כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

מוזיאונים בבודפשט - הונגריה

מוזיאונים בבודפשט יש כמעט בכל נושא. טיול להונגריה לא יהיה שלם מבלי לבקר בכמה מהמוזיאונים בעיר, החל ממוזיאון הפשע ועד למוזיאון היהודי


מאת: צוות דיסקברי


 

מתי בפעם אחרונה ביקרתם במוזיאון שמנציח את תולדות הפשע? איפה אפשר ללמוד על ההיסטוריה החקלאית של הונגריה Hungary או על תושביה היהודים? כל התשובות לכל השאלות

 

מוזיאון בתוך טירה. מוזיאון החקלאות
מוזיאון בתוך טירה. מוזיאון החקלאות

 


המוזיאון לזכרו של אדי אנדרה -  Ady Endre Memorial Museum 
במוזיאון מוצגת תערוכה המנציחה את חייו ועבודתו של המשורר ההונגרי אדי אנדרה, המפורסם בעיקר בשל כרך השירה שלו,'Új versek', שהשפיע עמוקות על הסצנה הספרותית של אירופה בסוף המאה ה-19. המוזיאון ממוקם בבית בו התגורר המשורר בערוב ימיו. המקום מצליח לשחזר את האווירה של אותה תקופה ומציג חפצים אישיים של המשורר ורעיתו כולל ריהוט וכתבי יד מקוריים. לחובבי נוסטלגיה. 
כתובת: V. Veres Pálné utca 4-6

מוזיאון החקלאות- Agriculture Museum
המוזיאון ממוקם בחלק מטירת Vajdahunyad מומלץ לערוך טיול בהיכל הציד היפייפה בעל עיטורי התקרה מרשימים וחלונות הויטראז' הצבעוניים. המקום מציע מסלול של תערוכות קבועות לצד תערוכות מתחלפות בהן מוצגת ההיסטוריה החקלאית של הונגריה. 
כתובת: XIV. Vajdahunyad Castle
טלפון: 36-1-1420-573+

 

מוזיאון החקלאות
מוזיאון החקלאות

 

מוזיאון הפשע-  Crime Museum
מוזיאון מרתק אם כי מוזר למדי. המוזיאון מהווה אלטרנטיבה למוזיאוני אמנות מוצפי תיירות. מוזיאון הקרימינולוגיה, שנפתח בבודפשט Budapest ב-99' מציע אוסף גדול של מדי משטרה, תגים וחפצים אחרים מעולם הפשע מחד ואכיפת החוק ההונגרי מאידך. עוד בתצוגה: תמונות מרתקות וראיות מצמררות מזירות פשע שונות. מסלול מומלץ רק לבעלי לב חזק. הכניסה חופשית.
כתובת:  7 Mosonyi utca 

מוזיאון האתנוגרפיה- Ethnographical Museum
הבניין המרשים שימש במקור כבית משפט ואת חזיתו מעטרים פסלים של שופטים ומחוקקים. גם העיצוב הפנימי יפהפה, בעיקר אולם הכניסה בו נברשות מפוארות ומדרגות עשויות שיש. אך עם כל הכבוד לאלו, גאוות המקום היא ציור התקרה שנעשה ע"י קרולי לוץ (Karoly Lotz). דמותה של ג'סטישיה אלת הצדק, מסגירה את הפונקציה המקורית עבורה נבנה הבניין. במוזיאון מתקיימת תערוכה קבועה של תרבות הונגריה Hungary ואמנות פולקלור. כמו כן מתקיימות תערוכות מתחלפות של אמנות מרחבי אירופה והעולם. 
כתובת: V. Kossuth tér 12

 

בית הטרור- House of Terror

המוזיאון העירוני הזה עורר לא מעט מחלוקות כשנפתח, לא מעט בזכות העובדה שהוא ממוקם על המפה בבניין שהיווה את מטה הנאצים בהונגריה בימי מלחמת העולם השנייה. הוא נפתח ב-2002 על ידי אחת המפלגות הימניות במדינה, ורבים בהונגריה ייחסו את פתיחותו לחלק מתעמולת בחירות. 

אם בכל זאת תחליטו לכלול את המקום במסלול שלכם, אל תפספסו את "חדר ההחלפות" בו מדגימה בובה מסתובבת את הקלות הבלתי נסבלת בה היו תושבי הונגריה "מחליפים צד" על מנת לרצות את הכובשים הגרמניים. תמונות של משתפי פעולה עם הנאצים ועם הקומוניסטים שבאו אחריהם, מוצגות אף הן לראווה ברחבי המוזיאון. 
כתובת: VI. Andrássy út 60

המוזיאון היהודי - Jewish Museum
המוזיאון ממוקם באגף של בית הכנסת המרכזי של בודפשט, ונבנה במקום הולדתו של תיאודור הרצל. במקום מוצגות יצירות אמנות מרהיבות מהמאות ה-18 וה-19 המסודרות בשלושה חדרים מרכזיים לפי נושאים: שבת, חגים ומחזוריות החיים. חדר רביעי מוקדש לנושא השואה בה נרצחו יותר מחצי מיליון מיהודי הונגריה. מומלץ למטייל מי שרוצה ללמוד משהו על העבר היהודי המפואר של בודפשט Budapest ועל אחת התקופות החשוכות בהיסטוריה שלה. 

עיירה רומית שלמה שהתגלתה בהונגריה ומהווה מעין מוזיאון פתוח ומקורה. ניתן לערוך טיולים במקום ולהתרשם משרידי המבנים המעידים על חיים שלמים ותוססים שהיו כאן פעם. במוזיאון האקווינקום פסלים וסרקופגים וכן בית מרחץ רומי משוחזר. בסמוך לאתר מסלול ובו מרחצאות להעצמת החוויה, שוק, כנסייה ואמפיתיאטרון רומי אזרחי. חלל תערוכה חדש במוזיאון ממחיש למטייל את שיטות האריגה, הטוויה והצביעה של הבד בתקופת רומי העתיקה. המעוניינים יכולים להצטרף לטיולים מודרכים באנגלית.
כתובת: Szentendrei ut 139 טל': +3684260
האתר והמוזיאון פתוחים החל ממאי ועד ספטמבר בשעות 9:00 עד 18:00 ובאפריל ואוקטובר עד השעה 17:00.

אחת מאטרקציות התיירות בפרברי בודפשט Budapest היא פארק הפסלים - סובורפארק (Szoborpark). מדובר בפארק סוריאליסטי במקצת שבו נמצאים כמה מהפסלים שהוצבו בזמן השלטון הקומוניסטי בבודפשט. אחד הפסלים הבולטים בפארק הוא פסלו של לנין, מנהיג המהפכה הקומוניסטית. לצד לנין שוכנים במסלול הפארק "חברים" מוכרים נוספים מתקופת הזוהר של הקומוניזם, כמו למשל פסלו של קרל מרקס, הוגה תורת הקומוניזם, ופסלו של המנהיג הקומוניסטי ההונגרי, בלה קון. הפארק משמש מעין אנדרטה חיה לתקופה, ויש בו אפילו חנות מזכרות מימי הקומוניזם בה ניתן לרכוש את תקליטי התקופה, סיכות נוי עם דמותם של החברים המהפכנים, פסלים ומזכרות נוספות - זכר למשטר שחלף כמעט לחלוטין מן העולם. הפארק פתוח לטיולים מידי יום החל מהשעה 10:00 ועד השקיעה. הכניסה בתשלום.
כתובת: 2 Dohány utca
טלפון: 36-1-342-8949

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בבודפשט, הונגריה ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.