טיול בפראג - צ'כיה

טיול בפראג הוא חווייה. אין איש שלא נשבה בקסמה של העיר שהתברכה ביופי שמיימי, היסטוריה עשירה, מבנים ייחודיים, פארקים ואווירה צעירה ותוססת. לפניכם מספר אתרים שאסור להחמיץ במהלך חופשה בפראג


מאת: יצחק בן עוזר
צילומים: טלי אשכול ויאיר חסון


הסיבה העיקרית לנהירת התיירים ההמונית לפראג, נעוצה בעובדה ששהעיר מהווה מעין מוזיאון אחד גדול. כמעט כל בית, פינה או סמטה מהווים אטרקציה תיירותית, שמצדיקה הנצחה במצלמה. המראה ההיסטורי של פראג אינו מקרי, והוא נובע ממרכזיותה של העיר בתהליכים ההיסטוריים העיקריים שהתחוללו באירופה – התפשטות הנצרות, מלחמות הדת בין הפרוטסטנטים לקתולים, עלייתו של בית האבסבורג, אביב העמים במאה ה-19, וכמובן – האירועים הדרמטיים של המאה ה-20 שפראג לקחה חלק מרכזי בהם. האירועים ההיסטוריים הטביעו את חותמם על העיר, והם באים לידי ביטוי במבנים ובמונומנטים הפזורים בה.

אתרי פראג מרוכזים בשני האזורים הסמוכים לשתי גדותיו של נהר הוולטאבה החוצה את העיר
אתרי פראג מרוכזים בשני האזורים הסמוכים לשתי גדותיו של נהר הוולטאבה החוצה את העיר

 

שתי גדות לוולטאבה


פראג שוכנת במרכז אירופה וממוקמת על צומת דרכים, המחברת את מערב היבשת עם החלק המזרחי שלה. מיקומה של העיר תרם להפיכתה למקום אסטרטגי כבר במאות השמינית והתשיעית לספירה. תחילתה של העיר פראג בשתי מצודות, שנבנו משני צידי נהר הוולטאבה. המצודה המפורסמת יותר היא מצודת פראג (Prazsky Hrad) בעוד שמצודת וישהארד ( Vyserhrad) הוותיקה זוכה כיום לפחות מבקרים. העיר העתיקה, הרובע היהודי והעיר החדשה, ממוקמים בצד אחד של הנהר, בעוד שמצודת פראג וגבעת פטרין ממוקמים בצד השני.

על הנהר מתוחים מספר גשרים, אשר מחברים בין שתי הגדות. המפורסם והרומנטי ביניהם הוא גשר קארל שהפך לסמלה המסחרי של העיר. הגשר נבנה במאה ה-14, ובנייתו נמשכה כחמישים שנה. הוא מעוטר משני צדדיו בפסלים מרשימים, אשר מייצגים דמויות מפורסמות בהיסטוריה הצ'כית. הגשר שוקק חיים במשך כל היום ונערכות עליו הופעות של אמנים והרכבים מוסיקליים שונים.

אתרי פראג מרוכזים בשני האזורים הסמוכים לשתי גדותיו של נהר הוולטאבה, החוצה את העיר, ולכן הדרך הנכונה לטייל בעיר היא באמצעות הליכה רגלית נינוחה. התחבורה הציבורית בעיר מעולה. לרכבת התחתית יש שלושה קווים, המאופיינים בנסיעה מהירה, בתדירות גבוהה, בתחנות מודרניות ובקישור טוב לתחנות של החשמליות. החשמליות פועלות בתדירות גבוהה במהלך היום והן מדייקות בהתייחס ללוח הזמנים המתפרסם בתחנות. יש להקפיד על רכישת הכרטיס והחתמתו מראש.

שרידי הגולם


הרובע היהודי נקרא Josefov , על שמו של הקיסר יוזף השני. האתרים היהודיים בפראג מוכרים כאוצרות תרבות לאומיים ונשמרו ותוחזקו בצורה מעוררת התפעלות. הסיור ברובע היהודי מתחיל בכיכר יאן פאלאך שנקראת כך על שמו של הסטודנט שהצית את עצמו במחאה על רמיסת ההתקוממות האנטי קומוניסטית ופלישת צבאות ברית וארשה לצ'כיה.

בחלקו הצפוני של הכיכר ממוקם ה-Rudolfinum המשמש כיום כביתה של התזמורת הפילהרמונית של פראג. מהכיכר נכנסים לרובע היהודי ברחוב Siroka, ונעצרים בתור המבקרים, מול הכניסה לבית הכנסת פנקס. בקופה נמכרים כרטיסים משולבים לביקור באתרים החשובים שברובע.

מבית הכנסת ניתן להיכנס לבית הקברות היהודי בו קבורות דמויות חשובות שבראשן המהר"ל. בית הקברות מיוחד לא רק בשל "דייריו", אלא גם בשל העובדה כי פותחה כאן שיטת קבורה מיוחדת: קבורה בקומות. המאפשרת לקבור במקום קטן יחסית כ-80,000 נפטרים.

מהצד השני של שער הכניסה, ממוקם בית הכנסת קלאוזן. בסמטה, שמובילה מפתח בית הקברות ועד בית הכנסת הישן–חדש, מצויים דוכני מזכרות המצביעים על הפופולאריות הרבה של האזור. בית הכנסת הישן–חדש (אלט-נוי-שול), נבנה במחצית השנייה של המאה ה-13 והוא נחשב לבית הכנסת הפעיל העתיק ביותר בעולם. בית הכנסת הצנוע נקשר לדמותו של המהר"ל מפראג, יוצר הגולם והאגדות מספרות כי שרידי הגולם נמצאים בעליית הגג של המקום.

סמטה צרה מפרידה בין בית הכנסת הישן–חדש לבין בית הכנסת ה"גבוה", ששימש בעבר כבניין של הקהילה היהודית. להשלמת הסיור באתרים הקשורים ליהדות, יש לבקר בבית הכנסת "מייזל", שנמצא ברחוב Maiselova, ובבית הכנסת הספרדי שבפינת הרחובותSiroka ו-Dusni. מרבית בתי הכנסת שברובע משמשים כיום אכסניה לאוסף פריטי יודאיקה המלמד על חיי הקהילה היהודית בעבר.

 

נוף עירוני הנשקף מגבעת פטרין המתנשאת מעל העיר
נוף עירוני הנשקף מגבעת פטרין המתנשאת מעל העיר


כל הדרכים מובילות למצודה


את הסיור בעיר העתיקה נתחיל בחציית גשר קארל הקרוי על שם המלך קארל הרביעי, שהיה אחראי לבנייתם של מבני ציבור רבים בעיר, בהם האוניברסיטה וקתדרלת סט. ויטוס. מן הגשר אפשר לרדת במדרגות לאי קאמפה, בו יש מספר מבנים מעניינים וגינות ירוקות. בערב מומלץ לשבת באחת מהמסעדות שברחוב נא קאמפה (Na Kampe).

בהמשך מומלץ לרדת מהגשר, ליד כנסיית פרנטישק מאסיסי, לחצות את הכביש וללכת עם הזרם ברחוב קרלובה. הזרם יוביל אותנו מעצמו לכיכר העיר העתיקה והמרשימה שמסביבה יצירות ארכיטקטוניות מדהימות. בכיכר מספר מסעדות ובתי קפה. את המסלול נקנח בחצר אונגלט (Unglet) שנכנסים אליה דרך סמטה המשיקה לכנסיית טין (Tynn). בסמטה הקסומה הזו שפע של חנויות, בתי קפה ומסעדות הממוקמות במתחם סגור ששימש כשוק לפני למעלה מאלף שנה.

היעד הטבעי הבא הוא מצודת פראג הבנויה משלוש חצרות שונות בגודלן. בתחילה תפקדה המצודה כמבצר, לאחר מכן שימשה את בית המלוכה ההאבסבורגי וכיום – את ארמון הנשיאות.

תרבות לעם


פראג מלאה דוגמאות למודרניזציה החיה בשלום לצד ארכיטקטורה מרשימה מן המאות שעברו. כיכר ווצלאב היא שדירה רחבה אשר מסתיימת במבנה מרשים של המוזיאון הלאומי ועוברת בין ארמונות, בתי מלון, חנויות ושורה של בתי קפה ומסעדות.

ברחוב Na Perikope, הניצב לכיכר ואצלאב, תמצאו חנויות מותגי אופנה ותכשיטים. רחוב Narodni המרשים מסתיים בקומפלקס התרבות, שכולל את התיאטרון הלאומי, האופרה, ותיאטרון "לטרנה מאג'יקה". פראג מציעה לתייר גם שפע מקומות בילוי בדומה לכל עיר מערבית אחרת: בעיר מסעדות רבות, בתי קפה, חנויות ושווקים.

 
כיכר העיר העתיקה בפראג
כיכר העיר העתיקה בפראג


אתרים שאין להחמיץ

בית העירייה -
המבנה המרשים בנוי בסגנון האר–נובו הצ'כי והוא משלב סגנונות שונים ביניהם: ניאו–בארוק, ניאו–רנסנס, והשפעות מזרחיות ומערביות. פנים המבנה מעוטר בציוריהם של מיטב ציירי צ'כיה.

כתובת: Obecni Dum Namesti Republiky 5
טלפון:  42-00222002101+


כנסיית גבירתנו מלורטו – כנסייה הבנויה על פי מיטב מסורת הבארוק. במרכזה "הסנטה קאסה" - שחזור ביתה בנצרת של מריה אמו של ישו ולידו העתק כנסיית המולד מבית לחם.

כתובת: Loreta Loretanske namesti 7 Prague 1
טלפון: 4200220516740+


מגדל התצפית – חיקוי של מגדל אייפל שנבנה בשנת 1891. הוא מתנשא לגובה של 60 מטר והדרך היחידה להגיע אל ראשו היא באמצעות טיפוס של 299 מדרגות.

מוזיאון הצעצועים – אחד המוזיאונים המעניינים בעיר שמציג תצוגה מרשימה למדי של צעצועים החל מהעת העתיקה ועד ימינו. הביקור במקום משול למסע במנהרת הזמן ומתאים במיוחד למשפחות עם ילדים.

כתובת: Muzeum hracek Jirska 4 Prague 1
טלפון: 4200224372294+


קתדרלת ויטוס הקדוש – שוכן במתחם של מצודת פראג ונחשב לאחד המבנים המרשימים בפראג. בקתדרלה חלונות ויטראז' יפים שהאור חודר בעדם ומדגיש את הצבעים היפים בהם הם צבועים.

כתובת: Katedrala Sv. Vita Prazsky Hrad Prague 1
טלפון: 4200224373368+מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בפראג - צ'כיה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.