נופש ופינוק בבודפשט - הונגריה

אחת האטרקציות לפינוק בנופש בבודפשט הן המרחצאות המפורסמות, ששום חופשה בהונגריה אינה שלמה בלעדיהן


מאת: צוות דיסקברי


 ברומא נהגו כרומאים ובהונגריה כהונגרים, מה שאומר שאם הזדמנתם למולדת הגולאש והפפריקה, אתם מחוייבים לטיול הכולל טבילה אחת לפחות במרחצאות התרמיים המפורסמים של המדינה שהפכו לשם דבר בסצנת התיירות העולמית.

 
<p>בבודפשט נופים מרהיבים ואתרי בילוי רבים בהם מרחצאות תרמיים</p>

בבודפשט נופים מרהיבים ואתרי בילוי רבים בהם מרחצאות תרמיים


החלוצים

נתחיל בשיעור טבע קצר שילמד אותנו על מקורותיהם של המעיינות הפופולאריים: בודפשט Budapest ממוקמת על המפות לאורכו של קו שבר גיאולוגי שיצר נביעה טבעית של מעיינות חמים. כמאה ועשרים מעיינות כאלו מצויים בתחומי בודפשט, ורבים מהם בעלי ערך רפואי. המשאב הטבעי הזה הפך לאחד התענוגות המרכזיים בהונגריה Hungary ונחשב לאטרקציית תיירות בולטת.

למרות השם הטוב שיצא למעיינות החמים בהונגריה חשוב להבהיר שההונגרים לא המציאו את הגלגל. השימוש במעיינות חמים לצורכי מרפא, נופש ומרגוע נהוג כבר מאות אם לא אלפי שנים. יש אפילו עדויות לשימוש במעיינות הללו בתקופת האבן. האמונה הרווחת היא שהמינרלים המצויים במים החמים תורמים לשיפור וריפוי מערכת העצבים, השרירים והעור. 

מי שהיו הראשונים לגלות את הפוטנציאל הטמון במעיינות הונגריה היו הרומאים ששלטו באזור בעבר. כבר במאה הראשונה לספירה בנו האיטלקים הנהנתנים מרחצאות על גדותיו של נהר הדנובה ובעצם הביאו לעולם את האבטיפוס לספא של ימינו, המוכר לנו מכל טיול באתר נופש המכבד את עצמו. יותר מאוחר הגיעו למקום שבטים הונגריים שסילקו את הרומאים, התיישבו באזור המצוי על המפה צפונית מהבירה בודפשט Budapest ונהנו גם הם מיתרונות המים הנובעים.

 אמבטיה סטייל תורכיה


כל מי שערך טיול בתורכיה מכיר בוודאי את החמאמים המפורסמים של המדינה. חיבתם של התורכים לפינוקי ספא ידועה, ובהתאם לכך אין פלא שהמנהג המענג החל רווח גם בהונגריה בעידודם של של הכובשים התורכים במאות ה-16 וה-17. התורכים בנו עשרות חמאמים ברחבי בודפשט, אשר ניצלו את 30,000 מ"ק המים שנבעו באזור מדי יום בטמפרטורה של 21 עד 76 מעלות. ב-1686, נכבשה בודפשט ע"י האוסטרים שדאגו להשמיד כמעט את כל המבנים שהקימו התורכים מלבד המרחצאות. ככל הנראה אפילו האוסטרים הבינו שאסור לשלול מאזרחי הונגריה Hungary את הרחיצה במעיינות החמים. 

הפינוק האולטימטיבי

אחרי שתעייפו את רגליכם בטיולים ומסלולים ברחבי בודפשט היפהפייה, טיול במרחצאות יהיה בבחינת הכרח וייתן מנוח לרגליכם הדואבות. כיום פועלים בהונגריה יותר מ-100 בתי מרחץ הנבדלים זה מזה ברמתם. בבודפשט עצמה מרוכזים כ-20 בתי מרחץ, והם מהווים אתר עלייה לרגל לתיירים ולמקומיים כאחד. בחלק מהמרחצאות יש הפרדה בין נשים לגברים. כל בתי המרחץ סגורים בימי ראשון. למטייל חובב ההיסטוריה, קיימים כמה מרחצאות ששרדו עוד מימי התורכים.

 

גלרט - Gellert: מרחצאות מפוארים עם עיצוב מלכותי שיגרום לכם להרגיש לפחות כמו קליאופטרה. במקום תוכלו ליהנות ממגוון טיפולי ספא, סאונות מהבילות, ובריכות שחייה ( ביניהן גם בריכת גלים שהילדים אוהבים). במקום אין הפרדה בין נשים וגברים מה שהופך אותו לפופולארי ביותר על אף המחיר היקר. נופש אמיתי במלוא מובן המילה. 
כתובת: H-1118 Budapest, Kelenhegyi út 4
טלפון: 36-1-466-6166+

רודאש - Rudas: בית מרחץ מרהיב ששרד מתקופת שלטונם של הטורקים. אחת האטרקציות המרכזיות היא הבריכה המרכזית לה שמונה צלעות והיא נתמכת על ידי שמונה עמודים יפהפיים. אם תביטו למעלה תוכלו לראות שהתקרה היא למעשה כיפה המאפשרת לקרני השמש המחממות לחדור פנימה – דבר שהופך את האווירה לרגועה ומרגיעה.
כתובת: Dobrentei ter 9 , Budapest 1016
טלפון: 36-1-3561322+ , 36-1-3758373

קיראלי - Kiraly Medicinal Bat: זהו אחד האתרים ששרדו מתקופת שלטונם של הטורקים. האירוח והאווירה במקום הם על פי המסורת העותמנית. 
כתובת: Fo utca, 82-84
טלפון: 36-1-201-4392 +

לוקאש - Lukacs: המרחצאות,שנבנובמאה ה-19, כוללים אמבט רפואי ובריכת שחיה גדולה המושכת אליה אמניםומבקרים רבים. מסביב תוכלו למצוא פארקגדול ובו עצים עתיקים, המוסיף למטייל תחושת נופש, רוגע ושלווה.
כתובת: II. Frankel Leó u. 25 - 29
טלפון: 36-1-326-1692+
 

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בבודפשט, הונגריה ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.