דרום איטליה - אירועים ופסטיבלים

אירועים ופסטיבלים בדרום - איטליה יש בשפע. מצעד של קדושים אינספור ברחבי האזור, קרנבל של מסכות ובובות, שוקולד במרית אישית ומלח לתיבול האווירה. דרום איטליה למתקדמים


מאת: אלעד זאבי


 

למטייל הדרום איטלקי, לאחר שהלה סיים ליהנות מהאוכל ומהאווירה, מהנופים ומהתרבות, מובטחות חוויות רבות נוספות. הקדושים המיתולוגיים של האזור דאגו לכך שלא ייוותר כמעט יום פנוי בלוח השנה ללא מצעד או חגיגה לזכרם. מעבר לזה, מפצים האירועים האחרים על שיממון תאריכי כזה או אחר. האפשרויות, כמשתמע מכך, הן אינסופיות. לפניכם מספר אופציות לתיבול החופשה המשפחתית או טיול התרמילים שלכם, בנוסח המקורי של דרום איטליה.

 

המדונה דל כרמיין
המדונה דל כרמיין

 

Festa della Madonna del Carmine, נאפולי, יולי

מעטות הערים בעולם האוחזות בתשוקה עזה כל כך למוטיבים דתיים כמו נאפולי. המדונה דל כרמיין היא אחת הדמויות הנערצות ביותר במיתולוגיה הנפוליטנית, והחגיגה שלה, המתקיימת מדי שנה בחודש מאי, היא אחת החוויות המדהימות ביותר בעיר ובאזור.

הכול מתחיל בערב שלפני היום של הקדושה, עם ה- Incendio del Campanile, שמשמעותו המילולית היא, רחמנא ליצלן: "שריפת מגדל הכנסייה". זיקוקי דינור מדליקים את השמיים בלהבות ובפיצוצים, כשהמתכננים ומהנדסי התצוגה דואגים לכך שהכול ייראה כאילו מגדל הפעמון עצמו, סמל הכנסייה והנקודה הגבוהה ביותר בעיר, הוא העולה בלהבות. המחזה כולו מרתק ובלתי נשכח ומסמל, יותר מכול, את השילוב הנפוליטני של דת ושעשועים. למחרת, ביום עצמו, מיסה קדושה מציינת את היום בחגיגיות בכל שעה עגולה, החל משבע בבוקר ועד שבע בערב, במאמץ המכוון לכך שכל צליין ואיש דת באזור יוכל למצוא זמן מתאים כדי לחגוג את היום של הקדושה מלאת העוצמה.

חג המולד בנאפולי, דצמבר וינואר

תקופת חג המולד איננה זקוקה להמלצות. היעדים המגוונים ברחבי העולם החוגגים את בוא המולד ואת תחילת השנה האזרחית ידועים לכל. אנחנו כאן כדי להמליץ דווקא על נאפולי כעל יעד פוטנציאלי לנופש בתקופת חג המולד הבאה שלכם. התקופה החגיגית בעיר נמשכת על פני חודש שלם וארוך, המציע מגוון עצום של אירועים ומסורות, הצבועים כולם בבוהק נפוליטני מקורי.

מוקד ההתרחשויות הוא רובע צ'יאנה. מופעים של מוזיקה חיה ומקהלות גוספל משתתפות באירועים רבים באזור, כולל כמה ממבני הכנסייה והדת ההיסטוריים המשומרים. בנוסף, התיאטראות בעיר ("סאנאזארו", "אוגוסטו" ו-"סאן קארלוצ'יו") מעלים מחזות המבוססות על התקופה הקסומה. 

לבד מזאת, גלריות העיר מציגות לראווה אוספי אמנות הממרכזים את תפקידו של החג ביצירות, הספריות מארחות אירועי קריאה פומביים, פגישות ודיונים בנושא ומספקות תשובה מסוימת לשאלה כיצד משמש החג כמקור איתן לכתיבה יצירתית. הדור הצעיר איננו מקופח, כמובן, במהלך החגיגות. החל ביער המסתורי של Bosco di Natale, המשופע במתנות חבויות ועד Circo Vagante, מופע לוליינות אקרובטי הסובב בנהלך העיר סביב הכיכרות המרובות והקסומות. שאר החגיגות והאירועים מתרכזים בכפר המולד המרכזי, שם האמנים המקומיים מציגים עבודות יד בהשראת החג וחולקים מחוויותיהם כיוצרים איטלקיים. כך או כך, נדמה כי לנאפולי יש הצעות עבור כל אחד בתקופה זו של השנה.

 

פסטיבל השוקולד
פסטיבל השוקולד

 

פסטיבל אמנות המלח, Margherita di Savoia, יולי

אחת לשנה, בעיר מכרות המלח הזאת, מתקיים פסטיבל המשלב אמנות, מוזיקה ומדע, כולם בהשארת המלח. בימי הפסטיבל ניתן למצוא בעיר פסלי מלח ענקיים ותערוכות צילומים. קונצרטים של ג'אז ומוזיקה קלאסית מתקיימים במקום לצד סדנאות עבודה וכיתות אמן, המאפשרות למבקרים ליהנות קצת מהידע הרב שנצבר בקרב תושבי העיר לאורך ההיסטוריה. זוהי הזדמנות מיוחדת ליהנות מחוויה שונה בעיר מרוחקת, שאינה נמצאת על מפת המטייל הישראלי או על מסלול קונבנציונאלי של תיירות.

 הקרנבל בפוטיגנאנו, 11-13 ביולי


קרנבל זה, המציג בובות ענק מרחפות הוא אחד מהארוכים בעולם ובוודאי אחד מהקרנבלים העתיקים ביותר שעדיין מתקיימים. למעשה, מחקרים אחדים מצאו עדויות לכך שהקרנבל התקיים, באופן כזה או אחר, עוד בדצמבר 1394. בשנים האחרונות, תודות לבובות הענק (בדומה מאוד למצעד חג ההודיה הידוע המתקיים בניו יורק) ולקבוצות הסאטירה של העיר, הפך המצעד לגורם המשיכה העיקרי של האזור בימי הפסטיבל. המעניין הוא שבניגוד למצעדים אחרים ולבובות אחרות, במצעד זה נושאים המוצגים אופי חברתי ביקורתי ומסר תרבותי המתאים במיוחד לזמנים בהם אנו חיים כיום. זהו איננו עוד מצעד קדושה ששרד את הזמנים. כאן מדובר במצעד המעדכן עצמו ובסממנים מודרניים מהנים ומבדרים.

 

דרום איטליה - אירועים ופסטיבלים

 

 
Eurochocolate - Ciok si Gira!, מודיקה, מרץ

מהדורת האביב החגיגית של פסטיבל השוקולד מתקיימת במודיקה, עיר בסגנון הבארוק. תוך כדי אימוץ נוסחת הלילה הלבן, מציג ליל הפתיחה של הפסטיבל אירועים וחוויות השורדות עד השעות הקטנות של הבוקר החדש. הבידור איננו נפסק לאורך שמונת הימים הבאים תוך כדי שילוב מוצלח של אמנות, חזיונות לתיירים, משחקים ותחרויות. במהלך ימים אלו מתקיימים סיורים עירוניים עם עצירות בתחנות אסטרטגיות לטעימות שוקולד, תערוכות פסלים משוקולד כמיטב המסורת ועוד מגוון פעילויות בעלות מוטיב אחד משותף וטעים.

העיר, אם כן, מזמינה אתכם לאחוז במרית, הסמל והלוגו של הפסטיבל, ולבוא לטעום ככל העולה על רוחכם ועל קיבתכם. היה ומאסתם בטעימות, אבל עדיין למתחשק לכם משהו מהמתוק החום הזה, תמיד תוכלו לבקר בחוות הטיפולים הייחודית לעיר, המציעה – כמה מפתיע – טיפולי שוקולד עשירים ומותאמים לעור הפנים ולגוף, שלא לציין את ערכם לנשמה ולמצב הרוח. בימי הפסטיבל אין להזכיר, כמובן, ערכים אחרים העוסקים בקלוריות ובתזונה. הטעמים ברורים, תיהנו.