דיסקברי טיול עולמי | טיול בדוברובניק - קרואטיה

 

בפנינת הים האדריאטי - עיר התיירות דוברובניק, תמצאו מוזיאונים, ארמונות, כיכרות ופינות חמד רבות. טיול בדוברובניק כמו גם בחופיה השמימיים, מציע שפע אטרקציות תיירותיות בדוברובניק. מעיר שהופצצה וניזוקה במלחמה ב-1991, הפכה דוברובניק לתיירותית ומסבירת פנים למטייל


 

בשנת 1997, ממש בליל הנישואין שלי, נסעתי עם ביאנקה, אשתי האהובה לירח דבש בקרואטיה Croatia. כמבקר במדינה שיצאה רק שנתיים קודם לכן ממלחמה קשה ציפיתי למצוא ארץ חבוטה וקשת יום. להפתעתי היה הדבר בו נתקלתי יותר מכל הוא החיוכים, שהיו מרוחים על פני רוב האנשים. אולי הייתה זו אופוריית העצמאות, אולי הייתה זו השמחה לשובם של התיירים למדינה.

 

 

  העיר העתיקה. צילום  László Szalai ,Wikimedia
העיר העתיקה. צילום László Szalai ,Wikimedia

 

דוברובניק Dubrovnik הייתה הפתעה נוספת. בתחילת שנות התשעים נאבקה קרואטיה על עצמאותה, אז הפגיזו הסרבים את העיר, במעל 2,000 פגזים, שנפלו בתחומה הריבוני של דוברובניק. זכרתי היטב את צילומי הטלוויזיה, שהנציחו את הפגזים הרבים, שהנחית הצבא הסרבי. כאשר הגעתי לעיר הופתעתי לגלות עיר שכאילו לא נפגעה – בתים שלמים, גגות רעפים אדומים, ובעיקר החומה הציורית והמרשימה של העיר. רק מאוחר יותר התבררה הסיבה לשלמותה של העיר. הפסאדות וגגות הרעפים שוקמו במהירות, ושיוו לעיר מראה מושלם. רק בהצצה מעמיקה יותר, ניתן היה להבחין במבנים רבים הרוסים. 

דוברובניק העתיקה

בהחלטת ארגון אונסק"ו משנת 1979, הוחלט להעניק לדוברובניק העתיקה מעמד של אתר מורשת האנושות, נאמר בין היתר: "דוברובניק מהווה עדות וסמל לחזונו של האדם בכך שיצר מירקם אורבני המותווה והנתפס, מתחילתו, כיצירת אמנות". העיר נבנתה בראשיתה על אי צמוד ליבשה. בימי הביניים היא הייתה רפובליקה עצמאית של ממש, שהעזה אף להתחרות בוונציה על השליטה בחופי הים האדריאטי.

כבר בשער העיר ניתן לחוש משהו מעוצמת העבר. מעבר לשער נמתח רחוב הסטראדום Stradum, עורק החיים של העיר, שנסלל במאה ה–12 על גבי הים, שהפריד בין שני חלקי העיר, וביטל למעשה את קיומו של האי. הרחוב הידוע גם בשם הפלאצה, עמוס בבתי קפה ובחנויות ומכל עבר צצים בתים ציוריים ופינות חמד. שווה להציץ גם ברחוב הסמוך והמקביל פרייקו Prijeko, בייחוד אם חשקה נפשכם בארוחה דשנה. 

מסלול רגלי בחומות העיר דוברובניק

חומות מימי הביניים שהוקמו במאה ה-13 לפנה"ס, עוטפות את עיר התיירות דוברובניק. כדאי להתחיל את הסיור בשער פילה Porte Pille, הכניסה המערבית לעיר העתיקה. כאן ניתן לראות את פסלו של בלאזיוס, הקדוש הפטרון של העיר, הניצב בגומחה שמעל השער.

ממתחם השער עצמו עולים לסיור על החומה. מדובר במסלול הליכה קל המקיף את העיר העתיקה כולה, במסגרתו ניתן להשקיף על מנזרים, בתי העיר על גגותיהם הכתומים, ולבסוף תצפית מרהיבה לים.

ארמון הרקטור

ארמון מפואר מהמאה ה-15, המעוצב בסגנון הבארוק עם אפיונים גותיים, נבנה עבור הרקטור שמשל בדוברובניק. כיום משמש כמוזיאון, אשר מוצגים בו דיוקנאות, סמלי אצולה ומטבעות. שימו לב לכותרות העמודים שפוסלו בתשומת לב רבה.

מזרקת אונפוריו

מסמליה המפורסמים של העיר. נבנתה בשנת 1438, כחלק ממערכת לאספקת מים שהובילה מים מבאר סמוכה. בעבר עיטר אותה פסל, אבל הוא ניזוק קשות ברעידת אדמה שהתרחשה בשנת 1667, ונותרו רק 16 הפרצופים המגולפים שסילוני מים פורצים מפיותיהם ונשפכים לתוך התעלה המקיפה אתת המזרקה. יש אומרים ששתייה מהבאר מביאה מזל.
 
אתרים נוספים: כיכר לוז'ה, כנסיית בלזיוס הקדוש, קתדרלת העלייה לשמיים של מריה הקדושה, המנזר הפרנציסקני.

 

מידע על נופשונים, מלונות, השכרת רכב, טיסות שכר, השכרת רכב, חבילות משפחתיות, חבילות נופש בארץ ובחו"ל, נסיעה לחו"ל, טיסות ברגע האחרון, מבצעי נופש, מבצעים ברגע האחרון, דילים ברגע האחרון, טיולים מאורגנים וכרטיסי טיסה ניתן להשיג אצל מיטב חברות התיירות ובאתר. כל הזכויות שמורות לאתר Discoveryt מבית מגזין דיסקברי טיול עולמי.