פריז - סיור בין מוזיאונים

מוזיאונים בפריז יש מכל סוג ובכל נושא. הצצה לכמה מהמוזיאונים החשובים והמעניינים בעולם שכדאי לבקר בהם במהלך טיול בפריז


מאת: צוות דיסקברי


גם מי שמוזיאונים אינם כוס התה שלו בבקרו בארצות שמעבר לים, ייאלץ להודות כי קשה להתעלם או לדלג על המוזיאונים בפריז, או לפחות על הגדולים והחשובים שבהם. סיור תרבותי בעיר האורות.

מוזיאון הלובר. צילום: Frédéric de La Mure / M.A.E.E
מוזיאון הלובר. צילום: Frédéric de La Mure / M.A.E.E


מוזיאון הלובר - אחד המוזיאונים המעניינים בפריז ובכלל, השומר על היצירה המדוברת ביותר - המונה ליזה של ליאונרדו דה וינצ'י. בשנת 1190 היווה המבנה מבצר ובהמשך הפך למעונה של משפחת המלוכה, עד שב-1793 הוסב למוזיאון. הכניסה ללובר היא יצירת אמנות ארכיטקטונית מרהיבה בפני עצמה, הבנויה בצורת פירמידת זכוכית שמעצימה את התחושה כי מדובר בהיכל המקדש את האמנות.

במוזיאון נמצא אחד מאוספי האמנות המרשימים והעשירים בעולם, הכולל ציורים, פסלים וחפצי אמנות שנאספו במשך כ-500 שנה. בין השאר מוצגים במוזיאון חפצי אמנות שנוצרו בתרבויות עתיקות שפסו מן העולם כמו התרבות האשורית, היוונית והמצרית.
המוזיאון מחולק לארבעה אגפים, ועל מנת להתרשם מהאוסף המדהים של המוזיאון מומלץ בכל פעם לראות חלק אחר. המוזיאון פתוח בכל יום מתשע בבוקר ועד שש בערב, לבד מימי שלישי.
כתובת: Palais du Louvre, Cours Napoléon
טלפון :33140205317+, 3340205151 +

מוזיאון אורסיי -
מוזיאון אורסיי נחשב למעוזם של הציירים האימפרסיוניסטים, והוא מהווה אתר חובה לחובבי הז'אנר. המוזיאון הממוקם ברובע ה-7 על גדות הסיין, שוכן במבנה ששימש בתחילת המאה ה-20 כתחנת הרכבת. השיפוץ המאסיבי שנעשה בשנת 1986 שמר על אופי המקום, והתוצאה שהתקבלה מצדיקה את מאמץ ההליכה הנדרש מהמבקרים. במוזיאון אוסף מרשים של ציורים ופסלים מהמאה ה-19 ותחילת המאה העשרים.

האוסף הבולט מכולם הוא האוסף האימפרסיוניסטי שממוקם בקומה העליונה בעלת תקרת הזכוכית. האור הטבעי החודר לחלל התצוגה מאיר את הציורים המפורסמים שידועים בצבעוניותם העזה ובחיות הנשקפת מהם. בין השאר ניתן למצוא בקומה זו את ציוריהם של קלוד מונה, פיסארו, רנואר, דגה וסזאן. תמצאו שם גם את ציוריהם של סרה ואנרי מאטיס הנחשבים לציירים פוסט אימפרסיוניסטים.
כתובת: rue de la Légion d'Honneur
טלפון: 33140494814+, 33145491111+


מוזיאון אורסיי שוכן במבנה ששימש כתחנת רכבת. צילום: Patrice Schmidt Paris - musée dOrsay
מוזיאון אורסיי שוכן במבנה ששימש כתחנת רכבת. צילום: Patrice Schmidt Paris - musée d'Orsay


מוזיאון רודין -
המוזיאון, המוקדש לאחד הפסלים הגדולים בהיסטוריה - אוגוסט רודין. המוזיאון שוכן במבנה Hôtel Biron, שם נולדו כמה מיצירותיו הידועות. בגן המוזיאון ממוקמות היפות ביצירותיו, לרבות האדם החושב, הנשיקה, חווה ושערי הגהינום.

רודין התפרסם בחוגי האמנות הפריזאיים בסוף המאה ה-19 כאשר הצליח ליצור פסלים ששילבו בין הסגנון הקלאסי והסגנון הרומנטי. אופיו הסוער וחיבתו למנעמי החיים ולנשים באו לידי ביטוי ביצירותיו הנועזות. במוזיאון חדר המוקדש ליצירותיה של קאמי קלודל, תלמידתו שהפכה לימים לאהובתו ולאישה ששימשה מוזה לרבים מפסליו. סיפור האהבה הסוער בין השניים, בסופו לקתה קלודל במחלת נפש, הונצח בסרט "קאמי קלודל", בכיכובה של השחקנית איזבל אדג'אני. החדר המוקדש לה וליצירותיה מפצה מעט על השנים בהן נדחקה הצידה לטובת נשים חדשות בחייו.
כתובת: 77rue de Varenne
טלפון: 33-1-40-13-49-13+, פקס: 33-1-40-13-49-11+

מוזיאון פיקאסו -
המוזיאון, שמתאים לא רק לאוהבי אמנות או פיקאסו, שוכן ברובע מארה במבנה המרהיב Hotel Sale שנבנה במאה ה-17 וכולל למעלה מ-3,000 יצירות של אחד האמנים המפורסמים בעולם, לרבות ציורים, רישומים, איורים, פסלים וכן תמונות מחייו.
הציורים מוצגים בסדר כרונולוגי ומשולבים בתיעודים היסטוריים השופכים אור על עבודותיו. כמו כן מוצגות יצירות של בני תקופתו של פיקאסו, ובהן של סזאן ומאטיס, תוך הצגת ההשפעות ההדדיות.
כתובת: Hôtel Salé rue de Thorigny 5
טלפון: 33-1-42-71-25-21+

מוזיאון האופנה -
כדי ללמוד קצת על אופנה מומלץ להגיע למלכת השיק, פריז. אחד משיעורי החובה הוא ביקור במוזיאון האופנה, שהוקם ב-1905.המוזיאון לאומנויות האופנה והטקסטיל ממוקם במתחם הלובר, בביתן מארסאן (לא להתבלבל עם מוזיאון האופנה והתלבושות בארמון גאליירה ברובע ה-16.
המוזיאון מציג מעל 150 אלף מוצגים המלמדים על התפתחות נושא הלבוש, בעיקר הלבוש הנשי, החל מהמאה ה- 16ועד ימינו. במוזיאון אלפי פריטי לבוש מאזורים שונים ותקופות שונות, כולל אביזרים משלימים על פי האופנות שהיו מקובלות בכל עידן.
כתובת: 107 rue de Rivoli
טלפון: 33-1-44-55-59-26+

ארמון טוקיו
(Palais de Tokyo) - לפני שש שנים נפתח מוזיאון זה, המציג אומנות עכשווית. למשך כל שעות היום נוהרים למקום חובבי אמנות, אספנים ואמנים מכל העולם, ובכך הופכים את המוזיאון למקום הנכון להיות ולהראות בו. "ארמון טוקיו" הוא הרבה מעבר למוזיאון סטנדרטי: יש בו חדרים המיועדים למשחקי וידאו, מופעים של מוסיקה אלקטרונית ומופעי תרבות שונים.
כתובת: 13 Avenue du Président Wilson, על גדות הסיין ומול מגדל אייפל.
טלפון: 33-1-47235401+

חוויה לכל המשפחה במוזיאון הטבע.  צילום: Frédéric de La Mure / M.A.E.E
חוויה לכל המשפחה במוזיאון הטבע.  צילום: Frédéric de La Mure / M.A.E.E


מוזיאון קרנבלה (Carnavalet Musee) - המוזיאון ממוקם בשתי אחוזות עתיקות, והוא מציג את ההיסטוריה של פריז על כל הדרה. במוזיאון חדרים מפורסמים מתקופות שונות בתולדות העיר, המסודרים באופן כרונולוגי. בחדרים רהיטים, שטיחים, יצירות אמנות, בגדים, כלי בית וכדומה. בין החדרים ניתן למצוא כאן את חדרו של לואי ה- 15, את בית ונדל (de Wendel Hotel) מתחילת המאה ה- 20, הגלריה של מאדאם דה Sevignes, הלובי של המלון המפורסם Hotel d'Uzes ועוד.
כתובת: 23Rue de Sevigne
טלפון: 33-1-427221130+

מוזיאון הטבע (
Museum National d`Histoire Naturelle) - מוזיאון הטבע, שנפתח בשנת 1793, חרט על דגלו שלוש מטרות: חקר ושמירה על הטבע, והדרכת אנשים בכל הקשור אליו. אז, בסוף המאה ה- 18, הובאו למקום חיות שהיו בבעלות קרקסים או נסיכים. כך, יכלו תושבי פריז לצפות לראשונה בחייהם בפילים, ג'ירפות, דובים ועוד מיני חיות אקזוטיות. היום במוזיאון ארבעה אגפים: בוטני, זואולוגי, מינראלי ושלדי. מומלץ לביקור לא רק לחובבי הטבע.
טלפון: 33-140793000+

הקונסייז'רי (Conciergerie)
- ההיסטוריה של ה"קונסייז'רי" ארוכת שנים: בתחילה תפקד המקום כארמון המלך, ובמאה ה- 14 כבית כלא. לפני המהפכה הצרפתית ישבו כאן כל האנשים שנחשדו בחתירת קשר נגד המלך. בזמן המהפכה התהפכו היוצרות, ונכלאו כאן לא פחות מארבעת אלפים בני אצולה, לפני שראשם נכרת בגיליוטינה, וביניהם המלכה מארי אנטואנט. היום יש במקום ארבעה אולמות הבנויים בסגנון גותי מהמאה ה-19, אך נותרו בו גם המטבחים, הכלא, חדר המשמר וחצר הנשים מהימים הרחוקים ההם. כל אלו הם תזכורת מצמררת להיסטוריה הקשה של המקום.  
כתובת:Quai de l`Horloge 1
טלפון: 33-1-37378505+

מוזיאון גרווין
(Musee Grevin) - זהו סניף של מוזיאון מאדאם טוסו הלונדוני, שאינו נופל באיכותו מאחיו הגדול. מלבד פוליטיקאים, כוכבי קולנוע, טלוויזיה ומוסיקה מצרפת וכל העולם, מוזיאון גרווין מתמחה במאה ה-19. מוצגות כאן 20 סצנות מהתקופה ההיא, ביניהן: ויקטור הוגו עומד על הרקע הנוטרדאם, טולוז לוטרק מבלה במועדון במונטמרטר, ז'ול ורן באחד ממסעותיו וגוסטב אייפל עומד על המגדל הקרוי על שמו.
כתובת: 1du Forum des Halles, Rue Pierre Lescot.
טלפון: 33-1-4770-8505+

המוזיאון לאמנות והיסטוריה יהודית 
– אם אתם מחפשים את הנקודה היהודית בפריז, אתם מוזמנים להגיע לרובע היהודי ולבקר במוזיאון לאמנות והיסטוריה יהודית הנמצא בלב אזור המארה. זהו מוזיאון חדש, יחסית, שנפתח בשנת 1998 ומטרתו היא לשמר ולהציג את חיי היום-יום של היהודים בפריז. במוזיאון תוכלו ללמוד מעט על יהדות צרפת עד לשנת 1930. יש בו תצוגה נרחבת של תמונות מחיי הקהילה, ואוסף מרתק של חפצים יום-יומיים ששימשו את חברי הקהילה. בנוסף תוכלו למצוא במוזיאון תוכלו דגמים של בתי כנסת בינלאומיים מפורסמים, בגדים מסורתיים, ואוסף של פריטים הקשורים לפרשת דרייפוס.
כתובת: rue du Temple 71
טלפון: 33-1-5301-8660+