חופשה בפרובאנס - צרפת

חופשה בפרובאנס היא חווייה צרפתית מענגת: ממרסיי, דרך אביניון לאקס אן פרובאנס – מסלול טיול בפרובאנס לשבוע שהוא בבחינת טעימה קטנה מהמיטב של האזור המופלא


מאת: יונית קמחי


הספר "שנה בפרובאנס" אותו חיבר פיטר מייל היה לסנונית הראשונה בסדרת ספרים שכתב מייל בהם תיאר בהומור ואהבה את החיים בפרובאנס. ממש כמו מייל שספרו הראשון השאיר במיליוני קוראים טעם של עוד, כך גם טיול בפרובאנס. לפניכם מסלול טיול שאינו מתיימר לכסות את האזור כולו, אלא הוא בבחינת 'אפריטיף' שיפתח לכם את התיאבון ויגרום לכם להתגעגע לפרובאנס עד הביקור הבא. 

 

אילוסטרציה. צילום באדיבות לשכת התיירות פרובאנס
אילוסטרציה. צילום באדיבות לשכת התיירות פרובאנס


יום 1: ממרסיי לארל 
מרסיי מהווה נקודת מוצא לטיול, שכן יש בה נמל גדול ושדה תעופה בינלאומי. לאחר נסיעה של שעה ממרסיי (89 קילומטרים) תגיעו לארל. העיר מהווה שער לאזור הקמארג והיא ידועה גם כעיר האמנות וההיסטוריה. ארל התפרסמה בזכות ואן גוך הצייר ההולנדי הנודע, שהתגורר בארל פרק זמן ממושך ובה צייר כמה מציוריו הנודעים ביניהם ציור החמניות המפורסם. בעיר ארנה ואמפיתיאטרון מהתקופה הרומית, בתים עתיקים, שער ניצחון ואתרי תיירות נוספים. 

יום 2: מארל לאיג מורט 
הקמארג משתרע באזור הדלתא של נהר הרון, וחלקו הגדול הוא שמורת טבע. מלבד צפייה בסוסי הפרא המשוטטים בביצות וביקור בפארק הציפורים הנהדר, מומלץ לערוך בשמורה טיול אופניים, או לטייל באזור באמצעות רכיבה על סוס. כדאי לעצור במוזיאון הצוענים לפני שמגיעים לסנט מרי דה לה מר (38 ק"מ מארל), שבה כנסייה מבוצרת מרשימה. אפשר להמשיך עד לגבולו המערבי של הקמארג, המסומן על ידי העיר העתיקה איג מורט שטיול רגלי על חומותיה תורם לנקודת מבט קצת אחרת על האזור. העיר מהווה נקודת מוצא גם לסיור בביצות המלח. ניתן ללון באחד מבתי החווה הפזורים באזור.

 

חופשה בפרובאנס- צרפת

יום 3: מאיג מורט לאביניון 
בעוד בקמארג התרכזו קבוצות צוענים שחיו בשולי החברה, אביניון היתה מרכז הפעילות החברתית – דתית של אירופה. משגלה האפיפיור מרומא, הוא העתיק את מושבו לאביניון, המכונה "עיר האפיפיורים". כדאי לבקר בארמונם, בקתדרלה ובקבר האפיפיור, בארמון הקטן ובגשר סן בנזה. היום אביניון היא עיר תוססת, המשלבת היסטוריה עתיקה ותרבות חיים מודרנית עם מוזיאונים, גלריות, בתי קפה, מסעדות ואזורי בילוי. פסטיבל התיאטרון הנערך בעיר מדי חודש אוגוסט הפך לשם דבר ומושך לעיר מבקרים רבים. 

יום  4 – 5 : מאביניון לכפרי הלוברון 
בדרך לאזור שמורת הלוברון שבכיוון צפון מזרח, מומלץ לעצור בעיירה שאטונף דה פאפ, ששמה הוא כשמו של יין פרובאנסלי משובח. שם אפשר ליהנות מנופי הכרמים, לבקר ביקב, ללמוד מעט על אמנות ייצור היין, לקנות בקבוק או שניים ולעצור לפיקניק בחיק הטבע או לארוחה על הדשא –  נושא שהונצח בציורים רבים של טובי האימפרסיוניסטים כמאטיס, סזאן ועוד. 

יום 6: מהלוברון לאקס אן פרובאנס 
שמורת הלוברון, המשתרעת על פני שישים קילומטרים, הוכרזה על ידי אונס"קו כפארק לאומי ומתהדרת בנוף יפהפה ומגוון של הרים, יערות, נהרות, כפרים ציוריים, ארכיטקטורה מיוחדת ושרידים היסטוריים. רבים מכפריה מתחרים על תואר הכבוד הכפר היפה בצרפת, ביניהם גורד, רוסיון, מנרב, לקוסט, בונה ולורמרין. אפט היא העיירה הגדולה באזור, ויש בסביבתה כמה מוזיאונים ייחודיים כמוזיאון הלחם בבונייה, מוזיאון חולצי הפקקים ביקב ליד מנרב, וכפר משחוזר שבתיו בנויים בסגנון ייחודי עתיק מאוד והוא מהווה מוזיאון פתוח. שמו לה וילאג' דה בורי, והוא נמצא דרומית לגורד. לא לפספס את ימי השוק בכפרים, ובודאי לא את ההזדמנות ליהנות מהמטבח הפרובאנסלי הנפלא. 

יום 7: מאקס אן פרובאנס למרסיי 
אם נותר לכם זמן חזרו למרסיי, בקרו בעיר העתיקה ובנמל הציורי וחשבו, על כוס פאסטיס אחרונה מול הטיילת, היכן כדאי לבקר בפעם הבאה כשתחזרו לפרובאנס לעוד שבוע של שכרון חושים....