הודו - ספרים

 

בעקבות הספר 'בית' המציע מבט שונה על הודו India, 'נער החידות ממומביי' ומדריך הטיולים של גיא שחר, "הודו ונפאל", שמציע שלל מסלולים וטיפים למטייל בהודו


מאת: צוות דיסקברי


 

קסמה של הודו בא לידי ביטוי במגוון כתבות, ספרים ומאמרים. מרביתם מציעים מבט פילוסופי על הודו – לרוב מנקודת מבטו של המחבר – המספר על רוח, ספיריט, אמונות, טקסים ומיתוסים. מקצת מן הספרים מספרים חוויה אישית המשלבת בין חומר לרוח וחלקם הופכים לספר הדרכה עבור המטייל המתחיל.

בית, מנגו קפור, הוצאת ידיעות אחרונות
'בית', מנג'ו קפור, הוצאת ידיעות אחרונות

הספר 'בית' של מנג'ו קפור הוא ספר פרוזה לכל דבר: לא עוד פילוסופיות הודיות נשגבות, פסלי בודהה רבי רושם או ריחות של קטורות מסתורית, אלא סיפור פרוזאי, ארצי, יומיומי של משפחה הודית ממוצעת החיה את חייה רצופי האהבות, התככים, המשברים ורגעי השמחה. הטקסים והאמונות ההודיות הרבות שקנו להם אחיזת עולם בליבם של מאמינים רבים בהודו ומחוצה לה, משולבים בסיפור המעשה בטבעיות, מבלי להפוך לנושא העיקרי.

בית מציע מבט שונה ועכשווי על הודו בת זמננו: מאבק בין מסורות עתיקות לחיים המערביים המודרניים, קונפליקט תמידי בין אמונות, נורמות וכללי התנהגות נוקשים אל מול הרצון לקיים אורח חיים מודרני, ומעל הכל ניסיונות נואשים מצידם של בני הדור הצעיר לרצות את הוריהם באמצעות חתונה, בית וילדים. 

במרכז הסיפור עומדת סונה שהתחתנה בנישואי אהבה ועברה לגור בבית הרי בעלה. הכלה הצעירה לא שיערה בנפשה שהמשפחה החדשה שלה תהיה כה עוינת. בעוד גיסותיה יולדות ילדים, הרחם של סונה מסרב להעמיד צאצאים, ויום אחר יום היא חשבה במבטים הדוקרים בגבה. נישה, בת הדור הצעיר במשפחה, היתה אמורה לגדול ולהיעשות אימא ורעיה. אבל דווקא סוד משפחתי אפל אִפשר לה להשקיע את כל מִרצהּ בלימודים. האם כשתגיע לגיל נישואין תוכל להתמיד בלימודיה? האם תוכל להגשים את חלומותיה? 

כשכל בני המשפחה חיים יחדיו בבית אחד, השמועות עוברות חיש מהר מחדר לחדר, וכל אחת מבנות המשפחה מנסה לפלס את דרכה בין ציות לַמסורת ובין שאיפותיה שלה. בית הוא סיפור משפחתי על שלושה דורות, המאפשר לנו להציץ אל הסלון, אל חדרי השינה ואל המטבח של משפחת סוחרי הבדים בַּנְווארי. זהו סיפור חי ונושם שעוקב אחר מאוויי נפשם של בני בית אחד כנגד המוסכמות המשפחתיות. 

זהו רומן מדויק ועשיר, חושני ורגשי, על עוינות ואדיבות, על אהבה וקנאה, על עיקשות ופשרה, על סודיות וגילוי לב שרוחשים בלב לבה של כל משפחה. 

'בית', מנג'ו קפור, הוצאת ידיעות אחרונות

 

נער החידות ממומביי, סווארופ ויקאס, הוצאת אחוזת בית
'נער החידות ממומביי', סווארופ ויקאס, הוצאת אחוזת בית

נער החידות ממומביי 

ראם מוחמד תומס בן השמונה עשרה, נער אשפתות ממומביי, זוכה במפתיע בחידון טריוויה טלוויזיוני, ומקבל לידיו לא פחות ממיליארד רופי (כמאה מיליון שקל). המפיקים תאבי הבצע והפרסום חושדים בו במרמה, והוא מושלך לכלא. עורכת הדין אידיאליסטית, שלוקחת על עצמה להגן עליו, שואלת אותו איך ייתכן שנער יתום וחסר השכלה ידע לענות את כל תשובות הנכונות. והנער הצעיר עונה לה- שאלה אחר שאלה, סיפור אח סיפור.

פרקי הספר, המופעים כסדר השאלות בחידון, חושפים את תעלומת חיוו של הגיבור: כיצד ננטש כתינוק, גדל אצל כומר טוב לב שנעלם גם הוא מחייו,צ התגלגל לבית היתומים, שירת בביתו של דיפלומט אוסטרלי מסתורי, עבד אצל כוכבת קולנוע הוליוודית לשעבר,הציל בכוח האהבה ילדה מאלימות אביה, ועוד כהנה וכהנה אפיזודות, שכולן מתחברות יחדלסוף הבלתי צפוי בתוך האולפן הטלוויזיה .

דרך סיפור חייו של הגיבור רב הקסם, סקרן, בעל אמות מידה מוסריות ומידה מפתיעה של אופטימיות ואהבת אדם, מתגלית לעיני הקוראים הודו של ימנו- ארץ שיופי, ססגוניות ועושר תרבותי מתקיימים בה לצד כיעור, עליבות וטרגדיה.
"נער החידות ממומביי", ספר עם מבנה עלילה מבריק וסוף מפתיע, היה לרב מכר בינלאומי זמן קצר לאחר הופעתו ב-2005, והוא נחשב לאחת ההפתעות הגדולות של הספרות ההודית בשנים האחרונות. הוא זכה לשלל ביקורת מהללות בהודו ובעולם, תורגםעד כה ל-32 שפות וזכה בפרסים שונים וחשובים, ובהם הפרס הספרותי הדרום- אפריקאי החשוב ביותר, המקביל לפרס בוקר האנגלי, לשנת 2006 (שזכו בו בין השאר מארק האדון ב2004 על "המקרה המוזר של כלב בשעת לילה", יאן מרטל ב2003 על "חיי פיי" ואיאן מקיואן ב-2002 על "כפרה") בימים אלה הספר מעובד לסרט קולנוע ולמחזמר.

'נער החידות ממומביי', סווארופ ויקאס, הוצאת אחוזת בית 

 

הודו ונפאל, מאת גיא שחר, הוצאת ידיעות אחרונות
הודו ונפאל, מאת גיא שחר, הוצאת ידיעות אחרונות

הודו ונפאל 

מדריך הודו ונפאל של גיא שחר מציע מסלולים, מידע, אטרקציות וטיפים לכל מטייל. בספר למעלה מ-500 אתרים המסווגים גיאוגרפית ולפי תחומי עניין, מדריך טרקים, המלצות לתכנון הטיול ועוד. הספר מלווה בתמונות צבעוניות והוא מכיל מידע מפורט ושימושי. 

הודו ונפאל, מאת גיא שחר, הוצאת ידיעות אחרונות 


חברת "אל על" מקיימת טיסות ישירות להודו - טיסות לבומביי וטיסות לדלהי. אפשר גם להגיע בטיסות דרך מרבית חברות התעופה האירופאיות, ודרך טיסות קישור העוברות בירדן ובאדיס אבבה. חפשו דילים לטיסות זולות.