כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

ברזיל - דרום אמריקהבימים אלה ממש  נערכות בברזיל הכנות קדחתניות לקראת עונת הקרנבלים. האחד, הממוסחר והמתוייר לעייפה מתרחש בריו דה ז'ניירו, ואילו השני האותנטי והמקורי יותר, מתקיים בסלבדור, בירת באהייה. על המסיבות הפרועות בעולם.


כתבו: תמנע גרוסמן וצוות דיסקברי
צלמה: תמנע גרוסמן

 

כור היתוך של תאוות ויצרים

הקרנבל בסלבדור נפתח יום אחד לפני שאר הקרנבלים במדינה. את החגיגות פותח משט סירות בו מוסר ראש העיר את מפתחות העיר לידי מומו, המלך החדש. לבוש גלימה אדומה, מקבל מלך השוטים את ניהול העיר למשך חמשת ימי החגיגות. מכאן ואילך מתחיל מחול סוחף ויצרי של מיליוני חוגגים שגודשים את רחובות העיר, חלקם עוטי מסכות ותחפושות כבדות וחלקם בלבוש סמלי בלבד.
הקרנבל עובר בפארול דה בארה ((Farol da Barra המגדלור שעל שפת הים, דרך כל שכונות העיר ועד לפלוריניו (Pelorinho), הרובע העתיק המשוחזר של סלבדור. משאיות ענק (טריוס אלקטריקוס -  Trios Electricos)  מקושטות עוברות ברחובות העיר, עליהן עומדות להקות נגנים המנגנות ברעש מחריש אוזניים, סובבות את העיר, כשמאחוריהן צועדים אלפי רוקדים בצפיפות חמימה..
להקות נגנים (הבלוקוס אפרוס - Blocos Afros) הוחפות עימן את קהל הרוקדים במקצבי האפרו סמבה, רגאי והאפושה. מגוון המקצבים הוא אדיר וניתן לעיתים "ללכת לאיבוד" בין להקה אחת לרעותה, אולם הזמן והמקום נטולי חשיבות, במיוחד כאשר האוויר הבאהייני רווי באלכוהול, זיעה ומיניות סוחפת. המגע הישיר בין הרוקדים, תושבי העיר, חלקם משכונות העוני שבפאתיה (האלאגאדאס – בתי הכלונסאות היושבים על המים) ובין תיירים ברזילאים ומחוצה לה, מוסיף נופך לקרנבל הבאהייני ותורם לאווירה החושנית.

על העבדים בברזיל נאסר שימוש בכלי נשק. פתרון לריבים והגנה עצמית נעשה בעזרת הקפוארה - ריקוד הלחימה
על העבדים בברזיל נאסר שימוש בכלי נשק. פתרון לריבים והגנה עצמית נעשה בעזרת הקפוארה - ריקוד הלחימה

אם כל הקרנבלים

הקרנבל שנערך מידי שנה בריו דה ז'ניירו, נחשב לנוצץ מכולם: אומנם  במהלך השנים הפך הקרנבל למסחטת כספים ממוסחרת, ובמהלכו מתמלאים רחובות הבירה  בשיכורים חסרי מנוח, אבל כל אלה אינם יכולים להעיב על השמחה המתפרצת והאווירה הסוחפת הממתינה לתיירים וסקרנים – כ-300 אלף במספר. הללו באים מידי שנה לראות מקרוב את מסיבת הריקודים הגדולה בעולם: בתי הספר לסמבה על נציגיהם החטובים, רוקדים ברחובות העיר בתלבושות ססגוניות כשהעיקרון המנחה פשוט: קצב, נענוע ירכיים ולבוש מינמאלי – חושפני, הכולל כיסוי אזור החלציים לגברים, חזייה נוצצת ותחתון תואם לנשים. הוסיפו לזה נוצות צבעוניות, צעדים חינניים,  כמויות של איפור מבריק ומוסיקה בלי הפסקה, וקבלו תשובה חלקית מדוע הפך הקרנבל בריו לפופולארי מכולם.
גם כאן, האות לפתיחת הקרנבל, ניתן רק לאחר שמפתחות העיר נמסרות ל"מומו השמן", מלך הקרנבל,  וזה מצידו מכריז על פתיחת החגיגות במילים אלו: "כמלך הקרנבל אני מצווה עליכם לעשות חיים וליהנות מהעיר המהממת הזאת, בשם האהבה, החופש והבטיחות".
או אז  כבמטה קסם מתמלאים רחובותיה של ריו באלפי חוגגים וחוגגות, משאיות ענק משייטות ברחבי העיר ולצידהן רקדנים ומתופפים המניעים את גופם בגמישות בקצב הסמבה. 
התהלוכה המרכזית מתקיימת באיצטדיון סמבודרומו (Sambodromo) ליד תחנת המטרו Parca Onze. אלפי צופים נלהבים מעודדים את המתחרים מבתי הספר לסמבה (14 במספר) והם מצידם עושים כל שביכולתם על מנת לגנוב את ההצגה ולהפוך לחביבי הקהל ולמנצחים הגדולים. 
התהלוכה הזו מהווה את שיאו של הקרנבל, אבל במהלך הימים בהם חוגגים בברזיל כאילו אין מחר, נערכות מסיבות נוצצות ברחבי העיר ולעיתים קרובות ניתן לפגוש שם כוכבים בינלאומיים בשר ודם.
המסיבות, תערובת מסוגננת של תלבושות, מקצבים, ושתייה הנשפכת כמים, מהוות גורם משיכה לעשירי העולם, ובתי מלון רבים 'מספקים את הסחורה' ועורכים נשפים נוצצים במהלך ימי הקרנבל. 

הקרנבל בריו, צילום וויקימדיה רשיון GNU
הקרנבל בריו, צילום וויקימדיה רשיון GNU

טיפים והמלצות

מתי מומלץ לנסוע לברזיל? היכן כדאי ללון, וממה רצוי להיזהר? מדריך קצר לחוגג המתחיל.
אל ברזיל ניתן להגיע בטיסה מסאו פאולו, מאירופה וארצות הברית. ניתן להזמין כרטיסים מראש מהארץ.
לינה
בתי המלון ושרותי התיירות מתייקרים מאוד בתקופת הקרנבל. לכן מומלץ להזמין מקומות מראש על מנת לא להיתקע ללא מלון לינה, או לשלם מחיר לינה.
ניתן להוזיל עלויות באמצעות לינה בבתי הארחה ואכסניות או להזמין מקום למספר חברים יחד.
ציוד מומלץ: בגד ים לטבילה בחופים המפורסמים של ריו (קופהקובאנה, איפנמה) הוא בגדר חובה, כפכפי ים, קרם הגנה, שתייה, מצלמות ועוד.
שפה - מומלץ להצטייד בשיחון או ללמוד משפטי מפתח בעל פה. השבועון Veja מספק אינפורמציה על הקבוצות מתחרות, נושא הקרנבל, והאירועים בעיר במהלכו.
אשרות
אין צורך באשרה לברזיל.
מזג אוויר
בתקופת הקרנבל מזג האוויר בברזיל חם ולח. מומלץ להצטייד בבגדים קלילים וקייציים, כפכפי אצבע כמנהג המקומיים, קרם לחות והרבה מים.
גניבות ואלימות - מומלץ להשאיר במלון חפצי ערך כמו דרכון, שעונים, תכשיטים וכו'. בנוסף כדאי להצטייד בכסף ליום אחד בלבד.


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בברזיל  ובמקומות נוספים ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.  מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון, ניתן למצוא באתרי התיירות של סוכנויות הנסיעות: אופיר טורס, איסתא, שטיח מעופף, גוליבר, הדקה ה-90, צבר, קשרי תעופה, ארקיע ועוד.