ברלין - היסטוריה ואופנה

טיולים בברלין יגלו לתייר את פשר הקשר בין השבטים הברברים לאופנה הגותית שכוללת לוק קשוח, לבוש שחור, מעילי עור, צמידים וקולרים. אופנה מסוג אחר במהלך חופשה בברלין


מאת: מתי בן זקן וצוות דיסקברי


 

מה הקשר בין השבטים הברברים שמילאו את גרמניה Germany במאה השלישית, כנסיות האבן הכבדות ששלטו בנוף במאה ה-12 ובני נוער עטויי צמידים, קולרים ומעילי עור המקשטים את מסלוליה, רחובותיה ומועדוניה של ברלין? התשובה: גותי. האופנה הגותית היא מושג אשר מתקשר עבורנו בעיקר עם מעילי עור כבדים, גרביוני רשת קרועים ומיני צמידים וקולרים מעוטרים דוקרני מתכת הנלבשים ע"י בני נוער מאופרים בכבדות המאזינים למוזיקת רוק כבדה. אך האם כולנו מכירים את השורשים של אותה תרבות רוקרים אפלה? את ניצניה של התרבות הגותית המקורית במאה השלישית לספירה, את פריחתה בגרמניה של המאה ה-12 ואת העדנה המחודשת לה זכתה באירופה בשלהי המאות ה-17 וה-18?

 

גותיקה זה לא רק בגדים. בגדים גותיים של חברת
גותיקה זה לא רק בגדים. בגדים גותיים של חברת

 


ראשית דבר

הסיפור מתחיל בימיה המוקדמים של האימפריה הרומית. בסוף המאה השלישית עלה על מפות ההיסטוריה כוח חדש ורב עוצמה, אשר איים על שלמותה של צפון האימפריה הרומית. היו אלו השבטים הגותיים, שבטים גרמניים עתיקים אשר הגיעו מאושר שוודיה ועשו את המסלול דרומה, תוך שהם עושים שמות במעוזי רומי הנקרים בדרכם. ב-267 לספירה המשיכו הגותיים בטיולים שלהם, כבשו את אתונה, ועד המאה הרביעית לספירה כבר הייתה ממלכה גותית שרירה וקיימת.

עם עליית האיום ההוני על אירופה, מצאו הגותיים לנכון למצוא מקלט על מפות האימפריה בין זרועות רומי וכך הפכו לחלק רשמי מהאימפריה. אך השותפות המפוקפקת הזו לא נמשכה זמן רב וב-395 יצאו הגותיים למלחמה כנגד האימפריה. השבטים הללו היו למעשה התרבות הגותית הראשונה המוכרת לנו. ושמם, יצוץ בדפי ההיסטוריה 800 שנים מאוחר יותר בהקשר אחר לחלוטין: ארכיטקטורה.

 

 
הרנסאנס הגותי

סגנון האדריכלות הגותי עלה על המפה בצרפת במאה ה-12 והדביק את אירופה כולה. הסגנון הגותי למעשה כולל תחתיו את כל סגנון האמנות והארכיטקטורה של סוף ימי הביניים. את השם נתנו לעידן דווקא אנשי הרנסאנס אשר ראו בסגנון מפגר וברברי, ולכן בחרו לכנות אותו על שמם של השבטים אשר פגעו בשלמותה של האימפריה הרומית התרבותית. הסגנון הגותי היה למעשה הזכר היחיד לסגנון הבנייה המאסיבי של ימי הביניים, בזמן ששאר העולם האדריכלי של אירופה התקדם לעבר הרנסאנס. גרמניה Germany של היום מלאה במונומנטים גותיים אדירים, החל ממנזרים ושערי ענק, וכלה בכנסיות וקתדרלות רבות פאר והדר, שמהוות אתרי תיירות בגרמניה בכלל ובברלין בפרט.

תחייה מחודשת באירופה

העדנה המחודשת של הסגנון הגותי חלה רק באמצע המאה-18, ודווקא מכיוון לא צפוי- גחמותיו של סופר בעל חוש לנוסטלגיה. הכול החל כאשר סר הוראס וואלפול החליט כי מאס בסגנון הבנייה הסטנדרטי של ביתו והחליט לעצבו בהשראת הכנסיות העתיקות של ימי הביניים. הסגנון הישן/חדש הזה תפס במהירות ולא חלף זמן רב עד שהמלכה ויקטוריה עצמה החלה לעצב את ארמונותיה בסגנון הטירות העתיקות של ספרי האגדות.

אך זהו אינו הגלגול האחרון בחייו של הסגנון האפל. בשנות השמונים של המאה ה-20 צמחה במועדוני אנגליה האפלוליים התנועה הגותית שהושפעה בעיקר מתרבות הפאנק הדועכת ומסרטים כמו "העורב" ו"נוספרטו". עוד תרמו לאווירה האפלה של התנועה, הם כל ספרי האימה והמסתורין אשר נמכרו ועדיין נמכרים בפינותיהן של חנויות ספרים ישנות. 

מהות ההגדרה של "גותי" הייתה ונשארה דומה לאורך הדורות והשנים. גותי משמעו דבר מה אפל שאינו חלק מהמוסכמה הכללית. הוא מייצג באיזשהו מובן ערגה רומנטית לעידן עתיק ופרימיטיבי יותר, בין אם זה בבנייני ענק שנלקחו כאילו מתוך אגדות ישנות, ובין אם זה בהתקשטות במעילי עור מרופטים, איפור שחור והאזנה למוזיקת רוקכבדה, שלעולם תישאר בשולי המיינסטרים.
אלו מכם שמעונייניםלרכוש פריט אופנה גותי או שניים, יוכלו למצוא חנויות שונות הפרושות על מפות העיר ברלין Berlin. כמו כן ברחבי אירופה תוכלו למצוא בגדים גותיים מתוצרת גרמניה Germany, חברת Aderlass

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בברלין, גרמניה ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.

מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון ניתן למצוא באתרי התיירות של סוכנויות הנסיעות: אופיר טורס, איסטא, שטיח מעופף, גוליבר, הדקה ה-90, צבר, קשרי תעופה, ארקיע ועוד.