אירועים ופסטיבלים בארגנטינה

לא חסרים אירועים ופסטיבלים בארגנטינה. בין אם תבחרו להגיע לבואנוס איירס בקיץ או בחורף, סביר להניח שלא תשתעממו: בירת ארגנטינה מציעה שלל מופעים, פסטיבלים ואירועי תרבות. חם בצד השני של העולם.

מאת: צוות דיסקברי

השמחה הלטינית  והמזג החם של התושבים בדרום אמריקה, ידועה בעולם כולו ולא בכדי: הברזילאים מתהדרים בקרנבל המפורסם, בבוליבייה נערך פסטיבל השטן ואילו ארגנטינה בכלל ובואנוס איירס בפרט מצטיינות מלבד באתרי תיירות, אסאדו ומאטה, גם בשפע של אירועי תרבות שנערכים לאורך כל השנה. לפניכם כמה מהאירועים הבולטים.

 

מוזיקה, תיאטרון וטנגו 


קשה לדמיין את ארגנטינה והארגנטינאים ללא הטנגו המפורסם שהפך לסמל לאומי - תרבותי. צרפו לריקוד האלגנטי - חושני מוזיקה מקורית ומופעי תיאטרון וקבלו אירוע בלתי נשכח. פסטיבל
Cambalache  הנערך מידי שנה בחודש דצמבר (השנה ייערך הפסטיבל בין ה-10 ועד ה-16 בחודש) נחשב לאחד הפסטיבלים המהנים והמרתקים בבואנוס איירס. הפסטיבל שהנו שילוב מנצח בין אמנות הריקוד, המוזיקה והמשחק נערך במרכז התרבות El Cubo Cultural  (הממוקם באזור Abasto) ובמהלכו מועלים מופעים מרהיבים הנוגעים לכל אחד מהתחומים שהוזכרו. בנוסף משולבים בפסטיבל קטעי ווידאו וסרטים קצרים בהם נראים מיטב הרקדנים והשחקנים של ארגנטינה.

שמו של הפסטיבל, לקוח משיר הטנגו הנושא את אותו שםCambalache  שנכתב בשנת 1934 על ידי אנריקה סנטוס דיסקפולו. 


מרוץ הסוסים של בואנוס איירס

במדינה שבה קאוייבוי'ס או ליתר דיוק גאוצ'וס מסתובבים כאן, שם ובכל מקום, ולא רק על גבי מסכי הקולנוע, מרוץ סוסים הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות המקומית. מידי שנה בין מרץ לאפריל נערך מרוץ סוסים יוקרתי שנמשך לא פחות מתשעה ימים. בנוסף נחשפים הצופים גם לסוגים שונים של סוסים ונערכת ביניהם מעין תחרות 'הסוס היפה ביותר' (
Nuestros (Caballos במהלכה נבחרים 11 הסוסים היפים והמשובחים ביותר, שהפכים במהלך התצוגה לטווסים לרגע...

מרוץ הסוסים מהווה הזדמנות מצוינת להשתלב בקהל מקומי, ולהתוודע אל פולקלור, מסורות עתיקות, ואופנת הכפר.

 

יריד הספרים השנתי 


מידי שנה נערך בין אפריל למאי יריד הספרים השנתי (השנה יערך היריד בין ה- 14 באפריל ועד ה-8 במאי), שנחשב לאירוע תרבותי מהמעלה הראשונה. היריד נערך בבניין התערוכות
La Rural ובו לוקחים חלק קונים, מוכרים, סופרים בעלי שם לצד יוצרים אנונימיים, כותבים מקצועיים וחובבים.


במהלך שלושת השבועות בהם נערך היריד, נערכים ערבי קריאה, סדנאות כתיבה וערבים ספרותיים עם מיטב הסופרים והיוצרים. פעילויות רבות נערכות במגוון שפות, ביניהם אנגלית. בנוסף ישנן פעילויות שונות לילדים, דוכני מזון ומשקה ועוד.

מידי שנה נבחר נושא מסוים עליו נערכים דיונים שונים והרצאות. בין הנושאים שנידונו בשנים עברו: מוזיקת הג'אז, אמנות ארגנטינאית ונושאים נוספים.

האווירה העולצת, ההפנינג הספרותי - תרבותי וערימות הספרים בדוכנים מהווים חגיגה תרבותית לכל.

 

קולנוע עצמאי 

בכל שנה בחודש אפריל נערך בבואנוס איירס פסטיבל קולנוע מיוחד במינו: הפסטיבל לסרטים עצמאיים.  במהלך הפסטיבל מוקרנים על גבי מסכי ענק סרטים של יוצרים עצמאיים מארגנטינה ומקומות נוספים בעולם ונערכות תחרויות בקטגוריות המוכרות כמו הסרט הטוב ביותר, הבמאי הטוב ביותר, השחקנים הכי טובים ועוד. לצד סרטים עלילתיים באורך מלא, מוקרנים גם סרטים קצרים. הפסטיבל מהווה הצצה לתרבות העכשווית, ובו נחשפים לקהל הרחב,  יוצרים צעירים ומבטיחים.

 

אופנה ויין בפלרמו 


פסטיבל היין והאופנה הנערך בשכונת פלרמו במהלך ספטמבר מידי שנה ונמשך 3 ימים (אפשרות לקחת חלק ביום או שניים) משלב בתוכו שתי אהבות גדולות, אפילו תשוקות של תושבי ארגנטינה: מצד אח האהבה ליין המתקשרת לשמחת החיים של המקומיים מאידך האהבה לאופנה, יופי ואסתטיקה.


במהלך הפסטיבל זוכים המשתתפים לטעון מבחר יינות מקומיים אדומים ולבנים ביניהם מאלבק (יין ארגנטינאי), קברנה סוביניון ומרלו. הברים לאורך רחובות האופנה ארמניה והונדורס(
Armenia and Honduras) פותחים את שעריהם למשתתפים, חולצים פקקים ובקבוקים לשמחת התושבים.

עם תום הפסטיבל בכל יום שישי השלישי בחודש, בספטמבר, אוקטובר ונובמבר, נערכים ברחובות האופנה סיילים והתושבים כמו גם התיירים יכולים לרכוש בגדים בהנחות ניכרות.

 

פולקלור ומסורת בקורדובה

 

מידי שנה בחודש ינואר נערך בקורדובה  (Córdoba) אחד הפסטיבלים הצבעוניים והססגוניים שיש: פסטיבל הפולקלור (Cosquín's National Folklore Festival). הפסטיבל החל את דרכו בשנת 1961 ומאז צבר מעריצים רבים. במהלך הפסטיבל באה לידי ביטוי האמנות הלטינית במיטבה, בתחומי הריקוד והמוסיקה. אמנים מכל רחבי דרום אמריקה  מגיעים לקורדובה, על מנת לקחת חלק בחגיגה דרום אמריקאית טיפוסית.
הפסטיבל נערך בשבוע השלישי של ינואר וקוצר הצלחה מרשימה.
תחרויות טנגו נערכות על בימות שמוקמות ברחבי העיר, בסופו מכריזים המארגנים מי הזוג המנצח ומי הם מלך ומלכת הריקודים.

 

פסטיבל המאטה של פראנה

מידי שנה בתחילת פברואר נערך בפראנה (
 ,(Paranáפסטיבל המאטה - המשקה הלאומי של ארגנטינה. זוהי הזדמנות מצוינת להתוודע אל מסורת ארוכת שנים, להתערבב בקהל המקומי ולחוש ולו לרגע כבן המקום.


הפסטיבל הקרוי 
Fiesta Nacional de Matesייערך השנה במועדון הספורט,(Club Talleres)  ב-3 בפברואר 2008.

המאטה, העשיר בקפאין עשוי מחליטת עלים (עלי ז'רבה) בעל טעם וארומה חזקים במיוחד. נהוג לשתות את המשקה מתוך כלי דלעת חלול בו מונחים עלי המאטה בתוספת מים חמים, חלב או סוכר. אם תרצו מדובר בנס קפה המקומי של ארגנטינה. את המשקה שותים מתוך קש מיוחד ויש המייחסים לו תכונות ריפוי.

לפרטים:  +54 (0) 343 420 7989