חופשה בלונדון - בירת התיאטרון

עבור לא מעט אנשים, חופשה בלונדון היא קודם כל הצגות ומופעים לרוב. לונדון היא בירת התיאטרון העולמית ובאולמות התיאטרון שלה מועלים מידי יום עשרות הצגות ומחזות זמר. טיול ללונדון, הגרסה התרבותית


מאת: צוות דיסקברי


התיאטרון הבריטי נחשב ובצדק לטוב בעולם: כמעט כל שחקן תיאטרון שואף להגיע אל בימות הווסט אנד (West End) - האזור בו מרוכזים תיאטראות רבים, ולהופיע בתיאטרון הלונדוני. קשה להצביע במדויק על הסיבות בגללן הפכה לונדון לבירת התיאטרון העולמית אבל על דבר אחד אין ויכוח: היא הרוויחה את התואר ביושר, לא מעט בזכות עשרות התיאטראות הממוקמים בתחומה.

תיאטרון שייקספירי אותנטי. תיאטרון גלוב המחודש. צילום: Donald Cooper
תיאטרון שייקספירי אותנטי. תיאטרון גלוב המחודש. צילום: Donald Cooper

 


מלך ומלכת התיאטרון הבריטי


מידי יום מועלות בבירה הבריטית עשרות הפקות של הצגות קלאסיות, מודרניות, פרינג' ומחזות זמר. בין השאר הופיעו על בימות התיאטרון הללו שחקנים בעלי שם עולמי וכאלה שהפכו לכוכבים ביניהם: ג'ון גילגוד, איילין פייג', הלנה בונהאם קרטר והגדולים מכולם: ויויאן לי ולורנס אוליבייה. השניים, שחקנים מצטיינים ויפי תואר, הנחשבים למלך ומלכת התיאטרון הבריטי, נפגשו על בימות התיאטרון ועד מהרה הפכו לזוג הלוהט בעיר. העובדה כי היו נשואים (לאחרים) לא הפריעה להם לנהל סיפור אהבה רצוף משברים בין השאר בשל מחלת המאניה דיפרסיה ממנה סבלה לי.

אוליבייה אגב, נחשב עד היום לאבי התיאטרון הבריטי המודרני ובשנים 1962 עד 1973 אף כיהן כמנהלו האמנותי הראשון של התיאטרון הלאומי המלכותי.


וויליאם שייקספיר, קווים לדמותו

קשה לדעת כיצד היו נראים פניה התרבותיים של לונדון אלמלא וויליאם שייקספיר, גדול המחזאים הקלאסיים והאיש שחתום על עשרות מחזות, קומדיות וטרגדיות שמועלות עד היום על כל במה אפשרית. בין מחזותיו הידועים: "מקבת", "המלט", "רומיאו ויוליה", "אותלו" ועוד עשרות מחזות המהווים את האורים והתומים בתחום. גדולתו של המחזאי הבריטי התבטאה ביכולת ההתבוננות שלו ובכישרון להפוך את מצבים אנושיים קומיים וטרגיים כאחד למחזות מצליחים.

שייקספיר נולד ב-אפריל 1564 בעיירה סטרטפורד על נהר אייבון לאב. הוא החל לכתוב את מחזותיו בשנת 1568 ועסק בזאת עד ליום מותו. המחזות שלו פופולאריים מאוד, גם בימינו אנו. מחזותיו תורגמו לשפות רבות והם מועלים במיטב תיאטראות העולם. אביו של שייקספיר, ג'ון היה אחד הדמויות הבולטות בכפר, מה שהקנה לוויליאם הצעיר רשות ללמוד בבית הספר הכפרי שם למד דקדוק ולטינית.

כשהיה בן 18 נישא וויליאם לאן האתאווי בת ה-26 ממנה נולדו לו שתי בנות ובן, ובשנת 1592 עקר ללונדון והיה למחזאי מבוקש ואף בעלים של חלק מקבוצת תיאטרון שכונתה "אנשי הלורד צ'מברליין", על שמו של הלורד צ'מברליין שמימן את פעילותה. בשנת 1598 שש שנים לאחר הגעתו ללונדון הצליח לצבור הון קטן ולרכוש שני בתים. האחד בלונדון והשני בעיירת הולדתו סטרספורד.

בשנת 1616 נפטר וויליאם שייקספיר מותיר כירושה עשרות מחזות פופולאריים שנלמדים בכל חוג או קורס לתיאטרון, ונחשבים לפסגת היצירה התיאטרלית. מאז מותו ועד היום נרקמו סביב דמותו מיתוסים ואגדות שמעצימות את דמותו ותורמות לפופולאריות שלו בכל העולם.

כדי ליהנות מתיאטרון שייקספירי אותנטי, מומלץ להגיע להצגה בתיאטרון הגלוב המחודש. (The Globe Theatre), הנקרא Shakespeare's Globe. זהו העתק מדויק של התיאטרון המקורי הופיע וויליאם שייקספיר, והוא גם ממוקם בקרבת המקום בו עמד התיאטרון המקורי. ההצגות במקום מתקיימות בין החודשים מאי –ספטמבר.
כתובת: 21 New Globe
טלפון: 44-20-7401-9919+

התיאטרון המלכותי הלאומי
התיאטרון המלכותי הלאומי

 


התיאטרון המלכותי הלאומי

התיאטרון המלכותי הלאומי (Royal National Theatre) באזור סאות' בנק שבלונדון נפתח לקהל בשנת 1976 כתיאטרון הלאומי ובשנת 2000 ניתן לו התואר התיאטרון המלכותי הלאומי. במקום שלושה אולמות תיאטרון מפוארים הקרויים על שמם של אנשי תיאטרון ידועים כמו לורנס אליבייה, המנהל האמנותי הראשון, אוליבר טילטון יושב הראש הראשון של התיאטרון ולורד קסטלו - ראש מנהלת התיאטראות של סאות' בנק בעת הקמת התיאטרון. מידי יום מועלות בתיאטרון ההפקות היוקרתיות ביותר ביניהן מחזות מבית היוצר של ויליאם שייקספיר וכן מחזות זמר.

בית האופרה המלכותית (
The Royal Opera House) – לעיתים קרובות מתייחסים אליו בשם קובנט גארדן, על שם השכונה בו הוא נמצא. זהו המשכן של האופרה המלכותית, הבלט המלכותי ותזמורת בית האופרה המלכותית. כאן תוכלו ליהנות מקונצרטים בחינם, אולם יש להצטייד בכרטיס מיוחד אותו ניתן לקבל בשעה 10:00 ביום המופע, אחרת תיאלצו לשלם עבור הכניסה.

Royal Festival Hall
– כאן תוכלו לצפות בקונצרטים סימפוניים ובמופעים מרשימים. באולם ניתן לראות אופרות ומוזיקה קאמרית. גם כאן מתקיימות הופעות בחינם – באכסדרה שבכניסה.
כתובת: South Bank, Belvedere Rd
טלפון: 44-8716632500

Shepherd´s Bush Empire
– אם אתם נמנים על חובבי תיאטרון הפרינג' – זה המקום בשבילכם. זהו אחד מתיאטרוני הפרינג' הנחשבים ביותר בלונדון. כאן תוכלו לראות הופעות מוזיקה, קומדיות, מחול ועוד.
כתובת: 211 Stockwell Road
טלפון: 44-20-83543300+

מרכז האמנויות ברביקן
(Barbican Arts Centre) – נמצא בצפון הסיטי של לונדון. הוא לא מצטיין בעיצוב יפה, אך מציע מגוון אירועי תרבות. אולם הברביקן משמש את התזמורת הסימפונית של לונדון. במקום קיים גם שני אולמות תיאטרון ושלושה אולמות קולנוע.
כתובת: Silk Street
טלפון: 44-20-76384141+

King's Head – תיאטרון שהוא גם פאב. במקום מתקיימות הצגות ערב וצהריים, ובמהלכן הקהל אוכל ושותה בירה. לעיתים קרובות מופיעות שם להקות רחוב צעירות, ולאחר ההצגה אתם מוזמנים להישאר ולשוחח עם השחקנים.
כתובת: 115 Upper Street, Islington
טלפון: 44-20-72261916+

ריברסייד סטודיוז (
Riverside Studios) – תיאטרון המעלה הפקות בינלאומיות ומקומית ברמה גבוהה. התיאטרון נמצא על גדת הנהר ומהווה מוקד משיכה לרבים מהתושבים והתיירים. במקום נמצא בר היוצא אל מרפסת פתוחה, והנוף ממנה מרהיב.
כתובת: Hammersmith, W6
טלפון: 44-20-82371111+

תיאטרון גלוב המחודש. צילום: Nik Milner</p
תיאטרון גלוב המחודש. צילום: Nik Milner


תיאטראות נוספים בלונדון:

Adelphi – התיאטרון התמחה בעבר בקומדיות ומחזות זמר, וכיום מוצגות בו כל סוגי ההצגות.
כתובת: The Strand
טלפון: 44-20-73440055+

Piccadilly
– התיאטרון נפתח בשנת 1928. הוא מעוצב להפליא ויפהפה ממחוץ ומבפנים. כתובת: Denman Street.
טלפון: 44-870-0606630+

Duke Of
York – כתובת: St Martins Lane, טלפון: 44-870-0606623+

Phoenix
– כתובת: Charing Cross Road, טלפון: 44-870-0606629+

Victoria
Palace – כתובת: Victoria Street, טלפון: 44-8708955577+

Prince Of Wales
– התיאטרון נפתח ב-1937, באתר שהיה במקור אף הוא תיאטרון שנפתח ב-1887 אך נהרס לטובת המבנה החדש. כתובת: 31 Coventry Street.

תיאטרון לכל נפש במחיר לכל כיס

 על מנת להשיג כרטיסים מוזלים (50% הנחה) יש לפנות לקופת הכרטיסים שבכיכר לסטר (Leicsester Square- Half Price Ticket Booth). התורים ארוכים, ולא תמיד ניתן להשיג כרטיסים למחזות המבוקשים, אך ההנחה משמעותית. לסטודנטים וגמלאים ניתנים הנחות משמעותיות במחירי הכרטיסים אך יש צורך להציג תעודה, והוא הדין לגבי קבוצות. היזהרו מספסרים שמסתובבים עם שלטים המודיעים על כרטיסים ב- 50% הנחה כשבעצם הם מוכרים במחיר הרבה יותר גבוה. 


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בלונדון ואנגליה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery