וייטנאם - מזרח

בתי סירות בנהר, אורז כדרך חיים וצמיחה מחודשת לאחר המלחמה: ברוכים הבאים לוויטנאם (Vietnam)  היפהפייה המתעוררת


מאת זאביק רילסקי


בשולי חצי האי של דרום מזרח אסיה, לחופי ים סין הדרומי, שוכנת אחת הארצות המרתקות ביותר ביבשת, וייטנאם. ההיסטוריה העתיקה של וייטנאם כוללת תרבות עשירה של אלפי שנים, ומתובלת במיתולוגיות ואגדות על דרקונים אכזריים, נסיכים אמיצים וגיבורים עשויים ללא חת. 

ההיסטוריה המודרנית של וייטנאם ציורית פחות: שנים ארוכות של קולוניאליזם צרפתי, קומוניזם וכמובן הטרגדיה הנוראה של מלחמת וייטנאם. הגאות והשפל בהיסטוריה האנושית של העם הווייטנאמי הותירו את רישומם בארץ האניגמאטית, כשהם מדגישים את השוני בין עבר להווה. דור אחרי המלחמה, שאזכורה עדיין מעלה זיכרונות מרים של קרבות עקובים מדם, וייטנאם הופכת לארץ תיירותית יפהפייה וייחודית, המושכת טיילים שמחפשים מפגש אותנטי ואמיתי עם מראות דרום מזרח אסיה. 
לא מדובר במקום שופע אתרים מפורסמים או פלאי עולם. המטיילים מגיעים כדי לחוות את המרקם העשיר של חיי היום יום השלווים במרחבים הכפריים - חקלאים עטויים כובעי קש משולשים וילדים המובילים את עדרי הבאפאלו בדרכם הביתה, לצד החיים התוססים בערים הגדולות, הסואנות מנחילי אופנועים, ריקשות והמון אדם.

 

איכרים בשדות האורז, צילום זאביק רילסקי
איכרים בשדות האורז, צילום זאביק רילסקי

 

נהר תשעת הדרקונים

וייטנאם נמתחת בצורת האות S, בין הדלתא הגדולה של הנהר האדום בצפון לבין דלתת נהר המקונג בדרום. אלו הם שני האזורים החקלאיים העיקריים של המדינה ואגני האורז שלה. קרקע פורייה, כמויות גשם עצומות ולחות גבוהה, הפכו את דרום המדינה לאזור אידיאלי לגידול אורז. עם זאת, גשמי המונסון הנחשבים לברכת הדרום הם גם קללתו, ובקיץ גורמים הגשמים הכבדים להצפות קשות.
נהר המקונג, "אם הנהרות", הוא מהגדולים בנהרות תבל. מקורותיו במורדות ההימאליה ומשם הוא מתפתל לאורך 4,500 קילומטרים. בדרכו חוצה המקונג את סין, בורמה, לאוס, קמבודיה, תאילנד ווייטנאם. במקטע הווייטנאמי שלו נקרא הנהר קו-לונג (נהר תשעת הדרקונים), על שם מספרן של זרועות הנהר היוצאות לדלתא ו"נבלעות" בים. 
ארצות המונסון שבין תת היבשת ההודית לדרום מזרח אסיה נשענות בעיקר על המים והאורז כבסיס לקיומן. החיים באזור נעים סביב מחזור גידול של האורז, כבבואה של מחזור הגשמים ועונות השנה. בווייטנאם האורז הוא לא רק אוכל - הוא דרך חיים והמשפחה כולה עוסקת בגידול וטיפוח הגרגר הלבן. מאכל ווייטנאמי פופולארי הוא מרק אטריות אורז עם פיסות עף ובשר, עלי כוסברה, ליים וצ'ילי, מתובל בג'ינג'ר, סוכר ומעט פלפלים חריפים. 
דלתת נהר המקונג, מהגדולות בעולם, משתרעת על פני שטח של 65 אלף קמ"ר. אפשר לדמות אותה לשטיח ארוג של פיסות קרקע ושדות אורז, חורשות מנגרוב, איים ואיונים מנוקדים בבתי סירות צפים על הנהר וסירות דיג קטנות וצבעוניות, מהן עולה ריח חריף של מאכלי דגים. האזור מפורסם בפרחי הסחלב ובפירות האקזוטיים שמגדלים בו.
 
האנוי

 

בצפון וייטנאם, בדלתא הגדולה של הנהר האדום, שוכנת בירת וייטנאם האנוי. היא החלה את דרכה ככפר דייגים על כלונסאות, ולאחר שהפכה לעיר בירה הוקמה בלבה העיר הקיסרית האסורה, בה חיו בשלווה הקיסרים, נשותיהם ופילגשיהם. מבני העיר כללו בעיקר פגודות וביתנים. השינוי האדריכלי החל במאה ה-17, עם הגעת הסוחרים האירופים לעיר. כיום משלבת האנוי מבנים בעלי אדריכלות צרפתית, זכר לעבר הקולוניאלי, עם סמטאות מסורתיות, שכונות צפופות ושווקים, לצד גורדי שחקים מודרניים. 
האנוי היא בסיס יציאה מצוין לטיולים בצפון. אפשר לסיים את הטיול בצפון מזרח המדינה, במפרץ האלונג (Halong) הקסום, המשובץ באלפי איים קטנטנים מפוסלים במים, ובתוכן נקרות ומערות. האגדה מספרת על משפחת דרקונים שנשלחה מהשמיים כדי לסייע לעם הווייטנאמי להילחם באויביו. בעת שנחתו האויבים מן החוף, ירקו הדרקוני מפיהם פנינים רבות, שהפכו לאלפי איי אבן קטנים שצצו בים ושימשו קיר מגן מפני הפולשים.

 

 
בתים על גדת נהר המקונג, צילום זאביק רילסקי
בתים על גדת נהר המקונג, צילום זאביק רילסקי
 

אקלים ומזג אוויר

ווייטנאם משתרעת על טווח גדול של קווי רוחב ולכן אקלימה מגוון. קשה להחליט מתי הכי כדאי לטייל, כיוון שבזמן שבאזור אחד יורדים גשמים, באזור אחר זורחת השמש. באופן כללי, הצפון דיי קריר ובדרום האקלים טרופי. 
העונה הגשומה בדרום נמשכת בין מאי לנובמבר, והעונה היבשה בין דצמבר לאפריל. באזור החוף המרכזי העונה היבשה נמשכת בין מאי לאוקטובר והרטובה בין דצמבר לפברואר. בצפון שורר חורף קריר ורטוב בין נובמבר לאפריל וקיץ חם בין מאי לאוקטובר. בין יולי לנובמבר עלולות סופות טייפון לפגוע באזור הצפון והמרכז.
 

 

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בוויטנאם ובמקומות נוספים ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.  מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון, ניתן למצוא באתרי התיירות של סוכנויות הנסיעות: אופיר טורס, איסתא, שטיח מעופף, גוליבר, הדקה ה-90, צבר, קשרי תעופה, ארקיע ועוד.