חופשה בזאגרב - קרואטיה

חופשה בזאגרב Zagreb, הפכה בשנים האחרונות לתענוג מיוחד. חיי הלילה אינם נגמרים, הטבע נהדר, בתי המלון אטרקטיביים, התרבות עשירה והרובע העתיק מקסים. כל אלו הפכו את בירת קרואטיה Croatia לאתר תיירות נהדר


כתב וצילם: גיא נוימן


 

אני יושב בבית קפה בכיכר בן ילצ'יץ' (Bana Jelacica) ברובע העתיק של זאגרב, "בודפשט הקטנה של קרואטיה". בתי הקפה והמעדניות הרבות הן שהעניקו את הכינוי, לכיכר הממוקמת במרכז העצבים של זאגרב. הכל נראה רגיל, עיר אירופאית זורמת, כאילו מעולם לא הייתה כאן מלחמה ובעיות. לפתע אני נאלץ לשפשף את עיני, ולצבוט את זרועי. האם אני חולם? לא, זו עדיין המאה ה-21, אך מולי, כאילו יצא מספר של דיקנס, מופיע מדליק פנסים, ובעזרת מוט ארוך מגביר את זרימת הגז ואת הלהבה, שתאיר מראש העמוד את הרחוב. 

זאגרב של היום היא עיר מעניינת, שילוב של ישן וחדש. כ-800,000 איש חיים בעיר. חשיבותה באה לה ממיקומה על צומת דרכים ראשית ועל נהר הסאווה (Sava), הארוך בקרואטיה. בחלק מהרחובות של הרובע הישן (Gorni Grad) עדיין משתמשים בשיטת התאורה הישנה. עם השנים הולך ועולה מעמדה של זאגרב בקרב ערי אירופה. תשתיות הדרכים והמבנים בעיר שופרו, ורמת החיים, עם כניסת קרואטיה לאיחוד האירופאי, השתפרה מאד. 
 
 
קתדרלת זאגרב צילום- ויקישיתוף


אחד המקומות אשר תושבי העיר גאים בו מאד הוא דווקא בית עלמין. מספר דקות נסיעה מהעיר העליונה של זאגרב ממוקם בית הקברות של מירוגוי (Mitogoj). יחודו של בית עלמין זה הוא האוכלוסייה הקבורה בו. בשנת 1876 העניק לודוויג גאי, אחד משועי העיר, שטח שהיה בבעלותו לבניית בית קברות בו יקברו בני כל הדתות. כיום טמונים כאן זה לצד זה קתולים, אורתודוקסים, יהודים ומוסלמים. באכסדרה הארוכה, שבניינה נמשך שנים רבות, קבורים בני האצולה ועשירי העיר. החלקות המועטות שעוד נותרו בבית הקברות נמכרות כיום תמורת סכומים גבוהים ביותר. 

עידן הקומוניזם של יוגוסלביה, שקרואטיה הייתה חלק ממנו, נעלם כלא היה. הקפיטליזם חוגג, ובזאגרב אין מקום טוב יותר לחוש את החוויה הקפיטליסטית מאשר הקניון בן שלוש הקומות "קפיטול סנטר". צעירים וצעירות שוטפים את המקום תוך שעיניהם אינם מחמיצות ולו חלון ראווה אחד. המראה מרענן את הפרספקטיבה על החיים ועל העולם שהשתנה כאן ללא היכר תוך שנים ספורות בלבד. 

מידע כללי על זאגרב

רפובליקת קרואטיה Croatia היא מדינה בצורת חצי סהר השוכנת בדרום אירופה, ומשתייכת לקבוצת מדינות הבלקן. קרואטיה גובלת עם סלובניה והונגריה בצפון, סרביה במזרח, מונטנגרו בדרום מזרח, בוסניה והרצגובינה במזרח ובדרום, וכן עם הים האדריאטי במערב. ביוני 1991 הכריזה קרואטיה על עצמאותה, בעקבות זאת פרצו קרבות בין הקרואטים לסרבים ולמעשה התפרקה יוגוסלביה למספר מדינות.

זאגרב Zagreb היא עיר הבירה של קרואטיה. מספר התושבים, נכון לשנת 2005, הינו 973,667 תושבים בעיר זאגרב, ו-1,088,841 תושבים בזאגרב רבתי שכוללת את סאמובור, וליקה גוריצה וזאפרשיץ'. העיר נמצאת בחלק הדרום-מערבי של האגן הפאנוני, שמתרחב עד לאזורים: האלפיני, הדינארי, האדריאטי והפאנוני, מה שמספק קווי תנועה מצוינים בין מרכז אירופה לים האדריאטי. שכונות העיר הם: ברזוויקה, רנומרק ,דוניה דוברובה ,דוניו גרד, גרוניה דוברובה ,מקסימיר ,ססבטה ,סטניבק וטרניה.

העיר היא אטרקציה תיירותית המכילה בתי מלונות איכותיים, מסעדות טובות, פארקים מוצלחים לטיולים, מגוון מוזיאונים ורובע עתיק מקסים. אם נוסיף לכל אלו את חיי הלילה של זאגרב, ברור מדוע הפכה זאגרב לעיר מועדפת לתיירים החפצים בנופש וחופשה. 

למידע על זאגרב וקרואטיה באנגלית:

 

 

מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בזאגרב וקרואטיה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.