מוזיאונים באמסטרדם - הולנד


מוזיאונים באמסטרדם לא חסר: מהמוזיאון הלאומי לאמנות ועד מוזיאון הסקס – אמסטרדם Amsterdam מציעה עולם ומלואו לשוחרי התרבות והמוזיאונים. להלן מספר המלצות למוזיאונים ששווה לבקר בהם במהלך חופשה בהולנד


מאת: צוות דיסקברי

 

הסצנה התרבותית - מוזיאלית באמסטרדם מציעה למטייל עולם ומלואו: מוזיאון השעווה שהנו מעין "סניף" של אחיו הגדול בלונדון, המוזיאון היהודי ההיסטורי, מוזיאון העינויים – לבעלי לב חזק ועוד כהנה וכהנה מוזיאונים קלאסיים, מודרניים וביזאריים. כמה מוזיאוים שכדאי לסמן על המפה בטיול הבא שלכם באמסטרדם Amsterdam.

ריקסמוזיאום - לכל עיר גדולה בעולם ובאירופה בפרט יש מוזיאון המהווה את ספינת בדגל במקום: כך למשל פריז מתהדרת בקלאסיקות ידועות כמו הלובר והאורסיי, לניו יורק יש את המטרופוליטן ברומא אלו המוזיאונים של הוותיקן המהווים את פאר היצירה האומנותית ואילו לאמסטרדם יש את הריקסמוזיאום (Rijksmuseum) המוזיאון שנחשב לאחד הגדולים והמפוארים בהולנד Hollandובאירופה. מידי שנה פוקדים את המוזיאון לא פחות ממיליון מבקרים והוא נחשב "אתר תיירות חובה" עבור כל מי שמבקר באמסטרדם. בין כתליו וחדריו נמצאים אוספים מרשימים של יצירות אמנות פרי מכחולם של טובי הציירים. כך למשל מוצגים במוזיאון ציוריו של אחד הציירים המפורסמים בעולם: הצייר ההולנדי ואן ריין רמבראנדט ((Rembrandt van Rijn 1606 – 1669. יצירותיו המרשימות מפארות חלק ניכר מקירות המוזיאון. בין השאר ניתן להתרשם מהציור המפורסם שמשון ודלילה, דיוקן עצמי וציורים המתארים סצנות מהתנ"ך.


קיר שלם תופס הציור "משמר הלילה" שיש האומרים כי הוא הציור החשוב ביותר של רמבראנדט. לא מעט תלאות עברו על הציור הזה מאז נוצר: בין השאר נעשו בו חתכים על ידי מורה הולנדי מטורף (1975), אחר התיז עליו חומר חריף אבל הוא נשאר בשלו – יפה, מעניין ורב הוד.

יצירות הצייר יוהאנס ורמיר (Johannes Vermeer 1632 - 1675 ), בן דורו של רמבראנדט נמצאים אף הם במוזיאון. ציוריו הענוגים המתארים סצנות מחיי היום יום בתקופתו מספקים הצצה נדירה אל חייהם של תושבי אמסטרדם והולנד Holland לפני למעלה מ-300 שנה. כך למשל ניתן לראות מה היתה האופנה הרווחת במאה ה-17, אין נראה הבית המקומי ואילו אביזרים היו בו ועוד ציורים המצויירים בדיוק רב ובחן לא מבוטל ומהווים מעין תיעוד לאותה תקופה.
גם מקומו של הצייר היהודי בן המאה ה-19, יוסף ישראלס לא נפקד ובין ציוריו ניתן לראות מעט מהווי החיים היהודיים באותה תקופה. ישראליס, אגב זכה לכבוד שרק ציירים מעטים זכו לו: על שמו נקרא רחוב ישראליס בתל אביב.
כתובת: Stadhouderskade 42
טלפון: 31-20-6747047 +

המוזיאון העירוני "הסטדליק" – המוזיאון מציג אמנות מודרנית בתחום הציור והפיסול. כדאי לבקר באולם הקרקע בחדר שמספרו 11 שם נמצאת אחת היצירות המעניינות במוזיאון: פונדק מעניין משנות ה-20 עם בובות בעלות שעונים במקום ראשים. מוצג מוטרף למדי שמספק הצצה לאמנות המוצגת במוזיאון. עוד במקום: גן ובו פסלים חדשניים בעלי קווים נקיים וחדים.
לבד מאמנות בת זמננו מיצג המוזיאון אוסף מרשים למדי של אבות האימפרסיוניזם: כך למשל ניתן למצוא את ציוריהם של מונה, מאטיס, סזאן, פיקאסו ועוד ציירים מהז'אנר הזה. מסלול המוזיאון כולל גם כמה מיצירותיו של הצייר מארק שאגאל ביניהם ציור של בית כנסת בצפת, וציור של כנר על הגג.
כתובת: Paulus Potterstraat 13 , Stedelij k
טלפון:  31-20-5732911+

מקדש ונוס - מקדש ונוס הוא שם אלגנטי למוזיאון המוקדש כול כולו לסקס, פורנוגרפיה ומה שביניהם. במוזיאון אוסף גדול ומשעשע למדי של תצלומים, ציורים וציורים המתארים ברמה זו או אחרת את יחס החברה למין. בין הפריטים המוצגים במוזיאון ישנם איביזרים שונים, משונים ובחלקם ביזארים: אפשר לראות תלבושות סקסיות לצד שוטים בגדלים שונים המייצגים נאמנה את הז'אנר הקרוי סאדו – מאזו. מומלץ לחובבי העינויים. כמו כן יש במקום תאים פרטיים ובהם מוקרנים סרטים כחולים בהם ניתן לצפות במהלך הטיול במקום. במידה רבה משקף המוזיאון את הפתיחות ההולנדית הידועה  בהולנד Holland בכל מה שקשור לנושא המין.
שעות פתיחה: 10:00 עד 23:00.
כתובת: דאמרק  18 (Damrak) 
Venustempel

מוזיאון הספנות (Netherlands Maritime Museum) - המוזיאון, המהווה אתר תיירות פופולארי, ממוקם במחסן נשק לשעבר של הצי ההולנדי, וניתן למצוא בו כ-500 דגמי אוניות מתקופת תור הזהב הימי של הולנד. במקום מוצגים כלי ניווט ונשק, יצירות אמנות ולמטייל ניתנת אפשרות לצפות בשחקנים המציגים את חיי המלחים על סיפון האונייה אמסטרדם Amsterdam המשוחזרת.
כתובת: Kattenburgerplein 1
טלפון: 31-20-5232222 + 

בעקבות האמן המיוסר

בשנת 1853 נולד ואן גוך בצונדרס, עיירה קטנה בהולנד. בגיל 16 החל ואן גוך לעבוד בחברה לסחר באמנות ומאוחר יותר הצטרף אליו אחיו הצעיר תיאו, שנחשב לאיש סודו. במהלך עבודתו נשלח ואן גוך לפריז ולאנגליה שם החל לעבוד כמורה. ב-1877 חזר ואן גוך לאמסטרדם Amsterdam, שם החל בלימודי הדת. כעבור כשנה עזב את הלימודים, נסע לבלגיה ועבד שם כדרשן לא מוסמך. בתקופה זו החל ואן גוך לצייר את ציוריו הראשונים. בשנת 1880 החליט ואן גוך להתמסר לציור ואף החל ללמוד אצל אנטון מאופה, צייר מאסכולת האג שאפשר לו לצייר בסטודיו שלו בצבעי מים ושמן. האידיליה בין שני הציירים הסתיימה כעבור חודשים ספורים בגין מחלוקת על אסכולת הציור.

באביב 1886 עבר וואן גוך לפריז והתגורר עם אחיו ברובע האמנים - המונמרטר (כיום אתר תיירות חשוב על מפות אמסטרדם). כאן התוודע ואן גוך לראשונה לציירים אימפרסיוניסטים כמו אדגר דגה, קמי פיסרו, טולוז לוטרק ופול גוגן. כאן בילה בלילות של תאווה ושכרות, בזרועות יצאניות וכוכבניות לעת מצוא, וכאן גם צייר בסגנון שאפתני דיוקנאות ונופים בהשראה יפנית. למרות הפריחה האמנותית היחסית סבל ואן גוך מבעיות בריאות שונות, מחוסר יציבות נפשית והתדרדרות בראייה – עובדה שגרמה לעיוות הפרספקטיבה בציוריו.

בפברואר 1888 החליט ואן גוך לנטוש את אמסטרדם ועבר להתגורר בארל שבפרובאנס. המעבר אל חיי הכפר והטבע הועיל לו, ובתקופה זו צייר את מרבית ציוריו החשובים, ביניהם התמונה "הכרם האדום" – היחידה שמכר בחייו, תמונת החמניות המפורסמת וכן פורטרטים עצמיים. בתקופה זו החליט ואן גוך לייסד במקום מושבת אמנים: הוא קרא לחבריו מתקופת פריז להצטרף אליו, אך להוציא את גוגן איש לא נענה לקריאתו. זה האחרון התגורר עמו זמן מה והשניים ציירו בצוותא. אולם בעקבות ריב שפרץ בין השניים ותחת השפעת אלכוהול, כרת ואן גוך חלק מאוזנו ונתן אותו לאחת מידידותיו הזונות. מצבו הגופני הירוד והתקפי הדיכאון שלו גרמו לוואן גוך להתאשפז במרכז פסיכיאטרי בפרובאנס. במאי 1890 עבר ואן גוך לפריז על מנת להיות קרוב לאחיו שזה עתה נישא. הוא טופל בקליניקה פרטית על ידי טובי הרופאים, אבל דבר לא עזר : ב-29 ביולי 1890 ירה לעצמו בחזה ומת מפצעיו.

למרות שבמרבית ימיו התגורר ואן גוך בצרפת, מוזיאון ואן גוך נמצא באמסטרדם שבהולנד, ארץ הולדתו. במוזיאון נמצא האוסף הגדול בעלם של ציוריו ורישומיו של ואן גוך, בהם 200 ציורים, 500 רישומים ומאות מסמכים. המוזיאון מאפשר הצצה מרתקת אל חייו ועבודותיו של הצייר הגאון. המקום גם מציע למטייל ציורים נוספים של ציירים נוספים, בני המאה ה-19.
כתובת: Paulus Potterstraat 7
טלפון: 31-20-5705246+

המוזיאון ההיסטורי של אמסטרדם (Amsterdam Historisch Museum) – אם אתם מתעניינים בהיסטוריה של אמסטרדם – זהו המקום בשבילכם. כאן תוכלו לעקוב אחר לידתה של העיר והתפתחותה. באולם הכניסה למוזיאון ניצבת מפה אינטראקטיבית, הממחישה את שלבי התפתחותה של העיר מכפר קטן על גדת האמסטל, ועד להפיכתה לכרך מרובה תעלות ותושבים. המוזיאון ממוקם על המפה במבנה ששימש בעבר כמנזר וכבית יתומים וניתן למצוא בו מוצגים שונים כגון נעליים, יצירות אמנות שונות, מפות ומסמכים. אחד מאגפי המוזיאון מוקדש למאה העשרים, ועוסק במלחמת העולם השנייה, בהגירה, בתרבות ובאמנות ובמדיניות הממשלה בנוגע לשימוש בסמים.
כתובת Kalverstraat 92
טלפון: 5231822 - 31-20+

מוזיאון הבירה (מבשלת הייניקן)– האם ניתן להשתכר במוזיאון? כאן תוכלו לבדוק.במוזיאון הבירה תוכלו לשמוע הסבר על תהליך בישול הבירה ומילוי הבקבוקים. וכן, תוכלו לטעום מהבירה, ולומר שגם הייתם במוזיאון וגם נהניתם מבירה טובה על הדרך. כתובת: stdhouderskade 78
טלפון: 31-20-5239666+

המוזיאון ההיסטורי היהודי באמסטרדם נמצא על המפה במקום בו שכנו בעבר מספר בתי כנסת. במוזיאון מוצגים פריטים המעידים על חיי הקהילה התוססים לאורך השנים. כאן תוכלו למצוא פרטי יודאיקה, כלי קודש ופריטים המעידים על חיי התרבות של הקהילה היהודית באמסטרדם ומוצגים הקשורים לציונות ולתקומת עם ישראל.
כתובת: Nieuwe Amstelstraat 3-5

בית אנה פרנק – אי אפשר לטייל באמסטרדם מבלי לסייר בבית בו התגוררה משפחת פרנק במלחמת העולם השנייה. בבית המצוי ברחוב Prinsengracht 263 הסתתרה המשפחה בין השנים 1942 עד 1944, אז נתפסו ונשלחו למחנות הריכוז שבנו הגרמנים. הבית התפרסם בזכות יומנה המרגש של אנה פרנק, שנמצא על ידי אביה – היחידי שנותר בחיים לאחר המלחמה. היומן הופץ במאות שפות, הפך לסרט וסימל עבור מליונים את הטרגדיה של העם היהודי בעת השואה.
הבית פתוח בכל יום מ- 9:00 עד 19:00. בימי א' נפתח המקום החל מ- 10:00. בקיץ נסגר הבית בשעה 21:00 (עד סוף אוגוסט).
כתובת: Prinsengracht 263

מוזיאון Van Loon - כאן תוכלו להתרשם ממראהו של בית עתיק אמיתי: מדרגות מעץ צרות, רצפות אריחים, גנים מקושטים עם מזרקות ופסלים. מאחר ולא ניתן לבקר בבתים פרטיים, המוזיאון הזה מהווה הזדמנות נהדרת לספוג קצת מהאווירה העתיקה, המפוארת והרומנטית של פעם.
כתובת:672 Keizersgracht.מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש באמסטרדם, הולנד ואירופה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.