כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | טיול לסנטיאגו דה קובה


פסטיבלים  צבעוניים, חופי ים ציוריים ומבנים קולוניאליים הם חלק מהמאפיינים של העיר סנטיאגו דה קובה (Santiago de-Cuba ) שמציעה תערובת ספרדית – אפריקאית בניחוח קאריבי חושני, חם ותוסס

כשם שישנה תחרות מתמדת בין ניו יורק לוושינגטון ובין תל אביב לירושלים על תואר הבכורה, כך מתקיימת תחרות גלויה בין הוואנה הבירה לסנטיאגו דה קובה – העיר העתיקה ביותר באיים הקאריביים וללא ספק אחת היפות שבהן. סנטיאגו דה קובה היא בירת הפרובינציה הנושאת את אותו השם, והעיר התוססת והחושנית ביותר בקובה.


תערובת של תושבים ממוצא צרפתי, ספרדי ואפריקאי, פסטיבלים צבעוניים, מוסיקה כאן שם ובכל מקום, חופים נפלאים ומזג אוויר חם בכל השנה הפכו את סנטיאגו לעיר מעניינת בעלת ניחוח קאריבי מובהק. הוסיפו לכך את האדריכלות הקולוניאלית המרהיבה, את הארמונות והבתים עם המרפסות המשופעות במעקים מפורזלים – מסולסלים,  את שפע המוזיאונים, והפארקים וקבלו עיר שמהווה גן עדן לתיירים. 

פסל זכרון בסנטיאגו, 
צילום ויקימדיה רשיון GNU


על קצה המזלג

עד שנת 1953 שימשה סנטיאגו דה קובה, העיר השנייה בגודלה באי, כבירתה של קובה. העיר שוכנת על סלע וולקני ומפרץ פוסה דה ברלט לחופו היא ממוקמת נחשב למקום העמוק ביותר בכל קו החוף הנחשב לאחד הארוכים והיפים בעולם. תושביה הם תערובת מיוחדת צרפתית – קאריבית שמקורה בבעלי המטעים הצרפתיים שהגיעו לעיר  במאה ה - 19 לאחר מרד העבדים בהאיטי. הללו הביאו עימם לעיר תרבות ומנהגים צרפתיים שהשתלבו בתרבות המקומית ויצרו מעורב צרפתי קאריבי מרתק. העיר נחשבת  ל 'ערש המהפכה' לא מעט בזכות העובדה שאת הנאום הראשון לאחר שהודח בטיסטה מהשלטון, נשא קסטרו דווקא שם – עובדה המהווה מקור גאווה לתושבי העיר.

טיול ברחובותיה הנעימים של סנטיאגו מהווה מסע במנהרת הזמן. האדריכלות הקולניאלית, המבנים העתיקים כמו גם ההיסטוריה העשירה של סנטיאגו עליה ניתן ללמוד משמות מונומנטים ואתרים הנקראים על שמם של אישים חשובים שמהווים את האבות המייסדים בעיר יוצרים אצל המבקר במקום תחושה של נוסטלגיה והתרפקות על העבר. כיכר החוקה הקרוייה גם כיכר ספדס או פארק ספדס (Parque Carlos Manuel de Ce'spedes) המהווה את לב ליבה של העיר והיא מוקפת במבנים המהווים את מרכז הכוח בעיר: בניין העיריה, בית המושל, הקתדרלה של העיר ועוד. הכיכר עצמה מהווה פינת חמד שמשמשת מקום מועדף לטיולי אחר הצהריים, להופעות מוסיקליות וקונצרטים שנערכים בה מעת לעת.

ממש מעל הכיכר המפורסמת ממוקם ביתו של דייגו ולאסקז ( Casa de Diego Valazquez) שנחשב לבית הפרטי העתיק ביותר בקובה. המבנה העתיק הוקם במאה ה-15 ומאז ועד היום עבר גלגולים רבים וידע דיירים רבים. הבניין בן שתי קומות כשבקומה העליונה מרפסת רחבת ידיים מנה ניתן להשקיף על הנוף. כיום משמש הבניין מוזיאון המציג את היססטוריית הריהוט בקובה בו ניתן לראות העתקים מדוייקים של ריהוט עתיק ומקורי מהמאות ה-16, 17 וה-18. המבנה משקף את סגנון הבנייה המורי ששלט בסנטיאגו. במרכז המבנה פאטיו, והתריסים בבניין עשויים עץ בדוגמה גיאומטרית.

מוזיאון הקרנבל

למי שמגיע לסנטיאגו דה קובה בתקופה שאחרי הקרנבל הגדול הנערך מידי שנה בחודש יולי (פירוט במדור אירועים) מומלץ לבקר במוזיאון הקרנבל ((Museo del Carnaval. מדובר במבנה חינני ומקסים שבו אפשר להתרשם ממגוון פריטים ואלמנטים הקשורים למסורת הקרנבל המפוארת. בין השאר תמצאו כאן כלי נגינה שהגיעו היישר מהיבשת השחורה, אפריקה כמו תופים וכלי הקשה, תלבושות ססגוניות, מסכות מכל הצבעים והסוגים עוד פריטים מעניינים שמלמדים משהו על המסורת של תושבי סנטיאגו דה קובה.
מדי יום חוץ מימי שישי, נערכים במקום אירועים מוסיקליים וקונצרטים.
המוזיאון פתוח בימי ג' – ש' בשעות 9:00 -18:00

הרובע החם בעיר

מדרום לכיכר סספדס נמצא רובע טיבולי ((Tivoli הנחשב לרובע הציורי והאותנטי בעיר. מדובר ברובע ססגוני שיש בו חנויות למכביר, בתי מלון, תיאטראות, בתי קפה ועוד.  בשעות בין הערביים נוהגים תושבי הרובע לצאת אל מחוץ לבתים, בפיהם סיגר ובידיהם קוביות של אבני דומינו.
טיילת אלאמדה מיכאלסן (Paseo de la Alameda Michaelsen ( היא מקום פופולארי נוסף לטיולים נעימים באוויר הצח ממנה ניתן להשקיף על החוף היפה ולהנות מהבריזה שעולה מן הים.

אמונות, טקסים וכישופים

סנטיאגו דה קובה נחשבת לבירתה הלא רשמית של דת הסנטריה שהיא מעין תערובת של הנצרות עם טקסים ופולחנים שהובאו לקאריביים על ידי העבדים האפריקאים. מאמיני הדת ותומכיה נוהגים מידי פעם להתייצב אצל כוהני הדת הללו הנחשבים לבעלי סגולות ייחודיות שבכוחן לגרש חולי, רוע ושאר מרעין בישין באמצעות מיני שיקויים, כשפים ולחשים.

 

 לחץ כאן למסלול מלא  לטיול לקובה