מידע לחופשה בפרובאנס - צרפת

מידע שכדאי לדעת לפני חופשה בפרובאנס: כרטיסי טיסה לפרובאנס, אמצעי תחבורה ושלל טיפים מועילים


מאת: צוות דיסקברי

 

פרובאנס משתרעת בין שתי גדות נהר הרון, מאזור אורנז' בצפון עד לים התיכון לאורך חופה הדרומי של צרפת, בין ביצות המלח של הקמארג במערב ועד מרסיי במזרח. כוח המשיכה של פרובאנס נובע מהרבגוניות הגיאוגרפית של ששת החבלים המרכיבים אותה: בוש דו רון, ווקלוז, וואר, האלפים דה הוט פרובאנס, האלפים הימיים והאלפים הגבהים. ממזרח למערב מבתרות שרשרות הרים את מישורי פרובאנס. קניונים עמוקים וירוקים (הוורדון, הארדש, הסנק) ורכסי אבן גיר מסותתים ביד הטבע, המכונים "התחרה של מונטמיריי", ייחודיים לפרובאנס.

 

רבגוניות גיאוגרפית. צילום: יונית קמחי
רבגוניות גיאוגרפית. צילום: יונית קמחי


הר "המר השחור" (1.125 מטרים) שבשמורת הלוברון מבטא היטב את האופי הגיאוגרפי רב הניגודים של פרובאנס. מורדותיו הצפוניים הפראיים שופעי יער וצמחייה טבעית, ואילו על מורדותיו הדרומיים גידולים חקלאיים. ממערב נהרות הארדש והגארד הנובעים באלפים, ומי האובז והדראנס ממזרח, מצטרפים לנהר הרון החוצה את פרובאנס ונשפך לים התיכון. מי הים התיכון לאורך חופי פרובאנס נהנים מצבע כחול עז הנובע מניקיון המים. המים הכי כחולים באירופה הם גם יותר מלוחים ממי האוקיינוס האטלנטי, בשל התאיידות מהירה מאוד. 

מתי להגיע
מזג האוויר בפרובאנס חם ויבש במשך רוב השנה. פרט לרוחות המיסטראל המנשבות בסתיו ובחורף, מזג האוויר כאן די נוח. ביולי – אוגוסט האזור צפוף, יקר ועמוס לעייפה בתיירים, מה שהופך את האביב לעונה האידיאלית לטיול. 

איך מגיעים 
שדה התעופה הבינלאומי במרסיי, אליו טסה אל על פעם בשבוע, הוא נקודת המוצא הנוחה ביותר לטיול בפרובאנס. שדה התעופה של ניס הוא אופציה נוספת למי שרוצה לערוך טיול בפרובאנס ובחוף התכלת. 

שפה
בין המאות ה-12 וה-14 הייתה פרובאנסלית השפה הספרותית השלטת בצרפת, ואף בצפון ספרד. באזורים כפריים יש עדיין קשישים הדוברים את הניבים השונים של השפה, שהדקדוק שלה מזכיר יותר ספרדית מאשר צרפתית. לאחרונה נהנית השפה התחייה מחודשת, ובחלק מהמקומות ניתן לראות שלטים הכתובים גם בצרפתית וגם בפרובאנסלית.

 

ערים של אמנות. צילום: יונית קמחי
ערים של אמנות. צילום: יונית קמחי


היסטוריה 
עדויות מצביעות על התיישבות ראשונה באזור פרובאנס במאה השישית לפני הספירה, אז יוסדו המושבות הפינקיות מרסיי וגלאנוס. במאה השביעית הוקמו המושבות היווניות – ניס (מהמילה "ניקה" שמשמעה ניצחון) ואנטיב (אנטיפליס). בשנת 124 לפני הספירה השתלטו הרומים על האזור והקימו את גאליה נרבוננסיס, שבירתה נרבון. הקיסר אוגוסטוס הקים ערים חדשות רבות, ביניהן נמאוס (נים), ארלטאי (ארל), אוראסיו (אורנז'), אקוואי סיקספאי (אייקס אן פרובאנס), טולוזה, אבניו (אביניון) ואחרות. 

עם תחילת הספירה הנוצרית, המשיכו הרומאים לשלוט בפרובאנס, וכאשר הוכרזה הנצרות כדת השלטת באימפריה, הפך האזור לנוצרי אדוק. צביונו הרומי המובהק של האזור, נשמר גם לאחר כיבושי הוויזיגותים (שבטים שפלשו לאירופה מהצפון ומהמזרח והרסו את האימפריה הרומית). התרבות הרומנסקית באזור נוצרה בעיקר בזכות נזירים וכמרים נוצריים ששמרו על הגחלת התרבותית הרומית. 

בשנת 507 לספירה הסתפחה פרובאנס למדינת בורגונדייה, שהיתה החשובה ביותר מבחינה מדינית עד הקמתה של צרפת. בורגונדיה כפתה משטר מסודר בכל האזור, וגרמה לעזיבתם של הנוודים והוויזיגותים את חבלי ארץ אלו. בסופו של דבר סופחה בורגונדיה (ופרובאנס בתוכה) לממלכת הפרנקים. עם קיצה של ממלכת הפרנקים במאה ה-11 סופחה פרובאנס לקיסרות הרומית הקדושה, אך לאציליה ניתנה אוטונומיה ועצמאות. בין 1316 ל-1403 התרחשה גלות האפיפיורים באביניון. בקומטאט וואנסן, אזור נחלתם הקדומה של האפיפיורים, התקיימה קהילה יהודית מפוארת בחסות המלוכה, בה התגוררו יהודים שגורשו משאר חלקי צרפת. 

תקופת רנה מאנג'ו, שכונה "המלך הטוב" (1409–1480), הייתה תקופה של פריחה גדולה, אך מכיוון שלמלך העצמאי האחרון של האזור לא היו יורשים, צירף דודו, לואי ה-11 את פרובאנס לצרפת ב-1481. לאחר פירוק האימפריה של קארל הגדול נוצרה צרפת של ימנו. ממלכתו נחלקה לשלושה חלקים: גרמניה (הקיסרות הרומית הקדושה, צרפת ואזור ביניים שהיום אלזס שוויץ).

 

בשנת 1539 הוכרזה הצרפתית כשפת החוק והאדמינסטרציה בפרובאנס. כתוצאה ממלחמות הדת ודומיננטיות קתולית, ברחו ההוגונטים מצרפת לקנדה ב-1685. בין הדרמות הפוליטיות התרחשה "המגיפה הגדולה", מגיפת דבר שהחלה במרסיי, שהשתלטה על פרובאנס ב-1720. המאה ה-19 עמדה בסימן קרבות טרפלגר, ווטרלו ונפילת נפוליאון.

ב-1942, במלחמת העולם השנייה, פלשו הגרמנים לפרובאנס. כוחות בנות הברית נחתו בקוט ד'אזור (חוף התכלת) באמצע אוגוסט 1944, וכעשרה ימים אחר כך כוחותיו של גנרל מונטסברט ותנועת המחתרת הצרפתית, הרזיסטנס (resistance) שחררו את מרסיי מידי הגרמנים ובזאת תמו המלחמות וחזר השקט לאזור. האירועים ההיסטוריים המשמעותיים ביותר מאז היו סלילת הכביש המהיר המחבר את מרסיי לפריז ב-1970 והגעת ה-TGV  הרכבת המהירה, 11 שנים אחר כך. הנגישות הקלה הפכה את פרובאנס ליעד תיירותי פופולארי.

 

מיטב התוצרת הכפרית. צילום באדיבות לשכת התיירות פרובאנס
מיטב התוצרת הכפרית. צילום באדיבות לשכת התיירות פרובאנס


מקומות שאסור להחמיץ 

אזור הקמארג (Camarguaise) הדלתא של נהר הרון. במקום ישנו פארק אזורי גדול עם הרבה ביצות מלח רדודות, שבהן מקנן מגוון מרשים של עופות מים. אתר נהדר לתצפית על הציפורים הוא פארק הציפורים, הנמצא בסמוך למרכז המידע של הפארק האזורי. פרטים על טיולים באזור ניתן לקבל בלשכת המידע בעיירת הנופש לה סנט מרי דה לה מר. 
כתובת: Av. Van Goch 5  טלפון:  +490978255. 

אקס אן פרובאנס (Aix En Provence)בירתו העתיקה של המחוז המעוטרת בבתים אלגנטיים, שדרות רחבות, כיכרות ומזרקות, מפורסמת בעיקר בזכות הצייר סזאן. ישנם חמישה מסלולים בעקבות סזאן, המסומנים בצבעים שונים ועוברים בנקודות ציון משמעותיות בחייו וביצירתו: הר סן ויקטואר, המחצבות, ביתו, הסטודיו שלו וכדומה. כולם מתחילים במרכז העיר וניתן לטייל בהם באופן עצמאי. אפשרות נוספת היא סיור מודרך, שעורך משרד התיירות העירוני. 
כתובת לשכת התיירות: Place du G'ene'ral de Gaulle 2
טלפון:  +466611124 

אביניון (Avignon)מרכז תרבותי חשוב. כדאי לבקר בארמון האפיפיורים, הקתדרלה וקבר האפיפיור, הארמון הקטן וגשר סן בנזה. לרכבת התיירים הקטנה שני מסלולים בעיר, הכוללים את העיר העתיקה וגשר סן בנזה. הרכבת יוצאת מפלאס דו פאלה. אפשר לצאת מהעיר לשיט על נהר הרון, עד לקמארג. 
כתובת לשכת התיירות: Course Jean Jaure's 41 
טלפון: +490826511