צ'כיה


פראג, היא ללא ספק גולת הכותרת של צ'כיה, העיר הקסומה, על יופייה ההיסטורי ושכיות החמדה הנפלאות שלה, מהווה בסיס מצוין ליציאה לאזוריה הפחות מתויירים של צ'כיה. טיול בצ'כיה, העשירה באזורים כפריים, שלעיתים נדמה שהזמן עמד בהם מלכת, מהווה הזדמנות נהדרת לחוות את המדינה, על כל רבדיה.

כתב וצילם: גיא נוימן


מאז השתחררה מעול השליטים הסובייטים, שהקפיאו את התקדמותה, זינקה פראג אל שנות האלפיים וכיום היא נחשבת לאחת מפנינותיה של אירופה. העיר המתחרה בכבוד על התואר – "היפה בעולם", העיר שאומרים עליה כי הצלמים יוצאים ממנה מתוסכלים, מאחר ש"בכל מקום אליו מפנים את המצלמה יוצאת גלויה נהדרת". העיר שמציעה כל כך הרבה למבקרים בה, יכולה לשמש גם כנקודת מוצא נפלאה לסיורים בני יום או יותר לאתרים קרובים. ריכזנו עבורכם אתרים מומלצים בסביבת העיר, והמלצה לסיור בן שבוע היוצא מפראג לצ'כיה כולה.

 

פראג - יפהפייה אמיתית

משמעות שמה של פראג היא "סף דלת". הסיבה לכך טמונה באגדה צ'כית עתיקה, המספרת על הנסיכה ליבושה, הצעירה מבין שלוש אחיות שתפסה את השלטון בממלכה. למרות שהייתה ישרה, חכמה ואהובה על הכול, לא אהבו נציגי השלטון את העובדה שהיא עוסקת בעניין גברי כל כך כמו מלאכת השלטון, ושכנעוה לבסוף לחפש בן זוג מתאים.
באחד הימים עמדה ליבושה על אחת הגבעות, הביטה במעלה נהר הוולטבה (Vltava), ולפתע חשה צורך להתנבא: "אני רואה עיר גדולה, ששמעה יגיע אפילו לכוכבים." באותו האזור מצאה הנסיכה צריף קטן ובו איכר בשם פרז'מיסל, שעסק בתיקון סף הבית (Praha בצ'כית). בו במקום החליטה הנסיכה להינשא לו, והאיכר הפך למלך הראשון לבית פרז'מיסל.

 

 

טירת צביקוב, על גדת הוולטאבה
טירת צביקוב, על גדת הוולטאבה

  

משכונת הרדצ'אני אל גשר קארל

גבעת הרדצ'אני (Hardcany) התלולה, הייתה הראשונה בעיר אשר יושבה על ידי תושבי פראג. החל מן המאה ה-9 לספירה, ממוקם כאן המבצר האדיר, שהפך לארמון וסמל העיר.
את המסלול כדאי להתחיל בארמון צ'רנין (Chernin) – הארמון שנבנה כבית פרטי מרשים וגדול, ומשמש כיום כבית משרד החוץ. מול הארמון, נמצאת כנסיית לורטה, גם היא שווה ביקור. משם הדרך יורדת במורד הגבעה לכיוון המבצר. מול הכניסה למבצר, ניצב ארמון הארכיבישוף, קומפלקס גדול של מבנים ומוזיאונים, בניהם גם כנסיית ויטו הקדוש. מול הכנסייה מצוי אולם ולדיסלב (Vladislav Hall) שהיה האולם הגדול באירופה, בעת שנבנה.
בחלקו התחתון של הארמון, עוברת "סמטת האלכימאים",  המכונה "סמטת הזהב".המסורת אומרת שהיה זה המלך הססגוני רודולף השני לבית הבסבורג, שכלא בארמונו עשרות אלכימאים, בכדי שיפיקו עבורו את "אבן החכמים", באמצעותה אפשר להפוך מתכת פשוטה לכסף או לזהב. מהסמטה מדרגות תלולות לכיוון הנהר; עשרות רוכלים מקשטים את המדרגות בעבודות עץ, משחקי ילדים ובובות של מכשפות. מקצה המדרגות קצרה הדרך אל גשר קארל המפורסם בפראג.
הגשר בין מאות השנים, מעוטר ב-30 פסלים בארוקיים מרשימים. המקום משמש לתצפית נהדרת על העיר ונערכים בו מופעי רחוב רבים, מידי יום.

  

מגשר קארל אל כיכר העיר העתיקה

רחוב קרולבה (Carlova) חוצה עשרות חנויות, מסעדות ובתי קפה, מאזור הנהר לכיוון ככר העיר העתיקה. בככר מגדל פעמונים – בו ממוקם השעון האסטרונומי המפורסם – מידי שעה עגולה, מתאספים מאות אנשים כדי לצפות בישו ו-12 השליחים, המציצים לרגע אל הככר.
הרובע היהודי של פראג, מושך אליו מבקרים מכל רחבי העולם. כאן מאמינים שיצר המהר"ל את הגולם המפורסם מפראג, כדי להגן על הקהילה היהודית מפני עלילות הדם.
בשכונה מוזיאון יהודי גדול. סמוך לבית הכנסת פיניקס נמצא בית הקברות העתיק המרתק.

 

 העיר החדשה (Nove Mesto) ומבצר וישהארד (Visehard)


ככר ואצלב, או שדרת ואצלב, מהווה את ליבה של העיר החדשה. בה עשרות בתי ארט נובו, בהם מרכזי קניות, מסעדות ובתי קזינו. שם גם נמצא המוזיאון הלאומי של פראג, ופסלו של המלך ואצלב, רכוב על סוס. כדאי להמשיך עד הנהר, שם ניצב בניין "ג'ינג'ר ופרד" –בניין סוריאליסטי המבקש להידמות בחיצוניותו לשני הרקדנים המפורסמים. בקרו גם במבצר וישהארד, המשמש כנקודת תצפית מצוינת על העיר והנהר.

 

המלצות בסביבתה הקרובה של פראג:

 

טירת קונופישטה ופארק פרוהוניצ'ה

מדרום מזרח לפראג, נמצא פארק פרוהוניצ'ה (Pruhonice), בפארק גנים בוטניים מרשימים ואגמים מלאכותיים. בחודש מאי, מתהדר הפארק בשפע של פרחי רודודנדרון, הצובעים את הסביבה בגוונים אדומים ובוהקים. מעט דרומה לפארק, ממוקמת טירת קונופישטה (Konopuste) המרשימה, שנבנתה עוד במאה ה-13. על אדמות הטירה משתרעים יערות, אגמים ושפע של פרחי בר, בניהם ניתן לטייל.

 

 טירת קרלשטיין, מערות קונפרוסי, ושמורת קריבוקלאט

מדרום-מערב לפראג, נמצאת טירת קרלשטיין (Karlstejn) שהיא היפה והציורית בצ'כיה. מומלץ להגיע מוקדם כדי להימנע מהמוני התיירים. מעט דרומה מהטירה, מצויות מערות קונפרוסי (Koneprusy) – מכלול מרתק של מערות טבעיות, בעומק של 600 מטר, המכילות צורות מרהיבות של זקיפים ונטיפים. בככר קריבוקאלט מצוייה טירה מרשימה מימי הביניים ושמורת טבע נפלאה, שהוכרזה על ידי ארגון אונסק"ו, כשמורת טבע ביוספרית.

 

 יום טיול רגלי במרכז בוהמייה - מקריבוקלאט אל סקרייה

זהו טיול טבע נפלא, המתחיל בקריבוקלאט, עובר דרך עמק ברונקה, ומסתיים באתר הנופש סקרייה (Skryje), המפורסם בגגות הקש של בתיו.

 

 פרלוב נאד לאבם ועיר מכרות הכסף – קוטנה הורה

הכביש מזרחה מפראג, מוביל אל פרלוב נאד לאבם (Prelov Nad Labem) בו פועל המוזיאון האתנוגראפי הפתוח של צ'כיה. בהמשך מוביל הכביש על קוטנה הורה (Kutna Hora) – עיר מכרות הכסף. עד המאה ה-16, הייתה העיר שווה בחשיבותה לפראג, לפני 500 שנה החל הכסף לאזול מן המכרות, והעיר ירדה מגדולתה. בעיר מצוי מנזר סדלק (Sedlec) – בו אוסף עצמות של נפגעי מגפת הדבר, שרוכזו במקום. ניתן להמשיך מזרחה ליומיים שלושה מזרחה בכיוון שמורת הטבע צ'סקי ראי (Cesky raj).

 

 

תצפית על העיירה טלצ
תצפית על העיירה טלצ'
 


טיול ברחבי צ'כיה: נהרות טירות ויערות

כשיוצאים מן העיר, מגלים כפרים ציוריים להפליא, הטובלים בירוק אין סופי, עמקים מרשימים, נהרות מתפתלים בין הרים מוריקים, טירות עתיקות, מרחצאות ועוד.

מעבר לנופים והאתרים ההיסטוריים היציאה מפראג, מאפשרת גם להתוודע אל מגוון הפסטיבלים, המסורות, התלבושות והמאכלים המאפיינים את האזורים השונים:

 

 לידיצ'ה, מחנה טרזין והעיר הציורית ליטומריצ'ה


כ-18 קילומטר מצפון מזרח לפראג, שוכן הכפר לידיצ'ה (Lidice). המקום משמש אתר זיכרון מרשים לזכר תקופת הכיבוש הנאצי וההתנגדות הצ'כית. 
מחנה טרזין (Terezin), כשעה נסיעה מצפון לפראג, הוא אחד מאתרי החובה העצובים של צ'כיה. מקום אותו הפכו הנאצים למחנה ריכוז, בו הושמדו כ-140,000 יהודים. אחד משיאי הביקור במחנה, הוא המוזיאון הקטן הנמצא במבצר הגדול, ובו בית קולנוע המציג מידי חצי שעה, סרט תעמולה שיצרו הנאצים על מנת לתעתע בנציגי הצלב האדום שבאו לבדוק את התנאים בגטו. 
במרחק נסיעה קצר, ממוקמת העיר הציורית ליטומריצ'ה (Litomerice), המצויה על מפגש נהרות. הכיכרות, הכנסיות, המעוצבות והבתים הנאים שלה, יחזירו אותנו אל צ'כיה הרומנטית של העבר. כדאי לשים לב לבית הרנסנסי ברחוב dum U Cereho oral, המעוטר כולו בעיטורי סגרפיטו- טכניקה צ'כית מהממת, היוצרים ניגודים של שחור לבן. בליטומריצ'ה ובסביבתה, מצויים צימרים רבים ומגוון אפשרויות לינה.

  

שבילי טבע טבע ונופי סלעי החול של שמורת לאבה

מליטמריצ'ה, ממשיך הכביש צפונה, לכוון הגבול עם גרמניה. בסמוך אליו, נמצאת שמורת הטבע המעניינת – Labske Piskovce, המציעה נופים גיאולוגיים ייחודיים, אליהם ניתן להגיע ברכב או בטיולים קצרים או ארוכים.

 

 מערבה לכיוון קרלווי וארי


זוהי עיר המרחצאות החמים, הממוקמת בעמק יפה בין הרים, וקרויה על שמו של קארל הרביעי. תושבי העיר נוהגים לשתות את המים בטעם החלודה בכוסות מיוחדות. טיילת יפה נמשכת לאורכה של קרלווי וארי, ומפארות אותה רחבות עמודים מרשימות, עם ברזים למילוי המים החמים. מקרלווי וארי ניתן לחצות את הגבול לגרמניה, ותוך זמן קצר להגיע לדרזדן.

  

פרנטיסקווי לאזנה וטיולי הטבע ביערות

הדרך מקרלווי וארי לכיוון דרום מזרח, תוביל אותנו אל פרנטיסקובי לאזנה (Frantiskovy Lazne) – עיר מרחצאות, בסגנון קרלווי וארי, אך הרבה פחות מתויירת.
מכאן נמשיך אל אל מריאנסקה לאזנה (Marianske Lazne) – עיר המרחצאות השלישית של צ'כיה. מלבד טיול ברחובות העיר, ניתן לבצע מספר טיולים רגליים ביערות בסביבה. מומלץ לבקר במנזר טפלה (Tepla), מהעשירים במנזרי בוהמיה, המצוי בסמוך לעיר.

  

שייט בין טירות אורליק לצביקוב וביקור בצ'סקי קרומלוב

נמשיך את דרכינו דרומה, אל טירת אורליק (Orlik) הממוקמת על צוק, ונחשבת לאחת
היפות במדינה. בימי הקיץ, פועלות מכאן מעבורת על הנהר, (פעמיים ביום), ומקשרת את הטירה עם טירת צביקוב (Zvikov) שנבנתה במאה ה-13. מכאן נמשיך דרומה, ללינה בצ'סקי קרומלוב (Cesky Krunlov), אחת מעריה היפות של צ'כיה.

  

טלץ' וברנו

נצא אל העיר צ'סקה בודיוביצ'ה (Ceske Budejovice) – בירת דרום בוהמיה, בא ממוקמת מבשלת השיכר של באדווייזר. כדאי להקדיש מספר שעות לאזור העיר העתיקה, ששמרה על אופייה המסורתי.
הדרך מזרחה נמתחת אל תוך מורבאיה, מבקרים רבים, הכתירו את הככר הרנסנסית
המושלמת של העיירה טלץ' (Telc), כיפה באירופה. מומלץ לעלות על מגדל הפעמונים
של הכנסייה, ולהשיג נקודת תצפית וצילום מושלמת. הדרך מזרחה ממשיכה על ברנו (Brno) – עם מדרחוב מרשים, ככר שוק ססגונית ואפשרויות לינה מגוונת. מברנו ניתן להגיע תוך זמן קצר אל וינה.
מברנו נשים את פעמינו חזרה לפראג.

 

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש באירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.