חופשה בפריז - צרפת

 חופשה בפריז היא לא רק טיולים רגליים: חברות רבות בפריז מציעות אופניים להשכרה וסיורים מודרכים, לאלו מכם שמעדיפים לבלות את הנופש בפריז על גלגלים


מאת: רונן אלבז


בתחילת כל חודש יולי מסתיים בשדרות השאנז אליזה שבפריז מרוץ האופניים החשוב בעולם - הטור דה פראנס. פריז אומנם אינה ידידותית לאופניים כמו ערים אירופיות אחרות, אולם אם חשקה נפשכם בטור דה פרנאס פרטי משלכם, רכיבה על אופניים תחשוף בפניכם את פריז מזווית לא שגרתית.


ברחבי פריז פרושים למעלה מ-300 קילומטרים של שבילי האופניים. ברחובות מסוימים בעיר שמורה התנועה בימי ראשון וימי חג להולכי רגל, רוכבי אופניים ומחליקי רולר בליידס בלבד. בימי ראשון למשל, אסורה התנועה לרכב מנועי בין השעות 10:00 ל-17:00, ברציפי הגדה הימנית של נהר הסיין וברציף אורסיי שבגדה השמאלית.

סיורים על אופניים של חברת Fat Tire Bikes Tours
סיורים על אופניים של חברת Fat Tire Bikes Tours


זהירות - אתם בפריז


בפריז האופניים הם אמצעי תחבורה פופולארי בקרב צעירים רבים, שמעדיפים להימנע מתחבורה ציבורית או משימוש במכונית פרטית. אולם לפני שנמליץ על מסלולים, כדאי לפתוח בכמה אמצעי זהירות. נהגי פריז נוהגים בפראות ובמהירות, ולא תמיד מומלץ להצטרף לחגיגת התחבורה הסוערת עם רכב דו גלגלי לא ממונע.

נתיבי האופניים בפריז ממוקמים לרוב בצד הימני של הכביש, אולם הם לא תמיד נוחים או בטוחים, ויש להיזהר מאוטובוסים ומוניות, מכוניות חונות, הולכי רגל שמתפרצים לכביש, או רוכבי אופנוע שמתעלמים מחוקי התנועה. עם זאת, כדאי להקפיד על רכיבה בנתיבים אלה, כיוון שרוכב אשר משתמש בכביש באזור בו עובר נתיב מיוחד לאופניים עלול לספוג קנס כספי. אם הכביש בו אתם נוסעים עמוס אל תהססו לרדת מהאופניים וללכת לצידם על המדרכה. במרבית קווי המטרו אסור להעלות את האופניים לקרונות. לחלק מקווי ה-RER, הנוסעים לפרברים, ניתן להעלות אופניים בשעות מסוימות ובסופי שבוע.

דרך מצויינת להכיר את פריז היא באמצעות רכיבה על אופניים. צילום: חברת Fat Tire Bikes Tours
דרך מצויינת להכיר את פריז היא באמצעות רכיבה על אופניים. צילום: חברת Fat Tire Bikes Tours


זריחה במונמרטר


סוכנויות רבות בעיר מציעות סיורים מודרכים או רק השכרת זוגות אופניים. אחת מסוכנויות אלה היא Paris a velo C'est Simple, בכתובת: 22 rue Alphonse Baudin, טלפון: 33148876001+.
הסוכנות משכירה אופניים רגילות או אופנים לזוגות, ומציעה סיורים מודרכים בתשלום. בין הסיורים המוצעים: "פריז עם הזריחה", החושף את השעות השקטות בהן העיר מתעוררת ופותחת יום חדש. הסיור עובר באזור המונמרטר הסואן בשעות היום, אשר מתגלה כשקט ושליו בשעות הבוקר המוקדמות. הרכיבה כוללת שיפוע תלול. סיור נוסף, המכונה "הלב של פריז", עובר ברחובות הישנים והקטנים של המארה, וממשיך דרך ה-Palais Royal למוזיאון הלובר ולנהר הסיין, עד לסיומו מול קתדרלת הנוטרדאם.


חברה נוספת העוסקת בסיורי אופניים מודרכים היא Fat Tire Bikes Tours, הפונה לתיירים דוברי אנגלית. בין הסיורים המוצעים: סיור לילי יפהפה העובר בין היתר במגדל אייפל, הנוטרדאם, הרובע הלטיני, מוזיאון הלובר, השאנז אליזה ושער הניצחון. הסיור אורך כ-5-4 שעות. סיור נוסף מתקיים בארמון ורסאי ומתמקד בגנים הענקיים המקיפים אותו. הסיור אורך כשמונה שעות, עובר גם בשוק של ורסאי וכולל פיקניק על גדות התעלה הגדולה. פרטים בטלפון 33-0156581054+. הסיורים מתאימים גם למשפחות עם ילדים.

החברה מקיימת גם סיורים על סגוויי, לאלו מכם שלא מעוניינים להתאמץ יותר מדי ברכיבה, וגם סיורים רגליים, לאלו שמעוניינים להכיר את פריז בדרך הקלאסית והטובה.  

סיורים על סגוויי של חברת Fat Tire Bikes Tours. האופציה לתיירי ההיי-טק
סיורים על סגוויי של חברת Fat Tire Bikes Tours. האופציה לתיירי ההיי-טק


כבישים כפריים


מפות של שבילי אופניים ניתן לקבל בלשכות המידע של עיריית פריז. מידע נוסף ניתן לקבל מהאגודה הצרפתית לרוכבי אופניים (Federation Francaise de Cyclotourisme), ובאתר האינטרנט www.v1.paris.fr.

אם תעדיפו להימנע מהתנועה הסואנת של מרכז פריז, תוכלו ליהנות מרכיבה בפרברים. צרפת מלאה בנתיבים מיוחדים לרוכבי אופניים וכן בכבישים צדדיים המאפשרים הימנעות מהדרכים הראשיות. במקומות רבים, כמו בארמון ורסאי או העיירה פונטנבלו (65 קילומטר מדרום מזרח לפריז) ובה הטירה המפורסמת
(Foret de Fontainebleau), ניתן להשכיר אופניים.