דיסקברי טיול עולמי | מוזיאונים בברלין - גרמניה

 

כיאה למרכז תרבותי בעבר ובהווה, יש למעלה מ-170 מוזיאונים בברלין. קצת קולטורה במהלך חופשה בברלין+


מאת: בן זקן


 

ברלין אמנם למודת קרבות, מלחמות וטראומות היסטוריות, אך אין ויכוח על היותה אתר עלייה לרגל לכל חובב אמנות באשר הוא. במוזיאוניה הרבים הפזורים על מפות העיר תוכלו למצוא יצירות אמנות שונות ומשונות- החל במזבח באורך של מגרש כדורגל, דרך האמנות הקלאסית של רמברנדט וכלה בטירוף המודרני של ג'קסון פולוק – לברלין Berlin יש מוזיאון כמעט בכל תחום.

נהר השפרה ואי המוזיאונים על רקע מגדל הטלוויזיה והקתדרלה. צילם: גיא נוימן
נהר השפרה ואי המוזיאונים על רקע מגדל הטלוויזיה והקתדרלה. צילם: גיא נוימן

 


אי המוזיאונים - תירוץ מוצלח למטייל המצוי לבקר באי בנהר השפרה נעוץ בסיבה שבגינה זכה האי לכינוי "אי המוזיאונים". על מפות האי ממוקמים חמשת המוזיאונים המפורסמים של ברלין Berlin שמתוכם שניים בשיפוצים ארוכי טווח אך השלושה האחרים מרתקים ומזמינים טיול.

מוזיאון פרגאמון (Pergamon Museum) - המוזיאון נחשב למרכזי בברלין ומכיל שלושה אוספים עיקריים: אמנות עתיקה, עתיקות מהמזרח הרחוק ואמנות אסלאמית. צורתו הארכיטקטונית ומסלולו של המוזיאון, כמו גם שמו, ניתנו לו בשל אטרקציית התיירות המרכזית שלו: מזבח פרגאמון מהמאה השנייה לפני הספירה. המזבח, שאורכו נמדד ב-120 מטרים שוכן בחדר שגודלו כמגרש כדורגל.

הגלריה הלאומית הישנה (Alte Nationalgalerie) - בגלריה מוצגים ציורים ופסלים של אמנים מהמאה ה-19, מהתקופה הרומנטית ושל אימפרסיוניסטים כמו מונה, סזאן ורנואר.
כתובת: Bodestr. 1-3, צוותא: 49-30-20905801+

 

מוזיאון העתיקות (Alte Museum) - המוזיאון, שנבנה ב-1822 הוא העתיק במוזיאוני האי. טיול בין כתליו יחשוף בפניכם אוסף של אמנות מצרית ופסלים של זאוס האימתני, שליט האלים במיתולוגיה היוונית.


גלריית התמונות (Gemaldegalerie) - הגלריה אוחזת באחד האוספים המרהיבים בעולם האמנות האירופית מהמאה ה-13 עד המאה ה-18. מאז ייסודו של האוסף הוא הורחב ונבנה, כמעט עד שלמות. מסלול התצוגה, המשתרע על פני 7,000 מטרים רבועים ו-72 חדרים, כולל עבודות של אמני מופת כגון בוטיצ'לי, רובנס ורמברנדט. המוזיאון שוכן על המפה ברובע מיטה ברחוב סטאופנברג 40 (Stauffenbergstrasse).

מוזיאון גוגנהיים של גרמניה (Germany Guggenheim)ב-1997 הוקם המוזיאון בשדרת אונטר דן לינדן היפה, כיוזמה משותפת בין הבנק הגרמני לבין הגוגנהיים הניו יורקי המפורסם. בכל שנה מציג הענף של ברלין Berlin ארבע תערוכות של האמנים הגדולים במאה ה-20. בין האמנים שיצירותיהם הוצגו- ג'קסון פולוק, וויליאם קנתרידג' ודאגלס גורדון.
המקום פתוח לתיירות מדי בוקר בשעה 11:00 ונסגר בשעה 20:00. 
למטייל שמעדיף לבקר במוזיאון בשעות הערב,ניתן להגיע גם ביום שלישי, אז השערים נסגרים ב-22:00.
כתובת: Unter den Linden 13/15
טלפון: 49-30-20-20-93+

 

ארכיון באוהאוס / מוזיאון העיצוב (Bauhaus Archive/ Museum of Design) - בבניין יוצא דופן ביופיו בשמי ברלין שתכנן מייסד אסכולת הבאוהאוס, וולטר גרופיוס, תמצאו אוסף של כל מה שרציתם לדעת על באוהאוס ועבודות של אמנים המשתייכים לזרם בייניהם קנדינסקי. הבאוהאוס, סגנון ארכיטקטוני שהשפיע גם על עיצוב מוצרים אחרים כגון רהיטים, נוסד בעיקר בשל הצורך הדחוף לשקם את גרמניה Germany בסיום מלחמת העולם הראשונה. על גרופיוס הוטלה המשימה להתנער מהסגנון המצועצע והמיושן ולשים את האדם וצרכיו במרכז. מכון הבאוהאוס שבראשו עמד פעיל עד לעליית המפלגה הנאצית לשלטון ב-1933, אך השפעתו בגרמניה ניכרה בתחומים רבים עוד עשורים רבים אחר כך.
שעות פעילות: כל יום מ-10:00 בבוקר עד 17:00. עם זאת, המקום סגור לטיולים בחגים שונים, ורצוי להתעדכן לפני שכוללים את המקום במסלול היומי.
כתובת: Klingelhöferstraße 14
טלפון: 49-30-25-4002+

מוזיאון הצילום של הלמוט ניוטון - צלם האופנה האגדי הלמוט ניוטון, שנהרג ב-2004 בתאונת דרכים, עזב אמנם את ברלין Berlin בשנות השלושים, אך עיר הולדתו קיבלה את הכבוד לארח את עבודותיו במוזיאון החדש יחסית. תרומת הצילומים למוזיאון הייתה, אולי, מהלך של פיוס עם המקום ממנו ברח מאימת השלטון הנאצי. מבין אלף התמונות, מוצגות בעת ובעונה אחת כ-250. ניוטון צילם אישים מפורסמים וטבע, פרסם צילומים רבים ב"ווג" וב"פלייבוי" אך זכה לתהילת עולם בעיקר בזכות צילומי העירום בשחור לבן שבהן מופיעות נשים שריריות לבושות באביזרים כגון קולר בלבד. בשנותיו האחרונות הפנה עורף לעירום והפתיע בצילומי נשים לבושות מכף רגל ועד ראש. 
כתובת: Jebensstrasse 2
טלפון: 49-30-2090-5566+


מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון ניתן למצוא באתרי התיירות של סוכנויות הנסיעות: אופיר טורס, איסטא, שטיח מעופף, גוליבר, הדקה ה-90, צבר, קשרי תעופה, ארקיע ועוד.