טיול ונופש בכרתים - יוון

טיול ונופש בכרתים יגלה לתייר, אי של מיתולוגיות ושל יופי קסום, יצירות אמנות ונופים מרהיבים. זהו מקום בו פרחו ושגשגו התרבות המינאית והמיקנית, אשר היוו את הבסיס להתפתחותה של תרבות יוון העתיקה, והותירו במקום שרידים מרתקים שלבדם שווים נופש בכרתים


מאת: צוות דיסקברי


יוון (Greece) היא מדינה בדרום-מזרח אירופה השוכנת במפה בקצה הדרומי של חצי האי הבלקני לחוף הים התיכון. זוהי מדינה בעלת 3,000 איים אשר גובלת בצפון עם בולגריה, אלבניה ומקדוניה, במזרח עם טורקיה והים האגאי, במערב עם הים היוני ובדרום עם הים התיכון. ביקור ביוון טומן בחובו איים שטופי שמש, גילוי עתיקות ופיסות היסטוריה והווי ים תיכוני תוסס.

אחד מהחופים הבתוליים בדרום כרתים, צילום יוסי בן עמי
אחד מהחופים הבתוליים בדרום כרתים, צילום יוסי בן עמי
 

האי הגדול והדרומי מבין איי יוון הוא כרתים. טיול בכרתים מגלם יופי צרוף של מפרצים לבנים, מטעי זיתים, כרמים עצומים וצמחיה ההופכים אותו לאזור נופש וטיולים מקסים. יש באי חופי טורקיז נהדרים וחופי זהב עמוסים במקומיים ותיירים. האי מציע למטייל בו התרשמות מתרבות עתיקה, לצד פיתוח וקדמה.

האי משתרע על פני 8,332 קמ"ר, ומצוי כ-350 ק"מ מדרום מזרח לאתונה, וכ-950 ק"מ מערבית לחופי ישראל. נופי האי הרריים, והר אירה, הגבוה מבין ערי האי, מתנשא לגובה 2,456 מטרים. האי הררי ביותר, ומאופיין ברכסי הרים גבוהים שחוצים אותו ממערב למזרח. שלושת הרכסים הגבוהים הם: ההרים הלבנים (Lefka Ori), רכס אידי והרי דיקטי. הרים אלו יצרו בכרתים מישורים פוריים, מערות מיוחדות וערוצי נחל רבים. במהלך השנים נודעה לאי חשיבות אסטרטגית רבה, בשל מיקומו המרכזי בין שלוש יבשות- אירופה, אסיה ואפריקה.

האי נחלק לארבע מחוזות - לסיתי, אירקליו, רתימנו וחאניה. העיר הגדולה בכרתים היא האיראקליו (IRÁKLIO), העיר השנייה בגודלה היא האניה גם היא אתר תיירות מוצלח. עיר נוספת לתיירים היא אַגִיוֹס נִיקוֹלַאוֹס - עיירת נופש מהודרת ותוססת, רֶתִ'ימְנוֹ ייֵרַפֶטְרָה הם עיירות מעניינות.

כרתים הוא אחד מאתרי התיירות הפופולאריים ביוון. ב-2005 ביקרו בכרתים שני מיליון תיירים. כלכלת כרתים, שהתבססה בעבר בעיקר על חקלאות, החלה להשתנות במהלך שנות ה-70. למרות שחוות ומשקים עדיין בולטים ברחבי האי, ישנה עלייה חדה בתעשיית השירותים (בעיקר תיירות). 


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בכרתים - יוון  ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.