דיסקברי טיול עולמי | מוזיאונים במדריד - ספרד

 

תיירים חובבי תרבות ואומנות ימצאו שפע של מוזיאונים במדריד. לפניכם מספר המלצות על מוזיאונים ששוה לבקר בהם במהלך טיול במדריד


 

מדריד היא גן עדן לחובבי האמנות, וניתן לבלות ימים שלמים במוזיאונים ובגלריות השונות שנמצאות בה. אם אתם לא מבינים גדולים באמנות, השתדלו בכל זאת לבקר בשני המוזיאונים הגדולים: הפראדו וריינה סופיה

אחד האוספים הפרטיים החשובים ביותר בעולם. Museo Thyssen Bornemisza
אחד האוספים הפרטיים החשובים ביותר בעולם. Museo Thyssen Bornemisza

מוזיאון הפראדו (Museo del Prado) - המלכים הספרדים היו ידועים באהבתם לציור המקומי, והם תמכו באמנים וקנו יצירות רבות. מרבית היצירות במוזיאון היו רכוש בית המלוכה הספרדי מהמאה ה- 16 ואילך. מוזיאון הפראדו נחשב שווה ערך ברמתו ללובר, ונמצאות בו כמה מיצירות האמנות הפלסטיות החשובות בעולם. בשל כמות היצירות שבו כדאי לפנות לסיור בוקר שלם, אם לא מספר ימים. יש במוזיאון ייצוג מכובד לציירים כוולסקז, אל גרקו, גויה, רובנס, ריברה, רמברנדט, ואן דייק וטיציאן.

כל היצירות במוזיאון חשובות, אך בעיקר אסור לפספס את צמד התמונות של גויה "המאיה העירומה" ו"המאיה הלבושה", המהווה את אחת האטרקציות הבולטות של המוזיאון. חובה לראות גם את ה "לאס מנינס" של ולאסקז ואת ה"בשורה" של אנג'ליקו. מומלץ לשלב את הסיור במוזיאון הגדול ב"פארק רטירו" הסמוך אליו.
טלפון: 34-914290770+
כתובת: Paseo del Prado 15, מספר דקות הליכה מ- Puerta del Sol

 

מוזיאון ריינה סופיה (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia) - בניין המוזיאון ימשוך את מבטיכם עוד מרחוק בשל המעליות השקופות המעטרות אותו. בתוכו מרוכזות מיטב מיצירות האמנות הפלסטית של אמנים דוגמת מירו, דאלי ופיקאסו. במוזיאון מתקיימות תערוכות עכשוויות, מוצגים סרטים ופועלת חנות ספרים. מומלץ להקדיש לביקור במוזיאון מספר שעות. אם התעייפתם, נוחו בבית הקפה והמסעדה הנעימים שממוקמים בתוך המוזיאון.

אין ספק שיצירת האמנות המפורסמת ביותר במוזיאון היא "הגרניקה" של פיקאסו, המהווה היום את אחד מהסמלים החשובים לחורבן ולהרס של מלחמת העלם השנייה. התמונה צוירה ב- 1937 כתגובה להפצצת העיר גרניקה ע"י הנאצים, שגבתה את חייהם של 1,600 הרוגים וגרמה לפציעתם של אלפים. רוחב הציור שלושה מטרים וחצי, ואורכו כמעט שמונה מטרים.
טלפון: 34-914675062+
כתובת: Santa Isabel 52, בקרבת ה"פראדו"


מוזיאון בבית האמן סורוליה. Museo Sorolla
מוזיאון בבית האמן סורוליה. Museo Sorolla

אוסף תיסן - בורנמיסה (Museo Thyssen Bornemisza) - ב-1933 קנתה ממשלת ספרד את אחד האוספים הפרטיים החשובים ביותר בעולם. האוסף, שהיה שייך לאיילי פלדה שווצריים, כולל 800 תמונות, שטיחי קיר, פסלים וחפציי נוי שונים. בין התמונות תמצאו את יצירותיהם של ואן גוך, גוגן, סזאן, שאגאל, טיציאן ואל גרקו. מבנה המוזיאון הוא יצירה ארכיטקטונית מרהיבה.

טלפון: 34-913690151+
כתובת: Paseo del Prado 8


האקדמיה המלכותית סן פרננדו לאומנויות יפות (Museo de la Real Academiade Bellas Artes de San Fernando) במאה ה-18 ייסד המלך פרננדו השישי את המכללה ללימודי אמנות. היום מוצגים במקום ציורים, רבים מהם דיוקנאות, מהמאות ה- 16 עד ה- 19 של האמנים גויה, רובנס, אל גרקו, בליני ועוד. במוזיאון גם רישומים של פיקאסו ואוסף כלי חרסינה.
טלפון: 34-91-5240864
כתובת: C/ Alcalá, 13 - 28014 Madrid

מוזיאון סורוליה (Museo Sorolla) - המוזיאון ממוקם בבית בו גר האמן המפרוסם סורוליה, ומוצגות בו מיטב יצירותיו של האמן, ביניהן התמונה המפורסמת ``חופה של ולנסיה``. במוזיאון מוצגות גם עבודות של חברי האמן. הכניסה חופשית.
טלפון: 34-91-3101584+
כתובת: Martinez Campos 37

מוזיאון לאסארו גאלדיאנו ( Fundacion Lazaro Galdiano) - יצירות האמנות במוזיאון, שהיו בעבר באוסף פרטי, כוללות ציורים של ואן אייק, בוש, סורבארן, ריברה, גויה וקונסטבייל. כמו כן, מוצגים במוזיאון תכשיטים, כלי כסף, כלי נשק ורהיטים. הכניסה חופשית.
טלפון: 34-91-5616084
כתובת: Calle de Serrano 122

מבנה המוזיאון הוא יציאה ארכיטקטונית מרהיבה. Museo Thyssen Bornemisza
מבנה המוזיאון הוא יציאה ארכיטקטונית מרהיבה. Museo Thyssen Bornemisza

המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה (Museo Arqueolgico Nacional) - במוזיאון אוסף מרשים של ממצאים מראשית ספרד, ובגן המוזיאון תעתיק של ציורי המערה הפרהיסטורית "אלטאמירה".
כתובת: רחוב סרנו 13


מוזיאון העיר (Museo Municipal) - מוזיאון לתולדות מדריד, המכיל ציורים ומסמכים הקשורים להיסטוריה שלה. בניין המוזיאון נבנה במאה ה- 18 בסגנון הבארוק הספרדי, והוא שימש בתחילה כבית חולים וכבית מחסה.
כתובת: פרינספה דה ורגרה 142
טלפון: 34-91-5888672+


המוזיאון הצבאי (Museo del Ejercito) - במוזיאון 27,000 פריטים מהעבר ההווה של הצבא הספרדי: חרבות, שריון אבירים, רובים, דגלים, מדים ומסמכים. בין המוצגים חרבו של אל סיד.
כתובת: מונדיז מונז 1

 

המוזיאון לאמנות שימושית (Museo Nacional de Artes Decorativos) - המוזיאון מציג רהיטים, כלי זכוכית וקרמיקה ותכשיטים מהמאות ה- 15 עד ה- 19. כמו כן, מוצג במוזיאון אוסף גדול של אומנות מהמזרח הרחוק. 

טלפון: 34-91-5326499+
כתובת: מונטלבאן 12