דיסקברי טיול עולמי | מידע לחופשה בברלין

 

חופשה בברלין היא חווייה מומלצת במיוחד, אלב לפני היציאה לנופש בגרמניה כדאי לדעת כמה פריטי מידע חיוניים, כגון איך מגיעים בטיסות לברלין, מידע על תחבורה וטיפים שימושיים


מאת: צוות דיסקברי


 

מאז הפכה גרמניה לאומה ב-1871, הוכרה ברלין כעיר בירתה, והיא משקפת את ההיסטוריה של גרמניה כולה, לטוב ולרע. עיר הבירה של גרמניה Germany היא גם עיר מדינה, אחת משלוש בגרמניה (יחד עם המבורג וברמן), ממוקמת על המפה במחוז הפדראלי ברנדנבורג ואחת מ-16 המדינות בגרמניה. על שליש משטחה של ברלין Berlin משתרעים יערות, אגמים, נהרות ושטחים ירוקים ולכל אורכה זורם נהר שפרה שאורכו יותר משלושים ק"מ. עד לפני מספר שנים הייתה ברלין מחולקת במפות ל-23 רבעים מנהליים, אך אלה אוחדו ל-12. לתיירים מומלץ להתמקד במסלולים הנמצאים ברבעים האלו: פרנצלאואר ברג (Prenzlauer Berg), מיטה (Mitte), שארלטונבורג (Charlottenburg), קרויצברג (Kreuzberg) ושנברג (Schonberg).

שער ברדנבורג, מראה קדמי. צילם: גדי ויצטום
שער ברדנבורג, מראה קדמי. צילם: גדי ויצטום

 


איך להגיע

בברלין Berlin שלושה נמלי תעופה: טגל, שנפלד, וטמפלהוף. טגל מיועד בעיקר לטיסות פנים או ממערב אירופה וחזור. שנפלד משמש בעיקר טיסות ממזרח אירופה, מאמריקה, מאסיה ומאפריקה. נמל התעופה טמפלהוף נועד בעיקר לטיסות פנים וטיסות קצרות במרכז אירופה. מישראל יוצאות מדי יום טיסות לברלין מטעם חברות אל על, לופטהנזה ועוד. ישנה גם אפשרות להשיג דילים במחירים נוחים הכוללים גם טיסות וגם בית-מלון בסוכנויות הנסיעות השונות.

תחבורה

רכב: הנסיעה בברלין Berlin אינה מסובכת, היות שהעיר אינה צפופה ביחס לערים מרכזיות אחרות באירופה. עם זאת, סביר כי תתקשו למצוא מקום חנייה שלא בחניון מוסדר. 

תחבורה ציבורית: שתי חברות בגרמניה מספקות את התחבורה הציבורית בעיר. האחת, BVG, מספקת את שירותי הרכבת התחתית, האוטובוסים, החשמליות והמעבורות. החברה השנייה, DB, אחראית על הרכבות האזוריות והאקספרס. התשלום לנסיעה מותנה במרחק, שכן קיימים שלושה תעריפים.

בברלין שתי מערכות רכבות: רכבת עילית (אס-באן) ורכבת תחתית (אן-באן), שתיהן בשליטת חברת BVG. הרכבת העילית מגיעה לאזורים מרוחקים יותר במזרח ברלין Berlin ומחוצה לה, ומתאימה לטיולים ארוכים יותר. יתרונה של הרכבת התחתית הוא במהירות. ניתן לרכוש כרטיס אחד המתאים לשני סוגי הרכבות, בהתאם לטווח הנסיעה ולאופי הטיול.

האי-באן כולל תשעה קווים מרכזיים, העוצרים בכ-163 תחנות הפזורות על מפות העיר. שעות הפעילות של הרכבות הן מארבע בבוקר עד אחת בלילה. בכל תחנה על המסלול ניתן לרכוש כרטיסים ולוחות זמנים, גם באנגלית. נוסף על אלה, בברלין תמצאו 28 קווי חשמליות, כולם מתחילים במזרח.

 

 

אקלים

התקופה שבין מאי לאוקטובר הינה היציבה ביותר מבחינת שינויי מזג האוויר וזו גם עונת התיירות המומלצת למי שמעוניין במזג אוויר חמים יחסית בטיול (טמפרטורה מקסימלית של 23 מעלות). מחוץ לחודשים אלה, מזג האוויר קשה לתחזית, ועל כן עדיף למטייל בגרמניה Germany להיערך לכל מזג אוויר שהוא- אך לרוב קריר. 

לינה

כמו בכל עיר גדולה ברחבי אירופה, גם לפני שתגיעו לברלין, רצוי שתזמינו מקומות מראש, ובעיקר בחודשים הנוחים לתיירות (מאי-אוקטובר) שבהם עמוסה ברלין Berlin במבקרים. רצוי כמובן לשכור חדר במלון או באכסניה באחד הרבעים המרכזיים אל יש לקחת בחשבון כי הדבר מייקר את מחיר המלון. צריך לזכור גם כי התשתית התחבורתית בברלין הינה כזו אשר תאפשר לכם להגיע בקלות יחסית אל כל אזור בעיר, גם אם תחליטו ללון במקום מעט מרוחק על המפה מן המרכז.

הבדלי שעות

השעה בברלין Berlin היא שעה אחת לפני שעון ישראל.

תקשורת

קידומת הטלפון לגרמניה Germany היא 49. קידומת הטלפון לברלין: 30.

 

 

 

שער ברנדנבורג. צילם: גיא נוימן
שער ברנדנבורג. צילם: גיא נוימן


אשרות ושגרירויות

אזרחים ישראלים אינם נדרשים להצטייד באשרת כניסה, אלא בכניסה לגרמניה עצמה. שגרירות גרמניה בישראל שוכנת ברחוב דניאל פריש 3 בתל אביב. טלפון 03-6931313
במידת הצורך, שגרירות ישראל בברלין נמצאת ברחוב Auguste Victoria 74-75, טלפון: 49-30-89045500+

 

 

מקומות שאסור להחמיץ

שער ברנדנבורג - אתר תיירות מרשים. השער, הממוקם ברובע מיטה, הוא סמלה של ברלין Berlin המחולקת והמאוחדת ומונצח במטבע של חמישים אירו-סנט. הוא נבנה ב-1791 ושימש במשך תקופה ארוכה לעצרות ומצעדים של קבוצות פוליטיות שונות, עד שנאטם ב-1961 עם הקמתה של חומת ברלין. עם נפילת החומה הוא נפתח מחדש והפך למרכז חשוב בעיר. טיול למקום הוא בגדר חובה. 

מושב הממשלה - שנים לאחר נפילת החומה, הועתק מקום מושבו של הבונדסטאג (הפרלמנט) אל ברלין, אל הרייכסטאג. הרייכסטאג עלה על המפה של העיר ב-1894 ומאז עבר גלגולים רבים, בהתאם לתקופה ההיסטורית. ניתן לטפס, במעלית וברגל, אל כיפת המבנה, ולזכות בנוף היפה של ברלין ממבט אווירי.

צ'קפוינט צ'רלי - עוד אתר תיירות מוכר. זוהי נקודת המעבר המפורסמת ביותר של חומת ברלין, דרכה עברו אזרחים אל הצד המזרחי ובחזרה. לאחרונה, ביוזמתה של האמנית אלכסנדרה הילדבראנדט הוקם מיצג רחב היקף לזכר הנופלים על החומה (1,067 במספר). המיצג כולל יותר מאלף צלבי עץ שעליהם מונצחים שמות אלו שניסו לערוק למערב. 

אולם הקונצרטים - ההיכל, הקונצרטהאוס (Konzerhaus), הממוקם על המפות בדרומה של שדרת אונטר דן לינדן, נבנה בין השנים 1818 ו-1821 ושוחזר לאחר ההפצצות במלחמת העולם השנייה. המקום מהווה בית לתזמורת הסימפונית של ברלין Berlin. בפתחו של הבניין ניצב פסלו של המשורר פרידריך שילר. הפסל הוסר על ידי הנאצים בשנות השלושים וב-1988 הוחזר למקומו. 


מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון ניתן למצוא באתרי התיירות של סוכנויות הנסיעות: אופיר טורס, איסטא, שטיח מעופף, גוליבר, הדקה ה-90, צבר, קשרי תעופה, ארקיע ועוד.