ההיסטוריה של ברצלונה - ספרד

טיול לברצלונה יחשוף בפניכם את ההיסטוריה המרתקת של העיר הזו. הספר "עיר הפלאים" מגלה לנו עיר עתיקה ובה תככים פוליטיים וחיי חברה תוססים


מאת: יונית קמחי


בעת פתיחת האולימפיאדה בברצלונה Barcelona בשנת 1992, התנוססו שני דגלים באיצטדיון האולימפי המרשים שנבנה על הר היהודים. שני דגלים בצבעי האדום והצהוב של המדינה המארחת- ספרד Spain. האחד צהוב עם שני פסי רוח אדומים (ספרד) והשני כולו פסי רוחב אדומים וצהובים. שנתיים לפני כן הוכרה השפה הקטלנית כשפה רשמית ע"י הפרלמנט של אירופה ועקב כך נדרשו מארגני האולימפיאדה לפרסם את האירועים בארבע שפות: אנגלית, צרפתית, ספרדית וקטלאנית. יו"ר הוועד האולימפי דאז, אף נשא דברים בקטלאנית בנאום הפתיחה. נדמה היה כי הלפיד האולימפי שהוצת, סימן לא רק את תחילתם של אירועים אולימפיים אלא גם את הפיכתה של ברצלונה, בירת קטלוניה, לכוכב עולה בשמי התיירות של אירופה והעולם. ברצלונה היא עיר מקסימה ומרתקת שמשכילה לשמור על זוהרה בזכות תכנון כלכלי, התחדשות ושימור.

 

איזור קטלוניה. צילום: עמית שעל רז מור
איזור קטלוניה. צילום: עמית שעל רז מור


ברצלונה: התחייה מול הכישלונות

מול ההכרה והתחייה האלו של קטלוניה ניצבים הכישלונות הכלכליים שהתרחשו בברצלונה Barcelona באירועים עולמיים קודמים שארחה. רק לקראת סוף המאה ה-19 החלה להסתמן התעוררות לאומית קטלאנית שלוותה בתחייה לשונית וספרותית וברצון לעצמאות מול לחצים פוליטיים וכלכליים שהתנגדו לאוטונומיה. ההתעוררות הלאומית בקטלוניה מהווה רקע לעלילת הספר "ברצלונה- עיר הפלאים" שכתב אדוארדו מנדוזה.

השנה היא 1888, גיבור הסיפור, אונופרה, נושא בליבו מטרה אחת ברורה: להתעשר ולהפוך לאיש רב כוח והשפעה. בגיל 13 החל את המסלול הארוך מחוות הוריו הפרובינציאלית אל העיר ברצלונה. הוא מתחיל לחלק עלונים אנרכיסטיים לתיבות הדואר של הבורגנים המהוגנים של קטלוניה ומוצא את עצמו מתאהב בדלפינה, בתו של בעל הבית שלו. אך המשיכה ההדדית ביניהם לא מסיטה אותו ממטרתו ואחרי שהחל למכור סחורות שגנב מהיריד העולמי, הדרך אל המאפיה קצרה. 

רובעיה של ברצלונה Barcelona ושכונותיה מתוארים על ידי הסופר כפרפראזה לנשים, למשיכתו של אונופרה אליהן וליחסו המחפיר אליהן. ככל שמתקדמים ב"טיול" בדפי העלילה הדמיונית אל תוך מסלוליה ורחובותיה של ברצלונה, מתגלים הסדרים נוספים שעל גיבורנו לבצע על מנת להגשים את חלומו. הוא נישא לבתו של דון המאפיה, על אף אהבתו לדלפינה ולובש ופושט צורה על רקע תככי הפוליטיקה הקטלאנית, חיי החברה והמעגלים החברתיים של ברצלונה. הספר עוסק גם בפיתוח המרחב העירוני.

הסיפור מלא חיים, רענן ועליז. פנטזיה והיסטוריה שזורות בו שתי וערב כמו סמטאותיה הצרות של ברצלונה המחברות רחובות, שדרות אלגנטיות וכיכרות. ההערות שכתב מנדוזה וקטעי המידע ההיסטוריים על העיר מוסיפים נדבך מעניין לקוראים (וגם למטייל העתידי). 


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בבצלונה, ספרד ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.