סיצילה - מסלול טיול באי השמש

כפרים קטנים וציוריים, דרכים פסטורליות, חופי ים מהיפים שיש וגם כפר קטן, קורליאונה שמו, בו נולד "הדון" הגדול בעולם, שהפך למיתוס עוד בחייו. ברוכים הבאים לסיציליה אי השמש


כתב: יאיר די קאסטרו
צילם: גיא נוימן


 הדרך הנכונה והטובה יותר לטייל ולתור את האי היא בצורת טיול היקפי. לטיול ממוצע באי דרושים כתשעה ימים ושמונה לילות (כולל האיים האאוליים). במידה ומחליטים לוותר עליהם ניתן לצמצם את אורך הטיול ביומיים שלמים. חלוקת הלילות הטובה והמקובלת היא: לילה באגריג'נטו, שני לילות בפאלרמו, שני לילות באי ליפארי ושלושה לילות באזור טאורמינה. בדקנו עבורכם מסלול לטיול באי והריהו לפניכם.


סיציליה הוא האי הגדול בים התיכון והמחוז הגדול ביותר באיטליה. צילום: גיא נוימן
סיציליה הוא האי הגדול בים התיכון והמחוז הגדול ביותר באיטליה. צילום: גיא נוימן

 

 

מיקומו של האי במרכז אגן הים התיכון הפך אותו למקום התארגנות מחדש לשלל צבאות האזור בדרכם לכיבושיהם השונים. היוונים, הרומים, הביזנטים, הערבים, העותומאנים, השוואבים, הספרדים והצרפתים – כולם השאירו באי את חותמם התרבותי, אומנותי והגסטרונומי. 

הסיציליאנים הכפריים אינם מוותרים בקלות על היותם מולידי כמה וכמה מגאוות הגסטרונומיה האיטלקית ובעיקר הפסטה. למרות מספר עדויות לא מבוססות על הגעתה של הפסטה מהמזרח על-ידי מרקו פולו לא מוכנים המקומיים לוותר – הפסטה נולדה כאן, בסיציליה. חיטת הדורום המשמשת להכנת הפסטה, הגיעה לאי על-ידי הערבים במאה ה-9 (קמח הדורום יחד עם מים משמש להכנת הפסטה באזור הדרום, בניגוד לצפון איטליה, בה משתמשים בקמח לבן נקי וביצים כבסיס להכנת הפסטה).

יום 1: היכן נקבעו עונות השנה

נוחתים בשדה התעופה של קטניה. קחו את רכבכם ונועו על אוטוסטראדה A19 מערבה. תחנתנו הראשונה היא העיירה אנה ENNA הנמצאת בגובה של 942 מטר, ובה תצפית מרהיבה על סיציליה כולה. העיירה שימשה מבצר לרבים בשל מיקומה האסטרטגי במרכז האי ויכולתה לשלוט על דרכי מעבר הכרחיים. בקרו בטירת לומברדיה שבנו השוואבים בימי הביניים ואשר ממנה נותרו שישה צריחים בלבד. המשיכו בדרככם דרומה על כביש 561S המתעקל לעבר אגם פרגוזה PERGUSA. כאן, על-פי המיתולוגיה היוונית, נקבעו למעשה עונות השנה. על גדות האגם, חטף פלוטו אל השאול את פרוזרפינה, בתו של דמטר,והביא אותה להיות מלכת השאול. כיום מתקיימות באזור האגם תחרויות למכוניות מירוץ המושכות למסלול המירוצים תיירים ומקומיים רבים.

המשיכו דרומה והתחברו לכביש B117S, בדרככם דרומה לעיירה פיאצה ארמרינה. במרחק 5 ק"מ ממנה ממוקם אחד האוצרות הגדולים באי – הווילה הרומית "רומאנה דל קאסלה" VILA ROMANA DEL CASALE. וילה זו, שנבנתה בין סוף המאה השלישית למאה הרביעית לספירה, אוצרת בתוכה את אוסף פסיפסי הרצפה העשיר בעולם. הגוונים הרבים, הצורות הגיאומטריות המרשימות, סצנות המיתולוגיה, תיאור מסעות ציד ותיאורים ארוטיים – כל אלה הופכים את האתר לאחד המופלאים והמעניינים בסיציליה. בתום הסיור המשיכו דרומה על אותו כביש B117S בדרככם לעבר עיר הנמל ג'לה. המשיכו מערבה על כביש S115 בדרככם לעיירה אגריג'נטו. בדרך אי-אפשר להתעלם משרידי הביצורים ממלחמת העולם השנייה הפזורים בפאתי העיירה ליקאטה LICATA. במלחמת העולם השנייה שימשו חופי הים כאתר הנחיתה של בנות הברית בדרכם לשחרור איטליה מעול הגרמנים. בתרגיל מבריק הנלמד עד היום בבית-ספר השונים בעולם למודיעים צבאי הצליחו בנות הברית, בעזרת מבצע "האי שלא היה", לשבש לנאצים את תוכנית ההגנה ולהביא אותם לתבוסה מוחצת. המשיכו עד העיר אגריג'נטו ללינתכם הראשונה. בערב מומלץ מאוד לצאת לתצפית לילית על עמד המקדשים המואר.

יום 2: "סינמה פרדיסו" ודון קורליאונה

את הבוקר השני הקדישו לסיור יום בעמק המקדשים המפואר. התחילו את סיורכם בחלקו העליון של שביל המקדשים, במקדש הרה. במקום זה בדיוק נולדו רבים ממנהגי החתונה היהודית שאנו מכירים. הרה, אלת הנשים, הטביעה חותמה במושג "הריון" על בסיס טקסי החתונה היוניים המעניינים שהביאו את האישה להשתחרר ביום חתונתה מהחגורה (CINTA באיטלקית) שעטפה את גלימתה, ומכאן המושג באיטלקית DONNA IN CINTA, שפירושו אישה בהריון. המשיכו במורד השביל לעבר מקדש הקונקורד. המבנה שנבנה במאה החמישית לפני הספירה הינו השמור מבין שלל המקדשים הדוריים בסיציליה. שלמותו מאפשרת לנו ללמוד היטב על צורת הבנייה היוונית העתיקה המרשימה. המעוניינים להרחיב את ידיעתם מוזמנים לבקר במוזיאון הארכיאולוגי המקומי האוצר בתוכו אוסף מעניין של כדים יוניים וחפצי אומנות אחרים מאותן תקופות.

המשיכו צפונה על כביש 189S. בצומת העיירה לרקארה פרידי LERCARA FRIDDI פנו מערבה וטפסו במעלה הדרכים העקלקלות ליעדכם הבא – העיירה ציורית פריצי PRIZZI. בתיה הצבעוניים, גגות אחידים בצורתם ואווירת ימי-ביניים משווים לעיירה השקטה תחושת עבר מיוחדת. הכינו את רכביכם סמוך לבית הקפה בכניסה לכפר וצאו לסיור רגלי בסמטאותיה התלולות. אווירה של פעם, ירקן מקומי החולף עם תלת-אופן ומשדל את המקומיים לקנות ממרכולתו, כפריים חמורי סבר ויושבים על מפתן דלתם יקדמו את פניכם. סיציליה הכפרית במיטבה.

 

אתרים ארכיאולוגיים הם חלק מהחוויה למטייל בסיצליה. צילום: גיא נוימן
אתרים ארכיאולוגיים הם חלק מהחוויה למטייל בסיצליה. צילום: גיא נוימן

 


המשיכו מערבה בכביש המתעקל אל העיירה הקטנה פלאצו אדריאנו PLAZZO ADRIANO. במקום שקט זה בחרו במאי הסרט סינמה פארדיסו לצלם חלק ניכר מסצנות העלילה. בין שתי הכנסיות המקומיות העוינות אחת לשנייה (אחת קתולית ואחת יונית) הוקמה התפאורה של בית הקולנוע המפורסם בו חווה הנער הצעיר את ילדותו. תושבי העיירה, שהיו חלק בלתי-נפרד מתפאורת הסרט ולמעשה היוו את נציביו, גאים להנציח את זכר התקופה בצילומים רבים התלויים בגאווה בלשכת התיירות בחלקה הצפוני של הכיכר.

עמוסי נוסטלגיה עשו דרככם מערבה בכביש 118S ומשם צפונה בכביש C188S לעבר מעוז סרטי המאפיה סיציליאנית – העיירה קורליאונה CORLEONE. במקום זה בדיוק, יחד עם העיירה פיקוצה FICUZA השוכנת מצפון, החלו בשנות השישים של המאה הקודמת מלחמות המאפיה האכזריות. ללא דין וללא דיין נלחמו זה בזו משפחות מקומיות רבות על שליטה וכבוד, כאשר רצח והרג לוקחים חלק בלתי-נפרד מחיי היום-יום של אותם כפריים. הכנה מצוינת לקראת הגעה לאזור היא קריאת הספר "בכי סיציליה בי" של העיתונאי אברהם קפקא. בספרו המרתק עוקב הסופר אחר מהנדס השקיה ישראלי, המגיע לסיציליה לצורך עבודה. הספר מצליח להעביר צמרמורת בקוראיו מחד ולתאר מנגד את סוד הארגון המסוכן והמפורסם בעולם. החנו את רכביכם במרכז העיירה וצאו לשוטט בין סמטאותיה. אין בה אתרי אומנות או ארכיאולוגיה ראויים וחשובים, אבל האווירה, השקט שניתן לחותכו בסכין, הנשים המקומיות הלבושות שחור (שרובן איבדו את יקיריהן באחת ממלחמות הארגון) – כל אלה הופכים את קורליאונה למסקרנת ושווה ביקור. לגמו קפוצ'ינו באחד מבתי הקפה בכיכר המרכזית והמשיכו בדרכיכם. כביש C188S יוביל אתכם צפונה, עד לבירת העיר פאלרמו. העיר יושבת בלב CONCA D'ORO – אגן הזהב, מוקפת פרדסים ולימונים לרוב.

יום 3: פאלרמו וסביבותיה

לפאלרמו ראוי להקדיש לפחות יומיים שלמים – אחד בתוכה ואחד באזורים הכפריים בסביבותיה. המלצה – ביום הטיול בעיר תנו למכוניתכם יום מנוחה והפקידו אותה למשמרת באחד מחניוני העיר המוסדרים ו/או בחניו המלון. את העיר כדאי ורצוי לתור ברגל על-מנת לחוש את אווירתה בצורה הטובה ביותר. בימים קדומים תפקדה העיר כאמירות ערבית מפוארת והיתה בירתה של הממלכה הנורמנית שקבעה משכנה בסיציליה. בימים ההם נחשבה העיר לאחת הערים היפות באירופה בעיקר בשל העובדה שכל כובשי האי השונים השאירו בה את חותמם. 

השוק הססגוני – ווצ'יריה
מומלץ להתחיל את הסיור בעיר דווקא באזור בו ניכרים היטב השפעתם של הכובשים הערבים מחד וקרבתה לצפון-אפריקה מאידך – השוק הציורי והססגוני ביותר – ווצ'יריה VUCCIRIA. כאן ניתן לחוש את אווירת המקום בצורה האותנטית ביותר. תושבי העיר הבאים להצטייד בעגבניות הטריות לרוטב הפסטה של ארוחת הצהריים היומית, את רוכלי הדגים המציגים לראווה את מרכולתם הצבעונית והמגוונת (שלל דגים, שרימפסים, תמנונים וכל דגה אפשרית), דוכני הזיתים הרבים וצעירים מקומיים המחפשים כל דרך לפרנסה כלשהי. למרות המולת האנשים הרבה וצפיפותו, אל תוותרו על הסיור בשוק, אך הקפידו להיזהר ולהיות ערניים סביבכם.

כיכר "קואטרו קאנטרי"
המשיכו מכאן לאורך שדרת מקואדה MAQUEDA לעבר כיכר ארבע הזוויות – "קואטרו קאנטרי", הנוצרות מחיבור השדרות המרכזיות בעיר: "קורסו ויטוריו אמנועלה" ו-"וויה מקואדה". צומת הומה זו היא למעשה טבור העיר שארבע פינותיו מעוטרות בפסלים ומזרקות ברוקיות נאות. ממזרח לכיכר ניצבת בגאווה כיכר פרטוריה ובמרכזה מזרקה באותו שם אשר פסליה הערומים הדירו את שנתם של פרנסי העיר, והביאו את המקומיים לכנותה "מזרקת הבושה". בית העירייה ממוקם גם הוא בכיכר. המשיכו בסיורכם לחלקה האחורי והדרומי של הכיכר עד לכנסיית המרטוראנה LA MARTORANA. היכנסו פנימה והתרשמו מן הפסיפסים הביזנטיים הצבעוניים היפים בה. חיזרו לקורסו ויטוריו אמנועלה ועלו עמו מזרחה עד לכיכר הדואומו, אחד המבנים המרשימים בסיציליה בחזותו ובעוצמת אדריכלות הבניה בו. האדריכלות הנורמנית ניבטת מכל כיוון וההשפעה הערבית החזקה באה לידי ביטוי בעיטורים הגיאומטריים הרבים. המגדלים הגותיים היפים גם הם בולטים ומרשימים. 

פיאצה דל אינידיפנדנצה
המשיכו מזרחה במעלה ויה קורסו אמנועלה עד לכיכר העצמאות בעיר – פיאצה דל אינדפנדנצה PIAZZA INDIPENDENZA. בחלקה המערבי של הכיכר היה ממוקם הארמון המלכותי הנורמני שכיום נותרה ממנו רק הקפלה הפאלטינית המרשימה האוצרת בתוכה פסיפסים מרהיבים על הכיפה והאפסיסים – עדות לסגנון הערבי-נורמאני. עד כדי כך הם מרשימים הם היו, שהשוו אותן לאלו של האי ראוונה שעל גדות הים האדריאטי בצפון-איטליה או לאלו בקונסטנטינופול. חלק מהפסיפסים נפגעו בעקבות רעידות אדמה. כיום משמש הארמון כמושב הממשל האוטונומי של האי סיציליה. 

קברי הקפוצ'ינים
אתר נוסף, שונה לחלוטין מקודמיו, הינם קברי הקפוצ'ינים. ראוי להדגיש מראש: הרושם הנותר מביקור במקום אינו קל. במאות ה-17 ועד ה-19 חנטו הנזירים הפרנצ'סקניים המקומיים בצורה מיוחדת את בני מעמד האצולה ואנשי השכבות המבוססות שביקשו לא לחזור לעפר האדמה לאחר מותם. למעלה מ-8000 גופות עטופות במיטב בגדיהן שמורות בשורות. גופות רבות הותירו לנו את שלדיהן בלבד, אולם מעטות שמורות כפי שנחנטו בצורה המעוררת תימהון והשתאות. אל תוותרו על הילדה רוזאליה לומבארדי שמתה בגיל שנתיים ב-1920 ונראית כיום כאילו נפלה עליה תרדמת עד. צאו חזרה לכיכר המרכזית ונשמו עמוק – תזדקקו לכך בוודאות.

בעיר פאלרמו אתרים רבים נוספים, כנסיות ומוזיאונים, והכול תלוי כמה זמן נוסף ברצונכם להקדיש להם. כנסיית סן-קאטלדו המרהיבה מזכירה בבנייתה את הסגנון הצפון-אפריקאי – המאורי בחומותיה השיניות ובכיפותיה הוורודות. מוזיאון המריונטות הבינלאומי הינו עדות נהדרת לתקופת האבירות בעיר, והגלריה המחוזית של סיציליה הינו המוזיאון החשוב בעיר. 

הנמל פאלרמו ועיר הדייגים מונדלו
המלצה חמה היא לא לוותר על סיור באזור הנמל הישן של פאלרמו – רובע קאלה CALA. הסמטאות הסבוכות והבתים המטים ליפול לצד כנסיות גדולות ומפוארות אינן מתירות מקום לספק – זהו הרובע העתיק בעיר. בקרו בשתי כנסיות מרשימות, אוראטוריו דל רוזאריו די סן דומניקו והאוראטוריו דל רוזאריה די סנטה צ'יטה. אומנות הברוק המרשימה של האומן ג'אקומו סרפוטה מסוף המאה ה-17 באות לידי ביטוי בעיטורי הסטוקו הרבים בהן.

לעת ערב אני ממליץ בחום על סיור בעיר הדייגים שמצפון פאלרמו – מונדלו MONDELLO. עיירה קטנה וציורית זו היא מקום מפלטם של צעירי העיר אליה הם נוהרים מדי ערב (ובמיוחד בסופי השבוע). מומלץ להיכנס ולהציץ (גם אם לא לאכול) למסעדה המפוארת צ'רלסטון הנמצאת בכניסה לעיר. כאן נהגו בעבר (וכנראה גם כיום) להתכנס ראשי המאפיה המקומיים כדי להרגיע את קיבתם ובעיקר כדי לקבל את החלטותיהם השונות – את מי, מתי וכיצד להוציא להורג.

יום 4: אריצ'ה – עיירת המרציפן

את היום השני באזור נקדיש לסיור באתרים הסובבים את העיר. צאו עם רכביכם דרומה וטפסו לעיירה הקטנה מונראלה MONREALE. הקתדרלה המקומית הינה אחת היפות באירופה. חלקה הפנימי מסנוור בעוצמתו ויופיו: על קירות מימין ומשמאל מתוארים בפסיפס צבעוניים להפליא סיפורי הברית הישנה (התנ"ך שלנו) והברית החדשה. המוזאיקות הינן מהמאות ה-12 וה-13. האומנות מושלמת, הפסיפס שלמים ומאפשרים ללמוד היטב את סיפור ישו מחד וגיבורי התנ"ך מאידך. הקדישו מזמנכם גם לקלויסטר שמימין לכנסייה המוקף אכסדראות מעמודים מעוטרים מוזאיקות. 

המשיכו בביש 186S, התחברו לכביש 113S והגיעו לאתר הארכיאולוגי של סג'סטה SEGESTA. אוצרות המקום מתמקדים במקדש הדורי המרשים ובתיאטרון ההלניסטי המיוחד בו. השאירו את בן-זוגכם בחלקו העליון של התיאטרון, רדו למטה לאזור שרידי הבמה והשמיעו קולכם. הד מיוחד וחד יחתוך את האוויר. המשיכו על האוטוסטראדה מערבה ורדו בשלב מסוים. התחברו שוב לכביש 113S. המשיכו לעלות לעיירה אריצ'ה ERICE – הלוא היא עיירת המרציפן המפורסמת. החנו את הרכב בחלקה העליון הגבוה לצד טירת ונוס הנורמנית המרשימה, השולטת על האזור כולו. הנוף ממנה הוא עוצר נשימה. כנסו רגלית לסמטאותיה של העיירה. שימו לב למדרכות המרוצפות, לכניסות הציוריות לבתים ולאריחי הקרמיקה המעטרים את שלטי הכניסה לבתים. חנויות רבות במקום מוכרות את סמלה העיקרי של העיירה – מרציפן. הקונדיטוריות הצבעוניות מאפשרות לכם להציץ פנימה ולהתרשם מאופן ייצורם של הממתקים הצבעוניים המיוחדים. הפסקת קפה ועוגה באחד הבארים המקומיים היא כדאית ומרגיעה. חיזרו למכוניתכם ורדו חזרה למטה. עלו על כביש 187S המוביל לעיירת הקיט קאסטלאמרה דל גטלפו. התצפית מחלקה העליון היא פשוט מרהיבה. עיירת הדגים הצבעונית קטנה, קומפקטית ומיוחדת. ניתן לעצור ולהתעכב בה די לחוש את אווירת המקום המיוחדת. בשעות הערב חיזרו לפאלרמו. 

 

פלאזה אדריאנו, כאן צולם חלק ניכר מן הסרט סינמה פארדיסו. צילום: גיא נוימן
פלאזה אדריאנו, כאן צולם חלק ניכר מן הסרט "סינמה פארדיסו". צילום: גיא נוימן

 

יום 5: האיים הליפאריים

בשעות הבוקר עלו על האוטוסטראדה 19A מזרחה לעבר העיירה צאפלו CEFALU. העיירה שוכנת למרגלות צוק נישא ומרשים, ומפורסמת בזכות הכנסייה הנורמנית המרשימה שבה והנוף המדהים הניבט ממנה. הקדישו לה סיור רגלי ברחובותיה הציוריים. המשיכו לאורך כביש החוף 113S. עצרו בעיירה היפה סנט סטפאנו די קאמסטרה ST. STEFANO DI CAMASTRA, הידועה בחרסים הצבעוניים המיוצרים בה. נסיעה איטית בנוף עוצר נשימה תביא אתכם לעיר הנמל מילאצו. העלו את רכביכם על אחת מהמעבורות או האוניות השטות לאיים הליפאריים.

לאחר כשעה וחצי עד שעתיים של שיט (תלוי בסוג המעבורת) הגיעו לאחת מפנינות האי סיציליה – האיים האאוליים או הליפאריים. התמקמו במלונכם וצאו לסיור ראשון ברחובותיו הציוריים של העיירה ליפארי. אם זמנכם מאפשר היכנסו למוזיאון הארכיאולוגי המרשים בעיר, המציג בין השאר את היסטוריית התפתחות המסכות השונות באזור. הטרגדיה והקומדיה באים במוזיאון זה לידי ביטוי במלוא הדרם. את הערב הראשון באי אני ממליץ לסיים באחת המסעדות הטובות בסיציליה – FILLIPINO.

יום 6: ארבעה הרי געש באי אחד

בשעות הבוקר קחו מעבורת שתביא אתכם לאי הסמוך וולקנו. האי בנוי מארבעה הרי געש הסמוכים זה לזה. פעילותם רדומה עוד מסוף המאה ה-19, אולם פעילות געשית שקטה עדיין מתקיימת, כגון התפרצויות תת-מימיות של סילוני מים חמים, זרמים חמים ומרפאים של בוץ גופריתי ועוד. סיירו בנמל לוואנטה הציורי וחזרו לליפארי. בשעות הצהריים יוצא מאזור הנמל המרכזי באי (בחודשים מרץ-אוקטובר ובכפוף למזג-האוויר) סיור מיוחד ויוצא-דופן שאסור לפספס. יכטות פרטיות של מארגנים מקומיים יוצאות לשיט לאי הקסום סטרומבולי. שעה וחצי של שיט תביא אתכם לאחת התופעות המעניינות שסיציליה – אי שהוא הר געש פעיל כל השנה ואשר התפרצותיו היומיות משאירות את הצופים בו פעורי פה. הסתובבו באי הציורי ואל תוותרו על סיור מיוחד בסמטאות האי על גבי קלנועיות מיוחדות המחכות לכם בנמל. חזרו ליאכטה והמתינו להתפרצות המיוחלת – את המראה המרהיב של סילוני הלבה האדומה המתפרצת בעוצמה – לא תשכחו. חזרה מאוחרת למלון בלימפארי.

יום 7: הסנדק

בשעות הבוקר חיזרו לעיר הנמל מילאצו בדרככם מזרחה. עצרו לסיור בעיר הנמל מסינה. ייחודה של העיר הוא בעיקר במיקומה האסטרטגי שבין חצי האי האיטלקי לסיציליה. מיצר סיינה התפרסם במשך שנים בניסיונות הרבים להעביר גשר עילי שיחבר את האי לציוויליזציה האיטלקית. התוכניות הרבות קמו ונפלו ואפילו חברת מיצובישי היפנית נרתמה למשימה ונדחתה על-ידי הממשלה ברומא. הקתדראלה המקומית המרשימה בחזיתה נבנתה מחדש ב-1908 ומעניין בה מאוד השעון האסטרונומי שנחשב לגדול בעולם. אל תוותרו על תצפית המפרץ המרשים ועל המגדל בכניסה לנמל אשר בראשו מתנוססת "המדונה של המכתבים" – קדושת העיר.

המשיכו על האוטוסטראדה 18A דרומה ועלו לעיירה הקטנה והנחבאת סבוקה SAVOCA. רבים מוותרים על ביקור בפנינת חמד זו ללא ידיעה כי במוזיאון המקומי קיימות עדויות לקיומה של קהילה יהודית בסבוקה שגורשה ממנה בסוף המאה ה-15 לספירה. העיירה הקטנה התפרסמה ובגדול כאשר שימשה כאתר ההסרטה של הסרט הידוע "הסנדק". סצנת בית-הקפה בה מבקש אל פאצ'ינו (מייקל קורליאונה בסרט) את ידה של ביתו של בעל בית הקפה צולמה בבית הקפה הקטן והפשוט בכניסה לעיירה. תמונות ימי הצילום מפארים בו כל פינה. הכנסייה המרכזית במקום שימשה גם היא חלק בלתי-נפרד מהסרט בו נשא מייקל קורליאונה את אהובתו לאישה. סיור רגלי בפנינת חמד זו יחזיר אתם כמה עשרות שנים לאחור. 

בשעות אחר-הצהריים שימו פעמיכם לעיירה טאורמינה. אין ספק כי הגעתם למעוז היוקרה הסיציליאני. עיירה זו הייתה חלק מאדמת VITULIA – אדמת הבקרים שנתנה בהמשך את שמה לאיטליה כולה. שמה של העיר קשור בזכר שבבקר – השור – TORO, ובניב היווני – TAUROMENIUM. היהלום שבכתר הסיציליאני מושך אליו תיירים מכל העולם: הנוף ממרומי העיירה עוצר נשימה והוא זה שנותן השראה למשוררים רבים. כך היה גאטה שביקר במקום בשנת 1787 והבהיר לכל קורא את העובדה עליה אין עוררין – "באף תיאטרון בעולם לא זוכים לנוף עם תפאורה שכזו". התיאטרון המקומי המרשים יושב על צלע הר אשר ממנה נשקף הר הגעש אתנה – תפאורה מושלמת ללא ספק. סיירו להנאתכם במדרחוב המרכזי שבין פורטה מסינה לפורטה קטאניה והתרשמו מחנויות האופנה המציעות את שלל המותגים בעולם. זו אולי העיירה היחידה באיטליה אשר חנויותיה פתוחות ללא לאות, 365 ימים בשנה.

נופי סיצילה. צילום: גיא נוימן
נופי סיצילה. צילום: גיא נוימן

  
יום 8: ארכימדס

את היום נקדיש לעירו של ארכימדס – סירוקזה. עלו על כביש 114S דרומה. מיקומה האסטרטגי בחלקו הדרום-מזרחי של האי הביאו את העיר לשגשוג ופריחה. בתקופת המגנה גרקה נחשבה סירקוזה למובילה במושבות היווניות באגן הים התיכון. אין ספק כי גיבור העיר הינו מיודענו ארכימדס, שהביא לעולם את בשורת מדידת נפחם של גופים מורכבים. "אאוריקה, אאוריקה (מצאתי, מצאתי)" הדהדה צעקתו ברחבי העיר עת מצא את הנוסחא: נפחם של גופים שווה לנפח הנוזל אותו הם דוחים כאשר משקיעים אותם בנוזל". 

העיר מלאה באומנות והיסטוריה ומכאן הצורך להקדיש לה לפחות יום אחד שלם. התחילו בפארק הארכיאולוגי המרשים ואל תפסחו על האמפיתיאטרון הרומי, התיאטרון היווני ואוזנו של דיוניסוס. המשיכו לסיור בלתי שגרתי במחילות הקטקומבות של סאן ג'ובאני, בה נהגו הנוצרים לקבור את מתיהם. המשיכו לחצי האי בו ממוקמת העיר העתיקה של סירקוזה – אורטיג'ה. הבתים המפוארים הניבטים בכל פינה, הסמטאות הציוריות ואווירת ימי הביניים הופכים את הסיור בחצי האי אורטיג'ה לחוויה.

יום 9: הר הגעש אתנה

את היום האחרון נקדיש כמובן להר הגעש אתנה. ההר שפסגתו 3350 מטר מעל פני הים הינו חלק מהחזית הוולקנית הגדולה באיטליה. האתנה "הבוערת" ביוונית היא מקור גאוותם ופולחנם של תושבי האזור. המלצתנו היא לעלות להר דרך העיירה ניקולוסי NICCOLOSI (כשעה) ולהגיע לנקודת העצירה הראשונה SAPIENZA. בנקודה זו בגובה 1910 מטר, החנו את רכביכם והצטרפו לאחד מהלנדרוברים הרבים המציעים את הטיול המעניין לפסגת ההר. במעלה שביל נחש למרומי ההר (עד אותה נקודה בה ניתן לטפס באותו יום בהתאם למצב פעילות ההר) ומשם הצטרפו לאלפיניסטים הנחמדים המצפים למטיילים. סיור של כשעה בין בזלת ולבה קרושה הופכים את הטיול למעניין ומרתק. הנוף עוצר נשימה ונחילי ההתפרצות האחרונה נראים בבירור. רדו חזרה לחניון המרכזי ועשו פעמיכם לשדה התעופה בקטניה. אריבדרצ'י סיציליה.