דיסקברי טיול עולמי | מוזיאונים בלונדון - אנגליה

מוזיאונים בלונדון הם חלק בלתי נפרד מטיול בבירה האנגלית. העיר משופעת בגלריות ומוזיאונים מהחשובים והמעניינים בעולם, המהווים חגיגה לחובבי הז'אנר וגם לאלה שלא. קולטורה במהלך נופש בלונדון


מאת: צוות דיסקברי


לעיר הבירה הבריטית יש תפריט תרבותי ואומנותי גדוש בכל טוב. בלונדון מבחר אדיר של מוסדות תרבות, בהם תיאטראות מפורסמים שעל בימותיהם הועלו מחזות והצגות שהפכו לקאלט, גלריות אמנות גדולות וכמובן מבחר מוזיאונים שמתחרים בהצלחה עם אלו שמציגות ערים כפריז, ניו יורק ורומא. למי שזהו ביקורו הראשון בלונדון מומלץ להתחיל במוזיאונים הקלאסיים, כמו הגלריה הלאומית או מאדאם טוסו. למי שמכיר את סצינת המוזיאונים בעיר מומלץ לפקוד גם את המוזיאונים הקטנים יותר, שמציגים פן תרבותי שונה, לעתים אוונגארדי.

 

סיורים מודרכים ללא תשלום. הגלריה הלאומית. צילום: © The National Gallery, London
סיורים מודרכים ללא תשלום. הגלריה הלאומית. צילום: © The National Gallery, London

 

המוזיאון הבריטי (British Museum) - תחת קורותיו של בניין ענק שוכן המוזיאון הבריטי, שנחשב למוזיאון העתיק בעולם (הוא נוסד בשנת 1753). מדי שנה פוקדים אותו כשישה מיליון מבקרים. על מנת לספוג את האווירה ולהתרשם מהמוצגים מומלץ להיכנס אליו לפחות פעמיים.
בין כתליו ניתן למצוא מוצגים נדירים שהם בבחינת אוצרות של ממש, בהם מגילת ה"מגנה כרטא" עליה חתם המלך ג'ון ב- 1215 ואשר נחשבת לאבן יסוד ממנה צמחה הדמוקרטיה הבריטית המודרנית. עוד מוצגים כתבי יד נדירים של סופרים כמו ג'יין אוסטין, האחיות ברונטה ויש בנמצא גם תווים מקוריים של מלחינים כמו שוברט או מנדלסון. עוד במוזיאון העתק של תנ"ך עתיק משנת 1455, אוספי אומנות עצומים ממקומות רבים בעולם, פסלים עתיקים מאתונה, כלי נשק סאקסוניים, פסלים הינדיים ועוד. הכניסה חופשית. מדי יום מתקיימים סיורים מודרכים, גם הם ללא תשלום.
שעות הפתיחה: בכל יום מ-10:00 בבוקר ועד 17:30 בערב.
כתובת: Great Russel Street
טלפון: 44-20-73238299+

הגלריה הלאומית (
National Gallery) - לאורך הצד הצפוני של טראפלגר סקוור נמצאת הגלריה הלאומית, הנחשבת למאסטרפיס בתחום האמנות. בגלריה לא פחות מ- 2,000 ציורים והכניסה אליה חינם אין כסף. התמונות - רובן שייכות לז'אנר האמנים הנחשבים קלאסיים – תלויות לפי סדר כרונולוגי. בין המוצגים כמה מהציורים המפורסמים בעולם, בהם ונוס ומארס של בוטיצ'ילי, המדונה של הסלעים של ליאונרדו דה וינצ'י והרוחצות של פול סזאן. צוות הגלרייה עורך סיורים מודרכים ללא תשלום. פתוח כל יום מ-10:00 בבוקר ועד 18:00 ימי רביעי מ-10:00 עד 21:00.
כתובת: Trafalgar Square
טלפון: 44-20-7747-2885+

מוזיאון השעווה של מאדאם טוסו -
מתחשק לכם להצטלם עם אלוויס פרסלי, הנסיכה דיאנה או ווינסטון צ'רצ'יל? כי הם, ועוד מנהיגים דגולים, זמרים, שחקנים וכוכבים, נמצאים במוזיאון המפורסם של מדאם טוסו. הדמויות, שנוצרו בידי טובי הפסלים, נראות כה חיות... במוזיאון יש פלנטריום מרשים ובו מופע אורקולי בן 30 דקות. שעות הפתיחה: 09:00-18:00, עם זאת, כדי להתעדכן טלפונית או דרך האתר לפני שנוסעים לשם.
כתובת: Marylebone Road
טלפון: 44-870-9990046+

מוזיאון בית דיקנס -
הבית בו התגורר הסופר צ'רלס דיקנס – מאושיות התרבות הבריטית - הפך ברבות הימים למוזיאון לזכרו. למרות שדיקנס חי במקום שנתיים בלבד בין השנים 1837 – 1839, כאן נכתבו שתיים מיצירותיו הספרותיות החשובות ביותר: ניקולס ניקלבי ו- אוליבר טוויסט – שני ספרים הפכו מזמן לקאלט ובשניהם מתוארים חייהם של פשוטי העם בשפה ססגונית ונוגעת ללב. חפציו האישיים של דיקנס מוצגים אף הם במוזיאון בחדר שעוצב ברוח התקופה.
שעות הפתיחה: שני-שבת – 10:00-17:00, ראשון – 11:00-17:00.
כתובת: 48 Doughty Street
טלפון: 44-207-405-2127+

מוזיאון ויקטוריה ואלברט -
זהו ללא ספק אחד המוזיאונים החשובים בעולם בתחום העיצוב. במוזיאון זה מוצגים מאות פריטים חלקם נדירים. בין השאר ניתן לראות כאן ריהוט עתיק כמו למשל שולחן הכתיבה של הנרי השמיני, המיטה הגדולה – פריט הריהוט המיתולוגי בו חגגו לא פחות מ-27 זוגות את ליל כלולותיהם של וילהלם ומרי. כמו כן יש במקום אוסף מרשים של פסלים, ציורים ואפילו תכשיטים ובגדים. בין הפריטים המעניינים ניתן לראות גם את החליפה אותה לבש המלך ג'יימס השני בליל כלולותיו. המוזיאון מהווה חגיגה לעין ולנפש ונחשב לאחד המעניינים שיש.
שעות הפתיחה: בכל יום מ-10:00 בבוקר ועד 17:45, בימי שישי פתוח עד 22:00.
כתובת: Cromwell Road
טלפון: 44-20-79422000+

מוזיאון השעווה המפורסם בעולם. מאדאם טוסו
מוזיאון השעווה המפורסם בעולם. מאדאם טוסו


מוזיאון הטבע (NATURAL HISTORY MUSEUM) - כאן תוכלו למצוא פוחלצים של בעלי חיים בגודל טבעי, גם של מינים שנכחדו. כמו כן נמצאים במוזיאון אוסף פרפרים, גלריית יונקים, חרקים ועוד. לאחר הסיור במוזיאון הטבע תוכלו לבקר במוזיאון הגיאולוגי, שם נמצאים סימולטור שמדמה רעידת אדמה, מאובנים ואבני חן ואפילו אבן מהירח.
המוזיאון נמצא בדרום לונדון בקרית המוזיאונים,ליד מוזיאון ויקטוריה ואלברט וליד מוזיאון המדע והגיאולוגיה.
שעות פתיחה: בכל יום: 17:50-10:00 כל יום. בימי ראשון הכניסה מהשעה 11:00.

מוזיאון התיאטרון – לונדון היא בירת התיאטרון, ולחובביו מומלץ הביקור במוזיאון זה. המוזיאון מציג את התפתחות התיאטרון מימי שייקספיר ועד ימינו. כאן תוכלו למצוא תלבושות, מחזות, תפאורות וחפצים מתיאטראות שאינם קיימים כבר, ועוד הפתעות מעולם התיאטרון.
כתובת: Russell St 2.
טלפון: 44-20-78367891+

גלריית טייט מודרן (Tate Modern) – מוזיאון לאמנות מודרנית הממוקם בבנין שהיה בעבר תחנת כוח ישנה. סימן ההיכר של המוזיאון היא הארובה המודרנית של המבנה, בה קיימת מסעדה שממנה ניתן להשקיף על העיר. במוזיאון תוכלו לראות יצירות של מאטיס, פיקאסו, סזאן, אנדי וורהול ועוד רבים נוספים. הכניסה חופשית. שעות הפתיחה: ראשון-חמישי 18:00-10:00,
שישי-שבת: 22:00-10:00.
כתובת: Bankside SE1
טלפון: 44-20-78878000+

מוזיאון התחבורה של לונדון (London's Transport Museum)כאן תוכלו לראות מבחר עצום של מוצגים שכולם שימשו, ועדיין משמשים, ככלי התחבורה בלונדון. מהקטרים הראשונים של הרכבת התחתית של לונדון, ועד לדגם האחרון של האוטובוס האדום המפורסם (Routemaster). תוכלו לראות כאן את התפתחות התחבורה בלונדון, ואפילו תמרורים ישנים. ניתן, באמצעות סימולטור, לנהוג באוטובוס וברכבת תחתית. 

כתובת: The Piazza WC2, בפינת קובנט גארדן בין "שוק היובל" למסעדת Tutton.
טלפון: 44-20-73796344+

מוזיאון המלחמה האימפריאלי (The Imperial War Museum)
המוזיאון נוסד בשת 1917 לזכר החיילים האנגלים שנפלו במלחמת העולם הראשונה. בנין המוזיאון שימש בעבר בית חולים פסיכיאטרי, וכיום פועל בו המוזיאון המציג כלי נשק מודרנית ומספר את סיפורן של שתי מלחמות העולם. כמו כן ניתן ללמוד במוזיאון גם על השפעות המלחמה על חיי היום יום ועל הפן החברתי. כאן תוכלו לצפות בסרטים מתקופת המלחמה, לקבל מידע על הקצבות המזון, צנזורה, תעמולה, ספרות וצילומים, ציורים ופסלים ועוד.
כתובת: 1Lambeth Rd.
טלפון: 44-20-74165000+

כדאי לדעת:
קיימים בלונדון מוזיאונים הפתוחים לקהל הרחב ללא תשלום. את רשימת המוזיאונים החינמיים ניתן למצוא באתר האינטרנט.
עם זאת, לפעמים מתקיימות במוזיאונים אלו גם תערוכות שהכניסה אליהן כרוכה בתשלום.


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בלונדון ואנגליה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery