אמסטרדם - כרטיס ביקור

איך מגיעים בטיסות לאמסטרדם, אמצעי תחבורה ועוד פריטי מידע שימושייים שיעזרו לכם במהלך חופשה בהולנד


מאת: צוות דיסקברי


אמסטרדם היא ללא ספק אחת הערים הצבעוניות והתוססות באירופה ובעולם כולו: העיר מציעה תערובת אקלקטית של מהגרים ומקומיים, שדרים אלה לצד אלה בשלום וביחסי שכנות טובים. המהגרים הרבים באמסטרדם יצרו תרבות מגוונת למדי שבאה לידי ביטוי בעיקר בשפע המסעדות האתניות בעיר, הפסטיבלים ואירועי התרבות.

למרות תדמיתה הפרובוקטיבית של העיר, והעובדה שהיא נודעת בעולם כולו כ'ילדה הרעה' של הולנד Holland ואירופה, הטיול בעיר נעים ובטוח למדי. תושבי אמסטרדם Amsterdam ידידותיים ומסבירי פנים ורובם דוברי אנגלית.

אמסטרדם נחשבת לעיר שחרתה על דגלה סובלנות ופתיחות וכל מטייל ללא הבדל של גזע, דת, מין או צבע חש בנוח בין רחובותיה וסמטאותיה. העיר נחשבת לגן עדן עבור פריקים שעולים על טיסות מכל העולם ובאים לתפוס ראש בברים, לרקוד במסיבות ולעשן מיני עשבים – לא כולם חוקים - בקופי שופס, אותם בתי קפה שמוכרים לצד הקפה גם סמים קלים.

צילם: גיא נוימן
צילם: גיא נוימן


על קצה המזלג

ההתיישבות הראשונה באמסטרדם החלה אי שם במאה ה-12 כאשר קבוצת איכרים ודייגים הגיעה לאזור והתיישבה סביב נהר האמסטל (Amstel) ממנו נגזר שמה. העיר צמחה בקצב מסחרר אחרי 1300 לא מעט בזכות תפקידה המרכזי בסחר בין הים הצפוני, הים הבלטי ודרום אירופה. המסחר הער והעובדה שבזכותו הפכה הולנד Holland למעצמה ימית מיצבו את העיר כאחת הערים החזקות והעשירות באירופה ובעולם.

במאה ה-18 התערער מעמדה של הולנד כמעצמה ימית, אך במהלך המאה ה-19 התייצב מצבה של הולנד והיא עלתה מחדש על המפה כמרכז סחר עולמי.

במאה ה-20 הפכה אמסטרדם למרכז תעשייתי מודרני: מסילות רכבת נסללו, והאוכלוסייה הלכה וגדלה. במלחמת העולם הראשונה שמרה אמסטרדם Amsterdam על נייטרליות אך במלחמת העולם השנייה כאשר פלשו הגרמנים לשטחה, חוו תושביה את אימת המלחמה: תושבים רבים בהולנד נלקחו למחנות כפייה בגרמניה ואילו תושביה היהודים של אמסטרדם סבלו מרדיפות הנאצים ורבים מהם, על אף עזרתם היחסית של ההולנדים, מצאו את מותם במחנות הריכוז של הרייך השלישי.

במאי 1945 שוחררה אמסטרדם ופרנסיה החלו בתהליך שיקום. בשנות ה-60 של המאה ה-20 הפכה העיר למעוזם של רדיקלים ואנרכיסטים שהטיפו לשלום, שוויון ואהבה חופשית לפי "העקרונות המנחים" שהובילו סטודנטים ברחבי העולם. מאז, בהדרגה, הפכה אמסטרדם למעוז הסובלנות והפתיחות ולמוקד חיי הלילה באירופה. מדיניות זו של פרנסי העיר משכה אליה מהגרים מכל העולם בהם מהגרים מאירופה, אסיה, אפריקה, וממקומות נוספים.

אוכלוסייה
באמסטרדם חיים כ- 731,000 נפש.


איך מגיעים
אל אמסטרדם ניתן להגיע באמצעות טיסות של חברת אל על וחברת התעופה ההולנדית קיי. אל. אם (KLM). הטיסות יוצאות מנתב"ג. במהלך הקיץ מתקיימות מעת לעת גם טיסות שכר בין תל אביב לאמסטרדם המוזילות משמעותית את מחיר הטיסה ויוצרות הזדמנויות לדילים טובים. נמל התעופה באמסטרדם Amsterdam הנחשב לגדול באירופה, הוא סכיפהול (Schiphol) והוא ממוקם במרחק של 18 ק"מ מדרום-מערב למרכז העיר.

התמצאות
תחנת הרכבת בעיר הסנטראל (Centraal) מהווה את הציר המרכזי בעיר וממנה יוצאים כבישים ראשיים, תעלות ונהר האמסטל. כיכר הדאם, הכיכר הראשית באמסטרדם נמצאת על המפה סמוך לתחנת הרכבת ומהווה נקודת מוצא מצויינת לטיולים בעיר.

לשכות מידע לתיירים
לשכת התיירות נקראת VVV, ויש לה שלושה סניפים באמסטרדם. בלשכת המידע ניתן להחליף כסף, לקבל מפות נוחות, להזמין חדר במלון, לקבל מידע על אירועים ולרכוש כרטיסים לאירועים, אטרקציות תיירות ולטיולים מאורגנים. כתובות: בפינת הרחובות Leidseplein ו-Leidsestraat,
כתובת נוספת: Station Centraal  (רחוב Platform 2b) ו- Stationsplein 10.
למידע נוסף    


צילם: גיא נוימן
צילם: גיא נוימן


מטבע

הולנד Holland היא חלק מן האיחוד האירופאי ולפיכך המטבע הנסחרת בה היא היורו (אירו).

תקשורת

הקידומת הבינלאומית של הולנד היא 31, והקידומת של אמסטרדם Amsterdam היא 20. כשמחייגים מישראל יש להוסיף את הקידומות הללו.

הפרשי שעות
הולנד מאחרת את שעון ישראל בשעה אחת.

תחבורה
בתוך אמסטרדם מתנהלת רשת קרוניות אוטובוסים (טראם) מעולה שמסייעת למטייל. לפני הטיול יש לקנות כרטיס מראש (במלון או בדוכני עיתונים) או ישירות מן הנהג ואז יש להחתימו במכשיר הניצב באוטובוס. אם אין בידכם כרטיס חתום לא שילמתם לנסיעה. כרטיסנים עולים לבדיקות מידי פעם. היזהרו. רשת הרכבות של הולנד היא מהמעולות באירופה. הרכבות מהירות ומדויקות. רכבת ממרכז אמסטרדם מגיעה ישירות אל שדה התעופה סחיפהול. רכבות מקשרות את הולנד Holland עם מדינות אחרות באירופה.

דרך מעניינת לחוות את אמסטרדם היא על ידי שכירת אופניים. בכל הכבישים יש מסלול מיוחד לאופניים מצד ימין. מומלץ לקשור את האופניים בכל אתר תיירות על מנת שלא תחזרו מן הטיול בעיר ותגלו שהאופניים נעלמו.

זהירות: סמים
הולנד Holland נחשבת למתירנית בנוגע לסמים, אולם אסור על פי החוק בהולנד לייבא, לייצא, למכור, לייצר או לעבד סמים קשים וקלים. יחד עם זאת, השימוש האישי בסמים אינו מוגדר כעבירה, ולמרות האיסור על מכירת סמים לקופי שופס יש היתר למכור כמויות רטנות של סמים קלים המוסדרים על פי החוק.


צילם: גיא נוימן
צילם: גיא נוימן


ויזה
מחזיקי דרכון ישראלי אינם זקוקים לויזה בהולנד.

מזג אוויר
יוני – ספטמבר נחשבים חודשי הקיץ ואז לעיתים עולה הטמפרטורה ואנשים נוהרים אל חוף הים ואיי התנועה כדי לשזוף את עורם החיוור והלבנבן. יחד עם זאת כדאי לקחת בחשבון כי גם בשיא הקיץ עלול להיות קר וגשום, ולתכנן את הטיול בהתאם.

הנקודה היהודית
באמסטרדם Amsterdam חיה במשך מאות שנים קהילה יהודית ענפה שנהנתה מיחסי שכנות טובים ומיחס הוגן מצד השלטונות. אולם, למרות השתלבותם של בני הקהילה בחיי ההולנדים ותרומתם לחברה ולחיי התרבות, מצאו מרבית חבריה את מותם בימי מלחמת העולם השניה. כיום חיים באמסטרדם ב-20,000 יהודים והם מנהלים חיים יהודיים תוססים ופעילים.

המוזיאון ההיסטורי היהודי נמצא במקום בו שכנו בעבר מספר בתי כנסת, ומוצגים בו פריטים המעידים על חיי הקהילה התוססים לאורך השנים.

בית הכנסת הפורטוגזי הוא אחד מאבני היסוד של הקהילה היהודית באמסטרדם. בית הכנסת נבנה בשנים 1671-1675, והוא עומד על כלונסאות עץ העומדות במים. בית הכנסת נבנה על ידי צאצאי האנוסים שהגיעו לכאן מספרד ובאופן מפתיע שרד את מלחמת העעולם השנייה. המקום משמש כמקום תפילה לקהילה היהודית האורתודוקסית וכאתר תיירות, ובהחלט שווה לשלב טיול בו במסלולכם.
כתובת: Visserplein 1-3
טלפון: 31-20-6245351+

בית אנה פרנק - עליית הגג אולי המפורסמת ביותר בעולם, בה הסתתרו אנה פרנק ובני משפחתה בזמן מלחמת העולם השנייה. עליית הגג מחוזרת ומהווה עדות מצמררת למלחמת העולם השנייה.

מדריכים
במדריך הולנד Holland של שטיינהט קציר פרק נרחב המוקדש לאמסטרדם ובו מידע רב ומפורט על העיר, אתרי התיירות שבה, בתי המלון ואתרי הנופש בה, המסעדות וכיו"ב. במסריך לפיד להולנד, בלגיה ולוקסומבורג תמצאו מידע בסיסי על העיר כולל המלצות על בתי מלון, מסעדות, מסלולים, טיולים ועוד.מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש באמסטרדם, הולנד ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.