נופש בורנה - בולגריה

חופשה בוארנה Varna, עיר נמל תוססת בבולגריה Bulgaria, הפכה בשנים האחרונות לאטרקטיבית בקרב מטיילים באירופה. מוזיאונים, חיי לילה תוססים, אדריכלות מיוחדת, ובתי אופרה מרשימים, הופכים את הנופש בוארנה לחוויה תיירותית ייחודית


מאת: ד"ר יהושע רוטין וצוות דיסקברי


 

בולגריה Bulgaria ממוקמת בחצי האי הבלקני, בפינתה הדרום מזרחית של אירופה. היא גובלת ברומניה בצפון, בים השחור במזרח, ביוון ובטורקיה מדרום, ובמקדוניה ובסרביה במערב. בירתה היא סופיה. בשנים האחרונות החלו תיירים זרים לגלות את נופיה המגוונים ואת התרבות הייחודית של המדינה. לבולגריה רמת אינפלציה גבוהה, מה שאומר שעבור תיירים המגיעים ממדינות עם מטבע חזק יותר מהמטבע המקומי (וזה נכון למרבית מדינות העולם), אתרי הנופש והתיירות זולים בצורה קיצונית. נופיה ההרריים של בולגריה המנזרים המבודדים, הכנסיות, המסגדים, השרידים הרומאיים והביזנטיים הם חוויה נהדרת למטייל. בבולגריה חיים מעל ל-8 מליון תושבים.

וארנה Varna היא עיר נמל ראשית ובירת המחוז וארנה בבולגריה Bulgaria. נכון לינואר 2006 חיים בעיר 351,552 איש והיא השלישית בגודלה בבולגריה, אחרי סופיה ופלובדיב. עם ירידת הקומוניזם בבולגריה, הפכה וארנה לעיר נופש קוסמופוליטית עם שפע חופי רחצה, בתי מלון, בתי קזינו ופארקים נרחבים. טיול בוארנה יכלול שילוב של תרבויות וסגנונות אדריכליים שונים, ואווירה ססגונית וחופשית, מה שהופך אותה יעד נהדר לחופשה וטיול. צפונית לוארנה נמצא חוף הרחצה המפורסם חולות הזהב.

  

חופי וארנה, צילום ויקיפדיה
חופי וארנה, צילום ויקיפדיה


מטיילים רבים בוחרים לטוס לוארנה Varna, העיר הגדולה ביותר במזרחה של בולגריה. תושביה הראשונים של העיר היו טרקים ולדעת חוקרים על אף שהם היו רועי צאן ולא השאירו תיעוד כתוב, הם היו הראשונים מתושבי כדור הארץ שמצאו זהב, הבינו את ערכו ולמדו לרקוע אותו. 

בצמוד לעיר הוקם שדה תעופה, שדה המשרת את המגיעים למזרחה של בולגריה, ובתוכה הוקמו כמה בתי מלון. לעיר חוף חולי המשרת את תושבי המקום ואת הבאים בשעריה. בין העיר לחוף הוקם בסוף המאה ה-19 פארק גדול, שעם הזמן נוספו בו אמפיתיאטרון וכן מצפה כוכבים (הראשון בבולגריה) הכולל פלנטריום. בעיר עצמה יש שדרות עצים וגנים ציבוריים המשרים אווירה נעימה. 

מתחנת האוטובוסים הראשית ניתן להגיע רגלית למרכז העיר ולחוף. מרכז העיר כולל שדרת חנויות ובתי קפה. המרכז אמנם בנוי מבליל סגנונות, אך היפה במבנים היא חזית התיאטרון של ורנה, שנבנה בסגנון וינאי, ומשמש היום גם כבית אופרה ואולם קונצרטים. רבעי המגורים של ורנה מצויים סביב העיר המרכזית. אל הרובע על שם חאן אספרוך מוביל הגשר הגדול ביותר בבולגריה, גשר אספרוך.

בעיר הוקם בשנת 1932 דולפינריום ובו תצוגה של דולפינים וכן קיימים בה מוזיאונים שונים ביניהם המוזיאון לאומנות והיסטוריה, המוזיאון הימי, המוזיאון האתנוגראפי והמוזיאון לרפואה, היחיד בבלקן, הכולל כלי ניתוח מודרניים מצד אחד ותרופות על בסיס צמחי מצד שני. ורנה מהוה נקודת מוצא לרבים הנופשים לאורך חופי הים השחור באתרים כמו אלבנה (Albana), נסבאר (Nesbar) ובורגאס (Bourgas).


למידע על וארנה, באנגלית, היכנסו לאתר- Bulgarian Travel Guide:

 www.sofiaecho.com/cat-restaurants.php?resid=4897&catid=46

 מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בורנה- בולגריה, ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי