10 דברים שכדאי לדעת לפני שמתכננים טיול לגיאורגיה

אספנו בשבילכם כמה דברים שכדאי לדעת לפני שמתכננים טיול לגיאורגיה 

 

1.     מקורו של השם "גאורגיה" ביוונית: "גֶאוֹרג -  איכר,  ולכן פירושו של השם גאורגיה הוא "אדמה חקלאית".

דגל גיאורגיה -PIXABAY
דגל גיאורגיה

2.     גרוזיה הוא השם ברוסית של המדינה ובישראל החל להעשות בו שימוש בעקבות גל העליה של יהודים מהמדינה בתחילת שנות ה-70. בעקבות בקשתו של שגריר גיאורגיה בישראל ב-2005 לחזור לשם המקורי של המדינה, שונה השם. וכך נימק שגריר גאורגיה את בקשתו:

 

"שינוי השם בישראל בשנות ה-70 מנתק באופן מלאכותי רצף היסטורי שכמו מוחק מן ההיסטוריה את נוכחותם של הגאורגים בארץ הקודש על פני אלפי שנים. גם אלו שיודעים שבין המאה העשירית למאה ה-15 היו הגאורגים הקהילה הכי חזקה בארץ הקודש, לא בהכרח מקשרים אותם עם הגרוזינים של היום. כבר מן המאה הרביעית לספירה הייתה נוכחות גאורגית בולטת בארץ הקודש, ובשיאה הגיעה לכך שהכפרים מלחה וקטמון (היום שכונות בירושלים), כמו גם 30 מנזרים, היו שייכים לגאורגים. השימוש בכינוי 'גרוזינים' במקום 'גאורגים' מנתק את הרצף הזה, החשוב לעמנו במיוחד".

נוף כפרי בגיאורגיה
נוף כפרי בגיאורגיה

3.     צ'ורצ'חלה – אגוזי מלך טבולים במיץ ענבים-  הוא הממתק המסורתי של גאורגיה. חצ'פורי - גבינה נמסה על בצק עלים -  וחינקאלי, בשר כבש עטוף בבצק ומבושל במים רותחים – הם שני מאפים שבהם תתקלו בכל מקום.

הגן הבוטני בבטומי
הגן הבוטני בבטומי
 

4.     לארי גאורגי אחד שווה כשקל וחצי .

לטיולים המאורגנים לגיאורגיה אנא לחץ כאן 

5.     גיאורגיה היא אחד מאזורי ייצור היין העתיקים בעולם. חבל קאחתי המזרחי ביותר בגאורגיה  נחשב לחבל היין של המדינה. הוא טובל בכרמים ויקבים רבים וכונה על ידי הסופר הצרפתי אלכסנדר דיומא "הגן הגדול".

6.     בחוף הים בעיר הקייט בטומי שעל שפת הים השחור אין חול. הוא מלא באבנים ומומלץ לפיכך להביא כפכפים.

7.     יוסף סטאלין, שליטה השני של ברה"מ ואחד הדיקטטורים האכזריים של המאה ה-20, הוא יליד גאורגיה מהעיר גורי שבמזרח המדינה. הבית שבו הוא נולד בעיר משמש כיום כמוזיאון ובחצר שלו נמצא קרון הרכבת  שבו עשה הדיקטטור שימוש.

בטומי על חוף הים השחור
בטומי על חוף הים השחור

8.     מיקומה האסטרטגי של בירת גאורגיה  טביליסי, במרכז הקווקז על הדרך בין אירופה לבין אסיה הביאה לכך שהיא הייתה יעד לכיבושים והיא עברה מיד ליד במהלך ההסטוריה יותר מ-40 פעמים. בין הכובשים והשולטים – הביזנטים, הערבים, הפרסים, המונגולים, הסלג'וקים, הרוסים ועוד.

10 דברים שכדאי לדעת לפני שמתכננים טיול לגיאורגיה

9.     זמן הטיסה בין ישראל לגיאורגיה הוא שעתיים וחצי בלבד.

10. הכפר אושגולי בחבל סוונטי הוא הכפר הגבוה באירופה וגובהו כ-2200 מטר. 

לטיולים המאורגנים לגיאורגיה אנא לחץ כאן