דיסקברי טיול עולמי | חופשה בברלין - גרמניה

 

חופשה בברלין היא בראש ובראשונה מפגש עם הבירה, ששזורה בהוויה של גרמניה Germany כבר למעלה מאלפיים שנים. נופש בברלין שכולל לא מעט שיכר


מאת: צוות דיסקברי


 

תושבי גרמניה אוהבים בירה. זה לא סתם מיתוס או סטיגמה שהודבקה להם, זה פשוט כך. בסקר שנערך לאחרונה בין תושבי גרמניה נמצא כי 79% מהגרמנים הבוגרים שותים בירה על בסיס קבוע, כאשר תוצאה זו משוקללת מהתוצאות שהראו כי 67% מהנשים נוהגות לשתות בירה לפחות פעם בחודש לעומת 91% מהגברים. לא פלא שהמשקה הצהבהב נתפס בעיני רבים כמשקה המייצג ביותר את העם הגרמני ואת גרמניה Germany בכלל.

1,750 סוגי בירה בפסטיבל הבירה השנתי בברלין
1,750 סוגי בירה בפסטיבל הבירה השנתי בברלין


השורשים ההיסטוריים

הבירה מהווה חלק מהותי מההיסטוריה של גרמניה, וניתן להתחקות אחר שורשיה עוד אל השבטים הגרמנים הברברים שחלשו על אירופה כבר במאות הראשונות לספירה. למעשה, את הבירה לא המציאו בגרמניה. בשנת 4000 לפני הספירה לערך גילו השומרים את תהליך התסיסה. מאוחר יותר אימצו הבבלים והמצרים הקדמונים את הידע הזה והחלו לייצר בירה. הידע הועבר לרומאים אשר ביטלו את הבירה כמשקה ברברי. ואכן, מי שקיבלו בהתלהבות את הבירה היו אותם עמים ברברים שהרבו בטיולים סביב רומא, וביניהם הטאוטונים, שהם למעשה השבטים הגרמניים הברברים הקדומים. הטאוטונים ראו בבירה משקה פולחני והיו זובחים בעזרתו לאליליהם. את הייצור הראשון של בירה, ברמה האכוהולית של היום, אנו יכולים לאתר רק בשנת 800 לפני הספירה. התעשייה הזו אומצה בימי הביניים על ידי הנזירים הנוצרים באירופה אשר היו שותים אותה בארוחותיהם. רק שם החלה אמנות בישול הבירה לקבל את איכויותיה המדעיות. הנזירים החלו להוסיף לבירה טעם ולייצר אותה בתהליך קפדני ותחת השגחה אדוקה, וכך בעצם עלה המשקה הזה על המפה.

הבירה ותושבי גרמניה: סיפור אהבה עם סוף טראגי?

כיום פועלות בגרמניה Germany למעלה מ-1,200 מבשלות בירה. ברלין Berlin עצמה רצופה בפאבים המגישים עשרות ולעיתים מאות סוגים של בירה, מגרמניה, מאירופה ומהעולם כולו. אלא שבעשור האחרון נראה כי משהו קורה לתרבות הבירה של גרמניה. תרבות החיים הבריאים שמאפיינת את המאה ה-21 גורמת לצעירים רבים בגרמניה לשנות את דעתם כלפי המשקה רב המורשת של אבותיהם. הבירה, בהיותה משקה אלכוהולי, מאיימת במיני מחלות המתקשרות עם אלכוהוליזם ומאששת את ההבטחה לגידולה העתידי של כרס הבירה המפורסמת.

זה לא שהצעירים של ברלין וגרמניה מוותרים על האלכוהול, אלא שהם מעדיפים לשתות עתה מיני משקאות אלכוהוליים תוססים וממותקים. הבירה נתפסת כמשקה של זקנים. מבשלות הבירה אובדות עצות ומחפשות להחזיר את החיים למסלול הרגיל. צריכת המשקה בקרב תושבי גרמניה Germany צנחה מממוצע של 147 ליטר לאדם בשנת 1990, ל117 ליטר בממוצע לאדם ב-2004. צניחה מאסיבית כזו מחייבת שינוי בגישה ואכן, לאחרונה הופיעו על המפה של תעשיית הבירות בגרמניה מגוון בירות חדשות, התואמות את ציפיותיהם של בני הדור הצעיר: בירה ממרכיבים אורגניים בלבד, בירה לנשים ועוד. 

הבירה עדיין לא אמרה את המילה האחרונה

יחד עם זאת, תרבות הבירה של גרמניה עדיין לא דעכה. למעשה, לאור המשבר הנוכחי בענף נעשים מאמצים יוצאים מגדר הרגיל על מנת להשיב את ההתלהבות של הצעירים אל המשקה. בברלין Berlin מתבטא הדבר בפסטיבל הבירה המסורתי הנערך בסוף השבוע הראשון של חודש אוגוסט, אירוע שמושך תיירות רבה מכל אירופה. בפסטיבל משתתפות יותר מ-240 מבשלות בירה מכל העולם, המציגות כ-1,750 סוגים שונים של בירה. 

במהלך הפסטיבל ממלאים את שדרת קארל מרקס בברלין כמיליון חוגגים,תושבי גרמניה Germany ותיירים, שעורכים טיולים בין הדוכנים הרבים על מסלול השדרה.כ-1750 סוגי בירות מלמעלה מ-240 מבשלות שונות מרחבי אירופה והעולם מוצעים בפסטיבל. 12 במות מציבים דוכנים בפסטיבל ולצידם מתקיימות הופעות מוזיקליות חיות להנאתם של החוגגים. כל אלה מעידים כי למרות השחיקה במעמדה, עדיין הבירה לא יצאה מהאופנה.

 

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בברלין, גרמניה ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.


מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון ניתן למצוא באתרי התיירות של סוכנויות הנסיעות: אופיר טורס, איסטא, שטיח מעופף, גוליבר, הדקה ה-90, צבר, קשרי תעופה, ארקיע ועוד.