דיסקברי טיול עולמי | נופש בברלין - גרמניה

 

נופש בברלין מספק לתייר מגוון כמעט אינסופי של אתרי תיירות נפלאים. קצת על ההיסטוריה של האתרים שכדאי לזכור לפני היציאה לחופשה בברלין


מאת: גיא נוימן


 

האדם שחצה את חורשת העצים נראה מפוחד ומוטרד. בגדיו הכהים השתלבו בחשיכה ובלוריתו הזהובה הציצה מתחת לכובעו. לבו פעם במהירות כשחשב על גורך משפחתו ומשפחת חברו הטוב. כבר חודשים שהם מתכננים את המבצע על כל פרטיו. שתי דקות שנראו כמו נצח חלפו ואז, תוך מספר שניות, הגיחו מבין העצים בני שתי המשפחות וכמעט ללא מילים פתחו את יריעות הניילון שהחזיקו ברשותם, חיברו אותן בחבלים לסל ענק ותוך זמן קצר פרשו על האדמה את הכדור הפורח עליו עמלו זמן כה רב. ארבעה מבוגרים וארבעה ילדים הצטופפו בתוך הסל, הלהביור הודלק, הכדור החל להתנפח ותוך מספר דקות שתי המשפחות מצאו את עצמן באוויר. אחרי 23 דקות של טיסות מורטות עצבים, כשנגמר הגז והבלון החל להנמיך, גילו פיטר סטרלציק וגונתר ווצל שהם ובני משפחותיהם השיגו את יעדם ונמלטו ממזרח ברלין Berlin הקומוניסטית בדרך לחיים חדשים במערב ברלין – בגרמניה Germany השנייה. הבריחה ההרואית של שתי המשפחות הביאה את זרקורי התקשורת העולמית לברלין, ונחרתה לעד בזיכרונותיה של העיר.

בית הכנסת החדש. צילם: גיא נוימן
בית הכנסת החדש. צילם: גיא נוימן

 


ברלין החצויה

1945 הייתה שנה שחרצה את גורלה של אירופה כולה כשכוחות המשטר הנאצי קרסו אל מול עוצמתן של בעלות הברית. עם סיום המלחמה הוחלט בוועידת פוטסדאם לחלק את ברלין Berlin לארבעה חלקים שונים על המפה, כל אחד בפיקוח אחת מארבע המדינות שהשתתפו בכיבוש העיר. הסובייטים טענו כי ברלין שייכת להם בלבד והטילו עליה המצור של 11 חודשים. המתח בין הגוש המערבי למזרחי הביא למתיחת קו גבול ברור שחצה את ברלין וסומן ע"י גדר תיל. מזרח העיר היה נתון בידי הרפובליקה הגרמנית הדמוקרטית (GDR) ומערב העיר בידי ממשלתה החדשה של גרמניה Germany המערבית. קו הגבול החדש יצר מציאות קשה ויוצאת דופן. משפחות וזוגות הופרדו, אנשים איבדו את מקום עבודתם ותושבי מערב ברלין איבדו את אוצרותיה התרבותיים של העיר כמו מוזיאונים ומונומנטים אשר נותרו בצדה המזרחי של העיר עליו שלטו הקומוניסטים.

בין שני חלקי ברלין נוצרה מעין תחרות בה כל צד רצה להציג מבנים, ארכיטקטורה ותרבות מפותחת יותר. ברלין Berlin הפכה לחלון ראווה למאבק בין המערב הקפיטליסטי למזרח הסוציאליסטי. ממשלת מזרח גרמניה החלה להזרים תקציבי ענק לפיתוח ברלין המזרחית, אותה רצתה להציג כמודל לשגשוג והצלחה קומוניסטיים. על אף ההטבות שהורעפו על העיר, המשיך זרם קבוע של פליטים לחצות את גדר התיל שהפרידה בין חלקי העיר. הפתרון לבעיית העריקה היה בדמותה של "חומת ההגנה האנטי פשיסטית" שהוקמה ב-1961 . לאורך מסלול החומה הארוכה הוצבו בונקרים ומגדלי שומרים שתפקידם היה לירות ב"פורצי החומה", שהעזו לחצות את הקו האסור המסומן על המפה. 

במשך 28 שנים, במהלכן ניסו מעל 5,000 איש לצלוח את המסלול ולערוק למערב, חצתה החומה את לבה של ברלין Berlin. ניסיונות ההימלטות היו שונים ומגוונים: מנהרות נחפרו, תאים זעירים הותאמו בתוך מנועי מכוניות וכאמור, טיסות בכדור פורח העבירו שתי משפחות למערב המיוחל.

 

מזרקת שטון והעירייה האדומה. צילם: גיא נוימן
מזרקת שטון והעירייה האדומה. צילם: גיא נוימן

 


ברלין החדשה - ישנה

לקראת סוף 1989 קרה הבלתי יאומן. ב-9 בנובמבר הופיעה הידיעה כי עוד באותו היום יתחילו השלטונות בניתוץ מסלול החומה. המעבר שהיה סגור במשך שנות דור , יהיה פתוח לחלוטין לאזרחי המזרח והמערב. ברלין חזרה להיות בירתה של גרמניה Germany המאוחדת. מעבר לבעיות המנהלתיות שהתעוררו עם העברת הבירה מבון לברלין ב-1999, היו גם בעיות פסיכולוגיות. כיוון שחל מחסור במשרדים חדשים למחלקות הממשל, נאלצו הפוליטיקאים לחזור אל משרדיהם הישנים של ראשי הממשל הנאצי.

ההחלטה להעביר את הבירה לברלין הביאה להקצאתם של תקציבי ענק ששינו את פניה של העיר. שער ברנדנבורג הוא אתר תיירות מרכזי והמקום להתחיל טיול במזרח העיר. הוא אחד מ-14 שערים שנפתחו בחומה העתיקה של ברלין Berlin והיווה חלק מהחומה בימי החלוקה. כיום הוא נחשב לאחד מסמליה הידועים ביותר של ברלין.

בשנת 2002 נפתחה בברלין תערוכה יוצאת דופן. מדינות רבות מאירופה ומהעולם קיבלו הזמנה מראש העיר לשלוח כל אחת אמן, שיעצב על פי שיקוליו פסל של דב. הדובים סודרו במעגל והפכו לאחת מאטרקציות התיירות הגדולות בעיר אשר משכה, רק בארבעה חודשים הראשונים להצגתה, מעל למיליון וחצי מבקרים. ההצלחה חזרה בשנית כשבשנת 2003 הוזמנו מדינות נוספות לקחת חלק בפרויקט שהכנסותיו הן קודש ליוניצף.

ממזרח לשער משתרעת השדרה המפורסמת אונטר דן לינדן (Unter Den Linden). כיכר פריז הממוקמת על מפות העיר בתחילת השדרה, חזרה לפאר שאפיין אותה בעבר: שגרירויות מכל אירופה והעולם הוקמו ומלון אדלון המפואר, שהוקם ב-1907, שב ופתח את שעריו. שדרת אונטר דן לינדן יוצאת מזרחה מכיכר פריז וחוצה את פרידריך שטראסה, רחוב הקניות של מזרח ברלין. מכאן ממשיכה השדרה אל כיכר בבל אשר בין המבנים המקיפים אותו נמצא גם מונומנט פשוט ויפה של האמן הישראלי מיכה אולמן – טיול במקום בהחלט שווה. היצירה, הנקראת "אולם ספרים ריק" מזכירה לנו את ההיסטוריה של הכיכר בה שרפו הנאצים כ-25 אלף ספרים בליל ה-10 במאי 1933.

לא הרחק מכאן שוכנת כיכר ג'נדרמנמרקט הנחשבת ליפה בברלין Berlin. שתי כנסיות תאומות ניצבות משני צדי הכיכר ובתווך אולם הקונצרטים. המשך מסלול השדרה מוביל לאי המוזיאונים כשהמפורסם מבין מוזיאוניו הוא מוזיאון פרגמון, המהווה את אחד ממקורות הגאווה של ברלין ואתר תיירות מפורסם. על אי המוזיאונים נמצאת גם הקתדרלה הפרוטסטנטית הגדולה בעיר (Berliner Dom). עיטורי הכנסייה המרהיבים והאורגן אדיר המימדים נותנים תפאורה מתאימה ומכובדת למלכי פרוסיה הקבורים בתוכה. טיול על האי בהחלט מומלץ למטייל חובב המוזיאונים.

 

 

800 שנות היסטוריה

ברלין Berlin היא אחת הצעירות בבירות אירופה. היישוב המתועד הראשון נוסד בשנת 1237 על גדת נהר השפרה (Spree) אותו ביקשו סוחרים לנצל כדרך תחבורה. בשונה מאוד מהאופי הגזעני והשמרני שאפיין את ברלין בין מלחמות העולם, נחשבה העיר בעבר לפתוחה וליברלית. היא קלטה קבוצה גדולה של פרוטסטנטים צרפתים שברחו מרדיפה קתולית וב-1670 נקלטו בעיר חמישים משפחות יהודיות שהיוו את הבסיס לקהילה היהודית המפוארת שהתקיימה בעיר עד ימי הנאצים הארורים.

מגדל הטלוויזיה, המבנה הבולט על המפה של העיר, מזדקר במרכז כיכר אלכסנדר ובסמוך אליו ניצבת מזרקת נפטון היפה המשמשת מקום מפגש נופש ובילוי למשפחות בעיר. למרגלותיו של המגדל, שוכן בניין העירייה. מדרום מערב לעירייה שוכן רובע ניקולאי, המקום הרומנטי של ברלין. בתי הקפה, המסעדות הקטנות וחנויות עבודות היד הפזורות ברחובות מרוצפים האבן של הרובע, משווים למקום אופי של כפר קטן. כאן, בין הבתים הראשונים שנבנו בעיר, זה המקום האידיאלי למטייל להתרווח על כוס קפוצ'ינו מול הנהר, ולחזור אחורה אל ימי הביניים, בהם הייתה ברלין לא יותר מאשר כמה מבנים ציוריים על גדת הנהר. מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון ניתן למצוא באתרי התיירות של סוכנויות הנסיעות: אופיר טורס, איסטא, שטיח מעופף, גוליבר, הדקה ה-90, צבר, קשרי תעופה, ארקיע ועוד.