כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

דיסקברי טיול עולמי | טיול לורונה - עירם של רומיאו ויוליה

המבנים הציוריים, הרחובות הפתלתלים, הכנסיות והארמונות המפוארים הופכים את ורונה (Verona ) לאחת מהערים היפות והמתויירות  באיטליה. המלצה לסיור רומנטי שייקח אותנו מאות שנים אחורה


מאת: שירה מיכליןורונה נמצאת במחוז ונטו בצפון איטליה. העיר הוקמה במאה ה-6 לפני הספירה, והחל מהמאה ה-1 לספירה נשלטה ע"י הרומים. ורונה הייתה עיר מרכזית, גדולה ובעלת חשיבות כלכלית לאימפריה הרומית. לפיכך, קראו לה הרומים "לה פיקולה רומא" (רומא הקטנה, la piccola Roma). אחד מהמבקרים הקבועים שלה היו גדול שליטי רומי יוליוס קיסר,  שהפך את העיר למקום הנופש שלו. בימי הביניים הגיעה ורונה לשיא תפארתה, ובתקופת הרנסאנס שמרה העיר על מעמדה וכוחה - על כך מעידים הארמונות והמבנים המפוארים. ורונה היא עיר שהצליחה לשמור על עברה ההיסטורי בצורה מעוררת התפעלות: כמעט כל המבנים, הכיכרות, הרחובות והפסלים מימים עברו עדיין ניצבים על תילם במרכז העיר.

 

דיסקברי טיול עולמי | טיול לורונה - עירם של רומיאו ויוליה
רומיאו ויוליה


 

מסע בזמן

 

 
העיר העתיקה של ורונה מתפרשת על פני שטח קטן, ובאופן עקרוני מספיק יום אחד לסיור בה. עם זאת, בכדי לספוג את האווירה הקסומה, מומלץ להקדיש לשהייה במקום לפחות שלושה ימים. מרכז העיר העתיקה נמצא ב"פיאצה דל ארבה" (Piazza delle Erbe), היכן שהיה ממוקם בעבר הפורום הרומי. מידי יום מתקיים בכיכר שוק, שבדוכניו נמכרים  מעדנים איטלקיים ביניהם פיצות דקיקות עליהן מונח כל טוב הארץ, ערמונים קלויים בעונה, הגלידה הטובה בעולם – הג'לטי וכמובן אספרסו איטלקי משובח. סביב הכיכר מבנים עתיקים ומרשימים, גלריות, בתי קפה תוססים ומסעדות אופנתיות. 
"ארקו דלה קוסטה" (Arco della Costa) הוא השער המפורסם של הפיאצה, שבראשו תלויה צלע של לוויתן. לפי האמונה ביום שיעבור מתחת לצלע צדיק אמיתי, היא תיפול. בנתיים הצלע עומדת על תלה שנים רבות.... 
סמוך לפיאצה נמצא ה"קסטלווקיו" (Castelvecchio), מבצר מהמאה ה- 14 שנפגע במהלך מלחמת העולם השנייה, ושוחזר עשרים שנה מאוחר יותר. היום נמצא במבצר מוזיאון האמנות הטוב ביותר בורונה ( טלפון: 045594734+). 
 
אחד האתרים החשובים בורונה העתיקה ובצפון איטליה בכלל, הוא הארנה (זירה, Arena) - אמפיתיאטרון שנבנה במאה ה-1 לספירה, והוא נחשב לאחד היפים והמרשימים באיטליה.. פגעי הזמן כמעט שלא מורגשים במבנה העתיק, והאקוסטיקה שבו טובה יותר מכל אולם מודרני. הארנה, על 20 אלף מקומות הישיבה שבה, משמשת היום כבית האופרה של העיר. כתובת: פיאצה ברה (Piazza Bra), טלפון: 0458003204+. 
בצאתכם, שימו לב לבניין העירייה היפה שנמצא מול הארנה. מומלץ להמשיך את הסיור במדרחוב הצמוד, שבו מבנים עתיקים, חנויות בוטיק ומסעדות טובות.  
בעיר העתיקה נמצאות מספר כנסיות מרשימות. אחת מהן היא "קייזה די סנט אנסטאזיה" (Chiesa di Sant' Anastasia), כנסייה גותית, ובה יצירות חשובות, של אמנים איטלקים ידועים כמו פיזאנלו וטיציאן. 
סמוך לנהר נמצאת קייזה די סן פרמו (Chiesa di San Fermo) - מבנה המאחד שתי כנסיות: האחת הינה כנסייה רומאנסקית  מהמאה ה- 11, והשנייה הבנוייה מעליה, היא כנסייה גותית מהמאה ה-  13 ( כתובת: Via Leoni). 
כנסייה מפוארת נוספת היא "הבזיליקה די סן צנו מאג'ורה" Basilica di San Zeno) Maggiore) שנבנתה בין המאות ה-11 וה-14, והיא נחשבת ליצירת פאר ארכיטקטונית.
 
עירם של רומיאו ויוליה
 
ורונה מפורסמת בעיקר בשל היצירה השייקספירית "רומיאו ויוליה"  המתארת זוג אוהבים תושבי העיר שסיפור אהבתם מסתיים בטרגדיה. חוקרי הספרות וההיסטוריה אינם תמימי דעים לגבי השאלה האם הסיפור נשען על עובדות היסטוריות. ישנם כאלה הסבורים כי סיפור האהבה הטרגי הינו פר דמיונו של שייקספיר. מנגד ישנם הסוברים כי ההשראה למחזה נלקחה משתי משפחת שהתגוררו בוורונה: משפחת קפלו ומשפחת מונטקי. 
בורונה נמצאים הקבר של יוליה, והבית עם המרפסת המפורסמת בה, על פי המסורת,  הייתה ממתינה לאהובה. קיומם של הבית והקבר תמוה במקצת בשל העובדה שיוליה היא ככל הנראה דמות פיקטיבית. אבל באיטליה כמו באיטליה, הדמיון והמציאות בלתי נפרדים. אלפי פתקים עם בקשות ליוליה מוצמדים מידי יום ל"קיר המשאלות" בביתה, ומי שחפץ בחיים ארוכים ובאהבת אמת מוזמן ללטף את שדיי הפסל בדמותה. ביתה של יוליה ( Casa di Giulietta) נמצא ברחוב קפלו מס' 23. הקבר (Tomba di Giulietta) נמצא ברחוב del Pontiere 5.