דיסקברי טיול עולמי | מידע לחופשה בלונדון - אנגליה

לפניכם מידע שכדאי לדעת לפני חופשה בלונדון: כרטיסי טיסה ללונדון, דרכי תחבורה ושלל טיפים שישמשו אתכם במהלך נופש בלונדון


מאת: צוות דיסקברי


 בירת הממלכה המאוחדת היא כרך קוסמופוליטי מהגדולים בעולם שבתחומו מסתופפים רובעים, עיירות, שכונות ופרברים שהסתפחו אל העיר במהלך השנים. בגרעין ההיסטורי של העיר, City of London, המכונה גם "הסיטי" בקיצור, מרכז מסחרי מפותח ובו מוסדות פיננסיים מהחשובים בעולם. סביב לסיטי בנויים לא פחות מאשר 32 רובעים, שלכל אחד מהם מרכז אדמיניסטרטיבי עצמאי, ויחד הם מהווים את לונדון רבתי.

נוסף לרובעים סובבים את לונדון פרברים, שקרבתם לעיר הפכה אותם לחלק משטחה המטרופוליני. שטח זה מסתכם ב-1,620 קמ"ר ובו מתגוררים למעלה מ-13 מיליון תושבים. 71% מהתושבים הם לבנים, 10% הודים ופקיסטנים, 10% שחורים מאפריקה ומהאיים הקאריביים, 3% מעורבים ואחוז אחד מהווה האוכלוסיה הסינית.

מרבית תושבי לונדון הם נוצרים, 7.2% מוסלמים, 4.1% הינדים ו-2.1% הם יהודים.

גשר המצודה. צילם: גיא נוימן
גשר המצודה. צילם: גיא נוימן


על קצה המזלג

ראשיתה של לונדון נעוצה בשנת 43 לספירה. הקיסר הרומי קלאודיוס כבש את איזור הסיטי, והרומאים החלו לפתח אותו. תרומתם היתה מכרעת להתפתחות העיר: הם בנו בעיר גשר, הקיפו אותה בחומה והקימו בה נמל ימי חשוב. בשנת 410 הקיץ הקץ על שלטונם של הרומאים והעיר ננטשה מתושביה למשך כ-150שנה, אם כי חיי מסחר ערים המשיכו להתקיים בה.

בשנת 600 לספירה הגיעו הסקסונים ואחריהם הגיעו ללונדון הויקינגים. ב- 1,066 הגיע לעיר ויליאם הכובש ובנה בה בין היתר את מצודת לונדון. בנו, ויליאם רופוס, המשיך את המסורת של אביו ובנה את אולם וסטמינסטר, שהיווה את הבניין הראשון של ארמון וסטמינסטר – מגוריהם של מלכי אנגליה בימי הביניים.

בתקופת מלכותה של אליזבת הראשונה התרחבה העיר בקצב מרשים, ומספר התושבים הגיע ל- 200,000. אולם בשנת 1,666 כילתה השריפה הגדולה את לונדון של ימי הביניים, ומבנים רבים נחרבו כליל. למרות זאת, תנופת הבנייה והפיתוח והקצב המואץ של גידול האוכלוסייה לא נעצרו. במאה ה-19 התווספו לעיר פרברים ויקטוריאנים עצומים והללו, לצד המהפכה התעשייתית, הקפיצו את מספר התושבים בעיר שבנת 1901 לשישה מיליון בקירוב.

במלחמת העולם השנייה חרבה לונדון הויקטוריאנית והג'ורג'יאנית אבל אחריה שוקמה העיר, ובשנות ה-80 וה-90 של המאה שעברה המשיכה לונדון להיות מטרופולין שוקק חיי מסחר ותרבות.

איך מגיעים

טיסות אל על, בריטיש איירווויז וחברות נוספות יוצאות מדי יום מנתב"ג לנמל התעופה הית'רו הסואן. בעונת הקיץ מצטרפות לטיסות הסדירות טיסות צ'ארטר של חברות השכר ומרביתן נוחתות בגטוויק – נמל התעופה השני בגודלו הממוקם בסמוך ללונדון.

תחבורה

הרכבת התחתית (Tube) היא הדרך הטובה ביותר לנוע בעיר, אך יש לזכור כי רוב הרכבות מפסיקות לפעול בחצות. מומלץ לקנות כרטיס יומי או שבועי (השבועי דורש תמונת פספורט), המאפשר גם נסיעה ברכבות העילית בתחומי העיר. כרטיס זה, המכונה London Pass, מקנה בנוסף לנסיעות גם הנחות משמעותיות באתרים שונים ולעיתים אף כניסה חינם למוזיאונים.

אופציה נוספת אך יקרה היא המוניות הקטנות השחורות, מסמליה של לונדון. מדובר באמצעי תחבורה יקר אך נוח מאוד – נהגי המוניות מכירים כל כתובת, מלון ופאב בעיר. אפשרות זולה יותר היא שימוש במיני קאב, מוניות מאולתרות הנראות כרכב רגיל. הנהגים ממתינים בדרך כלל במרכז העיר ובמוקדי הבילויים. בעיר פועלת גם רשת אוטובוסים וכן רכבות רבות המחברות את לונדון לכל המדינה ולאירופה. מידע על תנועת הרכבות ניתן למצוא באתר האינטרנט.
פרטים נוספים בטלפון: 44-20-1664-458+

מאכילים יונים בכיכר. צילם: גיא נוימן
מאכילים יונים בכיכר. צילם: גיא נוימן


גנים בעיר

גן צמחי המרפא של צ'לסי (Physic Garden Chelsea) הוקם כבר ב- 1673 למטרות מחקר. במשך הזמן נוספו לגן חממות עם צמחים מהעולם כולו. המבקרים יכולים ליהנות מהעצים העתיקים, מגן האבנים, שהותקן במקום ב- 1772, ומהפסלים הרבים הפזורים בשטח.

גני קיו (
Kew Gardens) – פארק יפהפה ברובע ריצ'מונד ובו שטחים ירוקים עצומים ומעוצבים לתפארת. במקום נמצא גם בית הדקלים וכן חממה לגידול צמחים אקזוטיים. הגנים הוגדרו על ידי אונסק"ו כמורשת האנושות: הגנים נחשבים ליפים ולמושלמים בעולם. הצמחים והפרחים מרחבי העולם כולו, וכוללים גם צמחייה מהאמזונס.

הפארק הגדול בעיר הוא הייד פארק, המשתרע על פני שטח של 1,400 דונם. המלך הנרי השמיני רכש אותו מהכנסייה והפך אותו לפארק ציד. פינת יום ראשון הפכה, משנת 1872, לפינה של נואמים, היכולים להביע את דעתם, נוראית ככל שתהיה, על כל נושא בעולם, למעט נושא אחד – העלבת בית המלוכה.
במספר נקודות בפארק ניתן לשכור סוסים ותלבושות פרשים, לסייר בגן ולחוש כמו אציל בן המאה ה-18. גני קנסינגטון, המקום בו גדל פיטר פן, הם למעשה שלוחה של הייד פארק.

ריג'נט פארק
הוא עוד שטח ירוק בעיר, ומקום טוב לנוח בו לאחר ביקור במוזיאונים של מדאם טוסו ושרלוק הולמס. בפארק ממוקם גן החיות של לונדון.

מזג האוויר
אפשר להגיע ללונדון בכל עונות השנה. החורף אומנם קר וגשום, אבל אף אחד לא מבטיח לכם שמיים בהירים באוגוסט. מומלץ להגיע לעיר מצוידים במעיל ומטרייה. בחודשי האביב, אפריל–מאי, וכן בחודשי הסתיו – ספטמבר-אוקטובר, הטמפרטורות נוחות והסבירות לגשם שוטף נמוכה יחסית.

הפרשי שעות
ישראל מקדימה את השעון האנגלי בשעתיים.

מטבע
לירה שטרלינג (פאונד)

תקשורת
הקידומת הבינלאומית של בריטניה היא 44 והקידומת של לונדון היא 020


אוטובוס מקומי. צילם: גיא נוימן
אוטובוס מקומי. צילם: גיא נוימן


הנקודה היהודית

בלונדון קיימת אוכלוסיה יהודית גדולה, המהווה את הקהילה היהודית הגדולה בבריטניה, והיא מונה כ-200 אלף יהודים. באזור סטמפורד היל (Stamford Hill) נמצאת קהילה חרדית גדולה, ובאזור גולדרס גרין תוכלו למצוא ריכוז גבוה של ישראלים ושל חנויות ומסעדות רבות בבעלות ישראלית.
קיימים מספר בתי כנסת בלונדון. הנה כמה מהם:

בית מנחם (Beis Menachem) - כתובת: 53-55 Oldhill Street, טלפון: 44-20-88020770+

בית הכנסת המרכזי (Central Synagogue) - כתובת: 36 Hallam Street, טלפון: 44-20-75801355+

בית חב"ד במרכז לונדון (Chabad Lubavitch Centre) - כתובת: Ilford, Gants Hill 395 Eastern Ave

Borehamwood & Elstree - כתובת: Croxdale Road, טלפון: 44-20-83865227+

בית הללארגון בינלאומי של סטודנטים יהודיים. הארגון הוא בעצם קהילה של צעירים יהודיים, שנותנים שירות מגוון לסטודנטים יהודיים מרחבי העולם, כולל סיוע במגורים.
כתובת: 1-2 Endsleigh Street, טלפון: 44-20-73880801

מסעדות כשרות בלונדון:

Kaifeng –
מסעדה סינית כשרה. כתובת: 51 Church Road, טלפון: 44-87-13327840+

Carmelli Bakery ltd – מאפייה חלבית כשרה. כתובת: 128 Golders Green Road, טלפון: 44-20-84552074+

Six 13 – מסעדה בשרית כשרה, אולם יקרה. כתובת: 19 Wigmore Street, Marble Arch, Oxford Street.
טלפון: 44-87-13328413

Kosher Fried Chicken – אוכל מהיר, בשרי וכשר. כתובת: 122 Golders Green. טלפון: 44-20-82090232+

Samis Kosher Restaurant – אוכל כשר, בשרי, מצוין ולא יקר. כתובת: 157 Brent Street. טלפון: 44-87-13328417+

האתר הרשמי לתיירות בלונדון

  

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בלונדון ואנגליה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery