מידע לחופשה בפראג - צ'כיה

מידע שימושי שכדאי לדעת לפני היציאה לנופש בפראג: כרטיסי טיסה לפראג, תחבורה ושלל טיפים מועילים

מאת: צוות דיסקברי


היסטוריה

פראג – בירת הרפובליקה הצ'כית מצויה ברמת בוהמיה. שטחה כ-465 קמ"ר, וחיים בה כ-1.2 מיליון איש. בעקבות תביעתם של הצ'כים והסלובקים לעצמאות, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, נוסדה צ'כוסלובקיה העצמאית ב-28 באוקטובר 1918, ובירתה – פראג. בשנת 1939 נכבשה צ'כיה, ללא קרב על ידי הגרמנים. בשנת 1945 שוחררה צ'כיה על ידי הצבא הסובייטי וב- 1948, הונהג בה משטר קומוניסטי קפדני, שהביא את המדינה לשפל כלכלי וכלל רדיפות של מתנגדי המשטר והוצאתם להורג של אלפים.

בליל ה-20 באוגוסט 1968 דיכא המשטר הסובייטי בעזרת כוחות ברית וורשה את "האביב של פראג" – ניסיון של קבוצת קומוניסטים מתונים להנהיג במדינה רפורמות כלכליות.

ב-1989 חלה "מהפיכת הקטיפה" – מחאות והפגנות בלתי אלימות שגרמו לבסוף להתפטרות הממשלה הקומוניסטית ולבחירת מנהיג חדש (ואצלאב האבל). ב-1 בינואר 1993 הסכימו מנהיגי צ'כיה וסלובקיה להיפרד, ופראג הפכה רשמית לבירת הרפובליקה הצ'כית החדשה.


שלווה פסטוראלית. צילום: Czech Tourism
שלווה פסטוראלית. צילום: Czech Tourism


קהילה יהודית

הקהילה היהודית בפראג קיימת מאז תחילת המאה ה-11, והיא שימרה את עברה המפואר בן מאות השנים. למרות שידעה שגשוג רב, ונודעה לה השפעה רבה על העיר ותרבותה, סבלו יהודי הקהילה מפוגרומים קשים. רק בשנת 1848 זכו יהודי פראג וצ'כיה כולה לזכויות מלאות.

במהלך מלחמת העולם השנייה נספו למעלה מ-שני שליש מהיהודים שחיו בעיר. בשנת 1942 נפתח גטו טרזין (הנמצא במרחק 60 ק"מ מפראג) אליו התנקזו כ-140,000 יהודים מצ'כיה, סלובקיה, גרמניה, הונגריה, הולנד ודנמרק. רובם נשלחו אחר כך למחנות אחרים ביניהם אושוויץ, מיידנק וטרבלינקה.
כיום מונה הקהילה היהודית בפראג כ-3,000 איש, והרובע היהודי המשמר את סיפורה ומורשתה ומהווה מוקד משיכה עבור תיירים מכל העולם.

קניות

פראג מציעה שפע של סחורה מכל סוג. למי שמחפש מזכרות לבית או מתנות לחברים, מומלץ לרכוש קריסטלים ענוגים, או פסלוני זכוכית יפים ועדינים. בדוכני הרחוב ובשוק של פראג אפשר למצוא מזכרות רבות, צעצועי עץ ועוד מיני מתנות שונות ומשונות. בכיכר וואצלב תמצאו לא מעט חנויות בגדים, חלקם של מותגים, וכן בתי כלבו גדולים.

מילת אזהרה: מומלץ לשמור היטב על חגורת בכסף, הארנק והמסמכים. בפראג מסתובבים כייסים רבים שמתפרנסים יפה משאננות התיירים.


נהר הוולטאבה והתיאטרון הלאומי. צילום: Czech Tourism
נהר הוולטאבה והתיאטרון הלאומי. צילום: Czech Tourism


תחבורה

הדרך הנוחה והנעימה ביותר להכיר את פראג היא באמצעות סיורים רגליים. מרבית מוקדי העניין לתיירים נמצאים בטווח הליכה. יחד עם זאת – בפראג רשת תחבורה יעילה וזולה. (לפרטים ומידע – 20115404+ ובאתר האינטרנט).

המטרו יעיל ומאפשר להגיע במהירות מקצה אחד של העיר למשנהו. החשמליות מציעות 26 מסלולים שונים במהלך היום (בלילה – רק מספר קווים עובדים).
רשת האוטובוסים מאפשרת להגיע אל הפרברים ואל מחוץ לעיר. בתחנות המטרו, במלונות, בדוכני עיתונים ובמשרדי נסיעות ניתן לרכוש כרטיסים המאפשרים מעבר מקו לקו (שימו לב: הכרטיסים הללו מוגבלים בזמן) וכן כרטיס חופשי המאפשר זכות בלתי מוגבלת במטרו, באוטובוסים, בחשמליות וברכבת הכבלים של פטרז'ין.
בעיר יש גם מוניות רבות, אך התעריף בהן יקר.

התמצאות

את העיר חוצה הנהר הארוך במדינה – הוולטאבה. העיר מורכבת מעשרה אזורים, בכל אחד מהם מספר שכונות. בגדה המזרחית של הוולטאבה נמצאת הראדצ'אני (Hardcany) – רובע המצודה, בה נמצא מוקד העניין בעיר. מדרום לה – מאלה סטראנה – Mala Strana - שפירושו הרובע הקטן ובו מבוך של סמטאות קסומות מהמאה ה-13.

על גדתו המזרחית של הנהר יושבת סטארה מייסטו Stare Mesto העיר העתיקה, על רחובותיה מרוצפי האבן והחזיתות העתיקות שלה. מצפון לה – שכונת יוספוב והרובע היהודי. מדרום לעיר העתיקה נובה מייסטוNove Mesto - העיר החדשה, ההומה והעמוסה.

 
מטיילים על גשר קארל. צילום: Czech Tourism
מטיילים על גשר קארל. צילום: Czech Tourism
 
מתי לנסוע 

חודשי האביב או תחילת הקיץ הם הזמן הטוב ביותר לבקר בפראג. בתקופה זו העצים עומדים בשיא פריחתם ומזג האוויר ידידותי ונעים. בשיא הקיץ החום כבד ולח במיוחד. בחורף מזג האוויר סגרירי, אפור וקר מאוד והטמפרטורות עלולות לצנוח הרבה מתחת לאפס. בחודשי החורף, בין אוקטובר לאפריל אתרי תיירות ומקומות לינה רבים סגורים.
 


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בפראג - צ'כיה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.