כתבות     בתי מלון     מוזיאונים     אירועים     ילדים     כרטיס ביקור     מסעדות    

נופש בפראג - צ'כיה

נופש בפראג לא יהיה שלם בלי הפגנת נוכחות בהופעה של התיאטרון השחור המפורסם. קווים לדמותה של האטרקציה מספר אחת של הצ'כים שפשוט אסור לוותר עליה במהלך חופשה בפראג


מאת: צוות דיסקברי


לכל עיר יש את האטרקציה המרכזית שלה. את הסמל המסחרי שלה שכל מי שמבקר בה חייב לראות. בפריז מדובר במגדל אייפל, בלונדון זה מגדל השעון המפורסם בעולם הביג בן, ואילו בפראג התיאטרון השחור הפך עם השנים, לאחד מסמליה התרבותיים המובהקים של הבירה הצ'כית.

אפקטים ומשחקי אור. מופע של Image
אפקטים ומשחקי אור. מופע של Image


חוויה ללא מילים


התיאטרון השחור הוא מופע הנערך מתחילתו ועד סופו תחת מעטה של אור שחור, אולטרא סגול, ומכאן נולד שמו: התיאטרון השחור. התאורה הזו מאפשרת לאמנים המציגים על הבמה לבצע אפקטים ומשחקי אור שאינם אפשריים כאשר משתמשים בתאורת תיאטרון סטנדרטית. התיאטרון הוקם בפראג לפני יותר מעשר שנים ולמרות משכנו בבירת צ'כיה, הוא מתבסס על מסורות סיניות עתיקות. בהופעות של התיאטרון השחור תמצאו שילוב בין מחול, מוזיקה ופנטומימה. חוויה לכל החושים.


אטרקציה שחייבים לראות. מופע של Image
אטרקציה שחייבים לראות. מופע של Image


ההשראה, ההתפתחות והטכניקה


התיאטרון השחור נולד בסין שם השתמשו האמנים באור נרות על מנת להציג צלליות על גבי מסכי בד. במהלך המאה ה-18 הטכניקה הזו היגרה ליפן, שם נעשה בה שימוש בתיאטרוני בובות.
בימיו הראשונים של הקולנוע, כשטכניקות סינמטיות היו עדיין בחיתוליהן, אמנים רבים השתמשו בטכניקת "האור השחור" על מנת לתת ביטוי לדימויים שהתרוצצו במוחם הקודח.

התיאטרון השחור בגלגולו הנוכחי, נולד בשנות החמישים ופותח בעיקר ע"י אמן האוונגרד הצרפתי ג'ורג' לאפייל שידוע בתור "האבא של התיאטרון השחור". באותה תקופה הומצאה הנורה האולטרא סגולית ובמהלך שנות השישים והשבעים- עידן ההיפים והדיסקו הפסיכדלי- הפכה התאורה הזו לטרנד של ממש בקרב צעירים וילדי פרחים אשר חיפשו צבעים חדשים שייצגו את מושג ה"חופש", האהבה ומה שביניהם.

 
אטרקציה שחייבים לראות. מופע של Image
אטרקציה שחייבים לראות. מופע של Image

 

שחור משחור

במקביל למהפכת ילדי הפרחים, התפתחה בפראג שפה תיאטרונית חדשה עם יכולות אמנותיות וצבעים שלא נראו קודם לכן על בימות התיאטרון והיוו שינוי מרענן, מקורי ומפתיע. בתיאטרון החדשני היה צורך בחשיכה מוחלטת בעת ההופעה ונעשה שימוש בבדים שחורים וענקיים, בצבע שחור ובתאורה אולטרא סגולית מכשפת. התאורה אולטרא סגולה המכונה גם "תאורה שחורה" ואולמות התיאטרון שקירותיהם היו עטויי בדים שחורים, סיפקו לתיאטרון את שמו: "The black light theater" או כפי שהוא ידוע אצלנו "התיאטרון השחור".

אחת התאוריות המתייחסת לתיאטרון השחור גורסת כי התפתחות הז'אנר הזה למעשה ככלי מחאה בתקופת המשטר הקומוניסטי באמצעותו יכלו השחקנים להעביר מסרים ביקורתיים על הממשל.
בשנות השישים זכה האמן הצ'כי ג'ירי סרנק בהכרה עולמית על מופעי התיאטרון שהציג בפסטיבלים ברחבי העולם וכך החל הז'אנר הניסיוני לעשות לעצמו שם מסביב לגלובוס.
במהלך שנות התשעים, אחרי המהפכה האנטי-קומוניסטית בפראג, אמנים צ'כיים רבים לקחו חלק בפיתוחו וקידומו של התיאטרון השחור, ותרמו להבאתו למעמדו הנוכחי כאחד מסמליה של העיר פראג.

כיום פועלים בפראג לא פחות מתשעה תיאטראות שחורים כשהמפורסמים ביניהם הם Image ו- Wow.

 

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בפראג - צ'כיה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.