מוזיאונים - הודו

ביקור בכמה מהמוזיאונים הבולטים בהודו מאפשר הצצה לאחת התרבויות העתיקות והמסקרנות שיש: התרבות ההודית. לפניכם כמה מהבולטים שבהם


יניב גרנות


מוזר ככל שזה יישמע, מוזיאונים לא היו טבעיים בנוף ההודי מאז ומתמיד. למעשה, יש המייחסים לבריטים ולאהבתם לשימור ולמסורת את הקמתם של ראשוני המוזיאונים ההודים. כיום, סצנת המוזיאונים ההודית חיה, נושמת, ערנית ומשתנה בתדירות גדולה. מספר המוזיאונים ההולך וגדל, הספרות המקצועית המגוונת והמערכת החינוכית במוסדות מוכיחים כי לתחום זה בהודו יש ייצוג רב ומשמעותי כחלק מהתרבות ההודית כולה, המסבירה פניה לתייר.


המוזיאון הלאומי בדלהי
National Museum in Delhi
ראשון בין שווים, כמובן, חייב להיות המוזיאון הלאומי בדלהי. מוזיאון זה מציג עתיקות של  חפצים, כלים, משחקים וכלי עבודה מהעולם הישן. המוזיאון מפורסם בעיקר בשל התכשיטים הרבים והמגוונים שבו, המציגים לראווה את הגנדרנות והקישוט של העולם העתיק, שאיננה שונה, כך נדמה, מזו של העולם המודרני כפי שאנו מכירים אותו, כיום. מומלץ להקדיש מספר שעות לביקור במוזיאון, המציג, כמו כל מוסד לאומי המכבד את עצמו, מסורת עשירה ומפורטת של התקדמות חברתית ושפע תרבותי.

 

המוזיאון הלאומי של דלהי
המוזיאון הלאומי של דלהי


ראג'סטאן
האזור, שמלכתחילה נחשב כגן עדן לתיירים על שלל האטרקציות שבו, משמש גם ככר פורה למוזיאונים רבים ומגוונים, המשקפים בצורה אמינה את המסורת הרב תרבותית של האזור. מקדשים, ארמונות, מצגות של ריקוד ומחול מסורתיים, אתרים ארכיאולוגיים ומוזיאונים בסדרי גודל שונים נפוצים באזור ומהווים מעין רשת למידה דינאמית, חברתית ותרבותית  כאחד, של הודו בכלל ושל ראג'סטאן בפרט.

 


המוזיאון הממשלתי באג'אמר
Government Museum in Ajmer
בתוך שלל האפשרויות המגוונות, מתבלט המוזיאון הזה, המציג לראווה אוספים ייחודיים של כלי עבודה ונגינה מהעולם הישן, חיות מפוחלצות, ציורים קטנים, עבודות חימר וכתבים עתיקים מפרס, ציילון ועוד. המוזיאון ממוקם ממש בליבה של העיר העתיקה ושוכן בארמון מפואר אשר הוקם ב-1570, מה שהופך אותו עצמו למוצג מוזיאוני לגיטימי, כיאה למסורת ההודית ולשימור המבנים שלה.

 


מוזיאון התחבורה בדלהי   
The Rail Museum in New Delhi
אם הזמן מאפשר לכם, אל תפספסו הצצה למוזיאון המיוחד הזה, המעניק מבט מקסים על הדרכים ועל אמצעי התחבורה של העולם העתיק. כאן תוכלו לראות איך נעו בדרכים הישנות  בני האצולה של פעם, הנסיכות ושליטי הארץ, וכן מהטמה גנדי בכבודו ובעצמו. במוזיאון ניתן לצפות בכלי תחבורה ישנים, כרכרות שאפשר לראות כיום רק בסרטים ובאופן כללי ניתן להתרשם מאורח החיים בארץ רחבת הידיים, קצת לפני העידן המהיר והטכנולוגי של היום. המוזיאון מהווה גם מקום מצוין לקחת אליו את הילדים המטיילים איתכם. עבורם, זו עשויה להיות חוויה יוצאת דופן, עת ישוטטו במוזיאון בעזרתה האדיבה של כרכרה עתיקה, הממונה על תנועתם במקום.

 

ישנם חוקרים ומטיילים רבים המערערים על עצם אימוצם של המוזיאונים כנציגי התרבות העיקריים לשימור המורשת בהודו. אלה מוכיחים כי התרבות ההודית, בעיקר בעזרת המקדשים, דאגה מאז ומעולם לדרכי איסוף שימור ותצוגה של פריטי התרבות החשובים לה. המקדשים היוו למעשה מעין מוזיאונים חיים, שתפקידם ביצירה התרבותית ובשימורה הוא תפקיד מרכזי. משתמע מדבריהם כי החברה ההודית צריכה לעודד דרכים אלה, ולחזק אותם, ואילו המוזיאונים נועדו להיות כלי משני בשימור התרבותי, אך במבט מלמעלה, הסוקר את המוסדות הרשמיים המתפקדים כמציגים של ענפי התרבות ההודית השונים, נדמה כי האמת, כמו תמיד, חייבת להימצא באמצע, בין הגישות. כך או כך, המוזיאונים המגוונים בארץ זו מחייבים ביקור והתייחסות ואינם יכולים ליפול קורבן לביקורת מסורתית שכזאת.