היסטוריים, אנדרטאות מרשימות, מוזיאונים לאמנות מהשורה הראשונה, חופי ים מקסימים ונופים עוצרי נשימה. כמובן, שתקצר היריעה מלהקיף את כל שכיות החמדה של ספרד במאמר אחד. לכן, נתמקד כאן בבירה מדריד, ובסביבתה הקרובה.
אחת הדרכים הנוחות והמהירות להתוודע לרחובות מדריד, למבניה ולכיכרותיה היא באמצעות סיור מאורגן, אך גם סיור בגפכם יהיה מהנה.

מדריד -  ארכיטקטורה מרהיבה. צילם: חואן נבאדר-מסיאס
מדריד -  ארכיטקטורה מרהיבה. צילם: חואן נבאדר-מסיאס


הכיכרות והרחובות


במדריד שפע כיכרות מעוצבות, ובמרביתן ניצבים פסלים ו/או מזרקות. הכיכר המפורסמת מכולן, ואחת הגדולות ביבשת אירופה, היא "פלזה מאיור" (Plaza Mayor), שעוצבה במאה ה-16. במרכז הכיכר מתנוסס פסלו של המלך פיליפ השלישי, ומקיפים אותה בניינים מרשימים בסגנון איטלקי. אחד מהם הוא "קסה דל פנדריה" (Casa Del Panaderia). סביב הכיכר ממוקמים בתי קפה, והמוני התיירים המגיעים אליה ממלאים אותם בבקרים ובערבים. כיכר מפורסמת נוספת היא "פוארטה דל סול"(Puerta del Sol), "שער השמש" בעברית, על שום הרחובות היוצאים ממנה ומזכירים את קרני השמש. הכיכר משמשת כנקודת התייחסות שממנה מודדים את המרחקים לאזורים שונים בספרד. במרכז הכיכר פסל גדול של קארלוס השלישי ופסל של דוב מטפס על עץ תות.


כיכר אספניה היא כיכר מרובעת וירוקה ובה ממוקמים פסלים של דון קישוט וסאנשו פאנשה, גיבורי ספרו של סארוואנטס. במרכזה של הכיכר הסיבילית (Plaza de la Cibeles) מזרקה מרשימה המתארת את האלה קיבלאי נוהגת בכרכרה רתומה לאריה. הרחבות והבניינים שבמרכז מדריד תוכננו בקפידה. חזיתות הבתים שלאורך גראן ויא, לדוגמה, הן יצירות אמנות. דוגמא נוספת היא רחוב פארדו, שבתחילתו ה"כיכר הסבילית", ובסופו "כיכר קרלוס החמישי".


טבע בלב העיר


פארק ריטרו מהווה מקום בילוי לתושבי העיר בכל הגילים, והוא שוקק חיים בעיקר בסופי השבוע. בפארק מדשאות וגני פרחים לצד אנדרטות, פסלים ומבנים מרשימים. הבולט מביניהם הוא מונומנט אדיר של המלך אלפונסו, המשקיף על אגם. בפארק גם מגוון רחב של מזנונים ובתי קפה, והוא מציע לחובבי הספורט מסלולי הליכה, ריצה, סקייטבורד וקורקינט. מומלץ לבקר בפארק בימי ראשון הקיציים, אז מתקיימות בו הופעות מוזיקה, תיאטרון ואקרובטיקה.

פארק Oeste משתרע בפינה אחרת של העיר ובו שרידי מקדש מיצרי וגן שושנים. ניתן לעלות בפארק על הרכבל, שתחנתו העליונה ממוקמת באזור מיוער, בו תושבי העיר מוצאים מרגוע. באזור נמצאים גן חיות, גן שעשועים, אגם, בריכות שחייה ומסלולי הליכה וריצה.

 

רחובותיה הקסומים של העיר מדריד. צילם: חואן נבאדר-מסיאס
רחובותיה הקסומים של העיר מדריד. צילם: חואן נבאדר-מסיאס

 

אם אתם כבר בסביבה


בסביבתה הקרובה של מדריד, ברדיוס של עד 100 ק"מ, ממוקמות לא מעט אטרקציות חשובות. אחת מהן היא ה"אקוודוקט של סגוביה", אמת מים עתיקה שנבנתה בזמן שלטונו של הקיסר טריאנוס. לאמה מספר קומות, אורכה 730 מטרים וגובהה המרבי הוא 28 מטרים. זהו אתר פוטוגני מאוד, והוא משמש גם כנקודת זינוק של אחד הקטעים במרוץ האופניים הלאומי, המתקיים כל שנה בספטמבר.


מקום חשוב נוסף לבקר בו הוא האנדרטה האדירה בעמק הנופלים שנבנתה ע"י הרודן הספרדי פרנקו. האנדרטה משמשת כאתר הנצחה לזכר הנופלים במלחמת האזרחים, שהתקיימה במחצית הראשונה של המאה ה-20. בצלע ההר הירוקה והמיוערת, נחצבה בזיליקה ענקית המשקיפה אל העמק ובה קבור פרנקו. בהר, שמעל הבזיליקה, ניצב צלב ענק, שמכוון את הנהגים לאתר.


כ-100 ק"מ מדרום למדריד שוכנת העיר טולדו. בעיר, הכלולה ברשימת האתרים השמורים של אונסקו, מבנים רבים שנבנו ע"י היהודים, המוסלמים והנוצרים. העיר העתיקה שוכנת בתוך עיקול של נהר הטאחו. העיר עברה משליטה נוצרית למוסלמית בתחילת המאה ה-8, וחזרה לשליטה נוצרית בסוף המאה ה-11. תור הזהב שלה החל בשנת 1087 עם הפיכתה לבירת ספרד, והסתיים בשנת 1561 עם החלטתו של פיליפ השני להעביר את הבירה למדריד. העיר הושפעה מאוד מהחלפת השלטון בה מידיים נוצריות למוסלמיות, ולנוצריות בחזרה. לדוגמא: בחלק מן הכנסיות מגדלי הפעמונים מזכירים מאוד את צריחי המסגדים, והעיטורים בהן בנויים בסגנון יהודי או מוסלמי. ניתן לערוך סיור בעיר העתיקה ברכבת מיניאטורית, או לטייל ברגל בסמטאות הצרות.

בעיר העתיקה נמצאים מספר מבנים מרהיבים: מבצר אלקאזאר, קתדראלת סאנטו טומה, ביתו של הצייר אל גרקו ומזנר סן חואן דה לוס רייס. תוך כדי השיטוט בסמטאות הצרות ניתקל בחנויות קטנות, שמציגות מבחר מעניין של חרבות מתכת, עדות להתמחותה של העיר באמנות דמשק, ששילבה פלדה מושחרת בחוטי זהב וכסף.