10 דברים שאתם חייבים לראות בגיאורגיה:

רק לפני מספר שנים גילה התייר הישראלי את הפנינה התיירותית גיאורגיה לחופי הים השחור שמציעה שילוב נדיר של טבע מדהים, אירוח לבבי, שילוב בין ישן וחדש ומחירים זולים. לפניכם 10 מקומות חובה לביקור. 

לרשימת הטיולים הקרובים לגיאורגיה של דיסקברי טיול עולמי לחץ כאן 

1.     הכפר אושגולי בחבל הסוואנט- נוף פראי עוצר נשימה:

 

בחלקם המערבי של הרי הקווקז בלבו של נוף פראי עוצר נשימה שוכן הכפר שהזמן עצר בו מלכת לפני 200 שנה: הכפר אושגולי, שמורכב מקובץ של ארבעה כפרים זעירים והוכרז כאתר מורשת עולמי בשנת 1996. הכפר הנידח שגובהו כ- 2200 מטר מעל פני הים מצוי  על חלקם הגבוה של הרי הקווקז, מבודד משאר חלקי גיאורגיה, וכתוצאה מכך נשתמרו בו  מסורות דתיות ותרבותיות עתיקות יומין.

 

הנוף המדהים - פסגותיהם המכוסות קרחוני-עד של הרי הקווקז , הכפר הציורי,  המצוקים הדרמטיים והמרבדים  העצומים של הפריחה בחודשי האביב – ישאירו אתכם פעורי פה.

בחצרות הבתים ניתן לחזות בחליבת הפרות ובהכנת הגבינות שעושים את דרכם מידית  לשולחן התיירים המתארחים במקום בצורה הכי פשוטה וטבעית שיכולה להיות.

הכפר אושגולי
הכפר אושגולי בחבל הסוואנט- נוף פראי עוצר נשימה

 

2.     קרחון שחארה המתנפץ:

 

כ-8  ק"מ מהכפר אושגוולי מצוי קרחון שחאדה שניתן להגיע אליו גם  בהליכה קלילה בעמק מדהים מלא פרחים ופלגי מים.

בלב האזור ההררי המבודד ניתן לראות את הנביעה של הנהר והקרחון שמתנפץ מידי מספר שניות. אסור להתקרב יתר על המידה בשל סכנת הסלעים שמתדרדרים במהירות עצומה.

הר שחארה הוא ההר הגבוה ביותר בגיאורגיה, כ-5200 מטר מעל הים.

רוצים לבקר בהר שחארה? בקרו ברשימת הטיולים הקרובים של דיסקברי לגיאורגיה 

 

 

קרחון שחארה
קרחון שחארה המתנפץ

 

 

3.     מערת הנטיפים פרומתאוס- קילומטר אחד של יופי:

 

מערפת הנטיפים פרומטאוס שבה נשתמרו עקבות רגלים של דינוזאורים  מציעה סיור לאורך קילומטר של  נטיפים, זקיפים, זרימות מים תת קרקעיות, שמוארים בתאורה בצבעים, מה שמעצים את החוויה החושית. סיום הסיור נעשה בשייט בסירות דרך נחל תת קרעי המוביל מחוץ למערה.

 

מערת הנטיפים פרומתאוס.אילן זיו
מערת הנטיפים פרומתאוס- קילומטר אחד של יופי

 

 

4.     בתי המרחץ התת- קרקעיים בטבליסי- תענוג רטוב ומרגיע:

 

בליבה של הבירה התוססת טביליסי שוכנת שכונת המעיינות החמים Abanotubani, שמספקת לתיירים חוויה רטובה, חמימה ומרגיעה. על שמם של מעיינות הגופרית החמים שנובעים מאדמתה של טביליסי כבר 700 שנה קרויה העיר  (המילה טבילי פירושה בגיאורגית חמים). להעצמת החווויה מוצעים בבתי המרחץ מסאג'ים מפנקים.

 

5.     גשר השלום והפסל אמא של גאורגיה – סמליה של טביליסי הבירה המתחדשת:

 

גשר השלום נמתח מעל נהר הקורה החוצה את העיר ומחבר את העיר העתיקה עם האזור המודרני של העיר. עם רדת החשכה מואר הגשר באלפי נורות שמאירות את המים ויוצרות מחזה מרהיב.

מסמוך לגשר השלום ניתן להגיע ברכבל או בטיפוס רגלי לפסל המתכת הענק והמרשים: אמא של גיאורגיה שהוצב לרגל 1500 שנה להיווסדה של טביליסי ומתנשא לגובה של כ-20 מטר. בידה האחת אוחזת האמא של גיאורגיה חרב ובידה השני כוס יין ומסמלת בכך את האופי המקומי: מי שמגיע לשלום – מתקבל בברכה על ידי הגאורגים שידועים בהכנסת האורחים ובחמימות שלהם ומי שפניו למלחמה – יתקבל בחרב.

אמא של גאורגיה
אמא של גאורגיה


גשר השלום
גשר השלום

 

 


6.     הכרמים והיקבים בחבל קאחתי – לחובבי היין והשמחה הקווקזית:

 

העונה המומלצת לביקור בחבל גידול הגפנים קאחתי היא עונת הבציר – בחודשים ספטמבר-אוקטובר. באוקטובר אף נערך בחבל פסטיבל יין. החבל מציע יינות משובחים שמוגשים על ידי התושבים הידידותיים שמצטיינים באירוח גיאורגי לבבי.

 

החבל, שהינו החבל המזרחי ביותר בגיאוגריה, טובל בכרמים ויקבים רבים והוא כונה על ידי הסופר הצרפתי אלכסנדר דיומא "הגן הגדול".

 

בביקור בחבל מומלץ לבקר גם במתחם דוד גארגיה (David Gareja) שבו מצויים 19 מנזרים ומערות התבודדות מהמאה ה-6.

 

7.     הגן הבוטני בבטומי – לחובבי הנופים הפסטורליים:

 

נופים מהממים, צמחיה צבעונית מכל העולם ותצפית על מרחבי הים השחור יקבלו את פני הבאים בגן הבוטני בבטומי שנוסד ב-1912. הגן שהינו אחד מהגנים הבוטנים הגדולים והמטופחים באירופה מציע מגוון  מדהים של סוגי צמחים ועצים המייצגים אזורים שונים בעולם: צפון ודרום אמריקה, אוסטרליה, ניו זילנד, הרי ההימלאיה ואגן הים התיכון.

 

8.      בית הכנסת בעיר קוטיסאי – השורשים היהודים בגיאורגיה:

 

עד לעליה הגדולה של יהודי גאורגיה בשנות ה-70 של המאה הקודמת היתה העיר קוטיסאי מקום מושבה של אחת מהקהילות היהודית הגדולות בגיאורגיה והיא מנתה כ-20 אלף נפש. הקהילה סבלה מרדיפות ואנטישמיות ששיאם בעלילות הדם במאה ה-19.

כיום אין כמעט יהודים בעיר אבל בין סמטאות העפר ברחוב הראשי של הרובע שהיה הרובע היהודי של העיר Gaponov נמצאים שלושה בתי כנסת מהמאה ה-19 שהמרשים ביותר עם חזית המזכירה בית מקדש נמצא במספר 49.

 

בית הכנסת בקוטיסאי. הרצל אברהם
בית הכנסת בעיר קוטיסאי

 

9.     עיר המערות היפיפייה וארדזיה:

 

עיר המערות היפייפיה וארדזיה שבנויה על צלע הר, שוכנת בדרום גאורגיה סמוך לגבול התורכי. כ-6000 מערות שנחצבו בסלע סדורות בקומות ובטורים, נבנו במקור לצרכים צבאיים והוסבו מאוחר יותר  למגורים או כבתי תפילה וחלקן  לצרכי אחסנה. המערות נבנו על ידי המלך גיאורגי ה-3 ובתו, המלכה האגדית תמרה במאה ה-12 וה-13 בתקופת תור הזהב של גאורגיה.

 

במערות יש ציורי קיר נפלאים, שנחשבים אוצר אמנותי חשוב להבנת התפתחותה של האמנות  הנוצרית .

עיר המערות היפיפייה וארדזיה. אילן זיו
עיר המערות היפיפייה וארדזיה. אילן זיו

 

10.  מצודת חרטביצי מהאגדות:

 

לא הרחק מעיר המערות וארדזיה  נמצאת מצודת חרטיביצי העתיקה שנבנתה במאה השנייה לפני הספירה. המצודה נהרסה ונבנתה מחדש במאה ה-14. 

לרשימת הטיולים הקרובים לגיאורגיה של דיסקברי טיול עולמי לחץ כאן