דיסקברי טיול עולמי | הסיפור של נלסון מנדלה

 

אי אפשר לספר את הסיפור של דרום אפריקה בלי לספר את הסיפור של נלסון מנדלה, אבי האומה והסמל הגדול שלה.

 

במהלך הטיול שלנו לדרום אפריקה נגיע למספר מקומות בעלי משמעות לסיפורה של דרום אפריקה, סיפור האפרטהייד והמאבק נגדו. לפני שנצא לטיול שלנו, אנחנו מזמינים אתכם להכיר את האיש שהביא לסיום האפרטהייד, אבי האומה הדרום אפריקאית ומי שהפך לסמל כלל עולמי למאבק למען צדק ושוויון. נלסון מנדלה.

לספר את סיפורו נלסון מנדלה וחשיבותו לדרום אפריקה במאמר אחד הוא כמעט בלתי אפשרי ובכל זאת נספר בקצרה על האיש ופועלו על מנת שתוכלו להצטרף לטיול עם רקע מקדים. נלסון מנדלה נולד בשנת 1918 בן לשבט הת'מבו, אביו היה ראש הכפר ויועץ למנהיגי השבט. אחרי מות האב לקח אותו צ'ף השבט תחת חסותו, ושלח אותו ללמוד משפטים. החל מ-1942 הוא נהיה פעיל במפלגת הקונגרס האפריקאי, מפלגת שחורים, בה אירגן את פעילויות הנוער ונסע ברחבי דרום אפריקה במטרה להיאבק נגד חוקי ההפרדה הגזעית, האפרטהייד. אחרי הוצאת התנועה מחוץ לחוק ב1960, נעצר מנדלה למשך יותר משנה, עם שחרורו הקים את הזרוע הצבאית של הארגון ואף קיבל הכשרה צבאית במדינות שונות באזור. ב-1962 הוא הואשם בשלל מעשים כנגד המשטר הלבן, ביניהם גיוס ועידוד טרור, מאבק אלים ועוד. הוא נכלא למאסר עולם וישב בכלא 27 שנה, במהלך תקופה זו הועבר מספר בתי כלא , בחלק מן הזמן אף ישב עם מנהיגים אחרים של מפלגתו.

בתקופה זו הפך מנדלה להיות לסמל כלל עולמי. האיש שנלחם למען שוויון לשחורים בדרום אפריקה, מנהיגים בכל העולם לחצו על המשטר הלבן לשחרורו, ואף הוטלו סנקציות על משטר האפרטהייד במטרה לסיימו, להעניק זכויות לשחורים (שהיו והינם רוב בדרום אפריקה) ולשחרור מנדלה. ברחבי העולם אורגנו הפגנות ואירועים שונים לשם כך. ב-1990 החל מנדלה בשיחות חשאיות עם נשיא דרום אפריקה דאז פרדיק וילם דה קלארק ובפברואר אותה שנה הוא וחבריו שוחררו מהכלא.

לאחר שחרורו נמשך המו"מ בינו לבין דה קלארק , לאט לאט פורק משטר האפרטהייד, כל כך קיבלו השניים פרס נובל לשלום ב1993,  וב-1994 כשנערכו בחירות חופשיות ראשונות בדרום אפריקה בה נבחר מנדלה ברוב גדול. מנדלה כיהן כנשיא עד שנת 1999, במהלכן פעל לאיחוד בין הגזעים השונים בדרום אפריקה בין היתר באמצעות הקמת ועדות אמת ופיוס אשר חקרה את כל מה שנעשה בתקופת האפרטהייד הן על ידי המשטר והן על ידי ארגוני ההתנגדות מלבד העובדה שהוועדות הנ"ל חקרו את שני הצדדים הן היו ייחודיות בכך שהן חננו כל מי שהודה בפשעים. מנדלה הלך לעולמו בסוף שנת 2013, דרום אפריקה והעולם כולו כיבד את מותו בטקס אשכבה שנערך באצטדיון המרכזי של יוהנסבורג.

מסלול הטיול של דיקסברי בדרום אפריקה כולל מקומות מוזיאון האפרטהייד, כיכר החופש ורבוע הסוואטו שנחשב לסמל בימי האפרטהייד. אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו וליהנות מחוויה חד פעמית ומרגשת.