דרום איטליה - כרטיס ביקור

 
הוא מכונה Meridione , הוא מכיל בתוכו את העיר השלישית בגודלה באיטליה, והוא טומן בחובו נופים עוצרי נשימה. הכל על דרום איטליה


מאת: אלעד זאבי
 


דרום-איטליה,  Meridioneבפי האיטלקים, הוא אזור הכולל מספר מחוזות עיקריים: בזיליקטה, קלאבריה, פוליה, קמפניה, וכמובן - המוכר מכולם - סיציליה. באופן כללי, כשבוחנים את צורת המגף של איטליה ("ארץ המגף"), דרום-איטליה מהווה את הקרסול והעקב של המגף.

העיר הבולטת ביותר באזור דרום-איטליה היא נאפולי, בירתו של מחוז קמפניה, שהיא גם העיר הגדולה ביותר באזור. נאפולי מחזיקה ברזומה המפואר שלה היסטוריה עשירה במספר תחומים, כגון אמנות, תרבות והתחום הטעים מכל, התחום הגסטרונומי. ערים בולטות נוספות הם בארי, עיר הידועה בנמל ובאוניברסיטה שלה, ופלרמו, העיר העיקרית והחשובה ביותר באזור האוטונומי ושמו סיציליה.

 

איך מגיעים?  

 

טיסות "אל-על" ו-"אל-איטליה" יוצאות מישראל אל רומא, כשבתקופות הקיץ ניתן גם למצוא טיסות צ'רטר ישירות לנמל התעופה בנאפולי, שהוא נמל התעופה המרכזי בדרום-איטליה. אפשרויות נוספות להגיע לאזור הן ברכב או ברכבת: זמן הנסיעה ברכב מרומא לנאפולי הוא כ-3.5 שעות, והמלצה חמה היא לשבור את הדרך על האוטוסטראדה בביקור במנזר מונטה-קסינו, הממוקם בדיוק באמצע הדרך. ברכבת (המגיעה עד לשדה התעופה) אורכת הנסיעה רק שעתיים וחצי. מיעדים אחרים באירופה או מצפון-איטליה ניתן להגיע בטיסות זולות של חברת התעופה וולארה (VOLARE ), הפועלת באינטרנט באתר WWW.VOLAREWEB.COM

 
סורנטו. צילום באדיבות לראות עולמות
סורנטו. צילום באדיבות "לראות עולמות"
 

 

אוכלוסיה

 

נאפולי, בירת קאפניה, היא השלישית בגודלה באיטליה (אחרי רומא ומילאנו), ומונה למעלה משני מיליון תושבים. כמיליון איש נוספים חיים בעיירות ובכפרים הסמוכים.

למעט היער נאפולי עצמה, האזור הכללי הפרוש סביב העיר הוא בעיקרו חקלאי. מספר כפרים ובתים בודדים ממוקמים ממש על מורדות הווזוב, קרוב הרבה יותר להר מאשר פומפיי שנחרבה.

 

מתי לנסוע (אקלים)

 

בדרום-איטליה חם מעט יותר מאשר בצפון. התקופה הטובה ביותר היא אפריל-מאי וספטמבר-אוקטובר. גשמי הקיץ הם נדירים, אך מופיעים בעוצמה רבה פעמיים או שלוש בחודשים יולי-אוגוסט. אגב, דווקא בחודשי החורף, מזג האוויר בדרום-איטליה הוא מתון יחסית, ובמיוחד אמור הדבר בסיציליה וסרדיניה.

 

מה השעה

 

השעון המקומי של איטליה מקדים את שעון ישראל בשעה אחת.

 

נאפולי
נאפולי
 

 

כסף

 

מי בכלל זוכר שעד לפני אי-אלו שנים ניתן היה לקנות באיטליה רק בלירטות? כמו רוב מדינות אירופה המובילות, גם איטליה עברה למטבע היורו, והמחירים רק האמירו עם השנים. ההיצע  אדיר, אך קשה למצוא מחירים אטרקטיביים. תיירים שאינם שייכים לשוק האירופאי המשותף (כן, שי לכך גם יתרונות), זכאים להחזר מס על קניותיהם. ברוב החנויות המסודרות תוכלו לקבל טפסי החזרי מס ותמורתם לקבל החזרים כספיים בשדה התעופה בדרך חזרה.

באופן כללי, כמו בשאר חלקי המדינה, גם בדרום-איטליה רוב המקומות בהן ניתן לערוך קניות הן חנויות פרטיות ועסקים קטנים, בעוד שמרכזי קניות גדולים הם יחסית נדירים. נאפולי היא המקום הטוב יותר לקניות בדרום-איטליה, ויש בה מספר מרכזי קניות גדולים במרכז העיר.


אמצעי תחבורה עיקריים

 

טיסות: חברת "אל-איטליה" מקיימת טיסות פנימיות המגיעות לאזורים שונים בדרום-איטליה, כגון בארי ורג'יו דה קלאבריה. המינוס: מדובר באמצעי יקר, שמי שמעוניין לחסוך כמה מעות, יעדיף בוודאי לוותר עליו ולהשתמש באחד מאמצעי התחבורה המפורטים בהמשך.

רכבות: אמצעי תחבורה יעיל ויחסית חסכוני. ניתן לקנות מראש כרטיסים המקנים מספר נסיעות קבוע מראש.

אוטובוסים: אמצעי התחבורה הזול, היעיל ובעיקר הזמין ביותר. את הכרטיס לאוטובוס יש לקנות בחנויות העיתונים והטבק הנמצאות כמעט בכל פינה.

 

דרכי תקשורת ושגרירות

 

הקידומת הבינלאומית של איטליה היא 39. במידת הצורך, ניתן לפנות לשגרירות ישראל הממוקמת ברומא.

כתובת: VIA MICHELE MERCATI 14

טלפון: 39-06-36198500

 

קאפרי
קאפרי

 

מסלולים והמלצות נוספות

 

הזמן המינימאלי לבקר באזור מפרץ נאפולי הוא ארבעה ימים: יום אחד לנאפולי, יום לאי קאפרי, יום לווזוב ולפומפיי ויום לכביש החוף לאמלפי. מומלץ מאוד לתת לנאפולי את הכבוד הראוי לה ולהקדיש לה יום שלם. ביקור המוזיאון הארכיאולוגי של נאפולי הוא חובה, במיוחד לאחר הביקור בפומפיי. אתר חובה נוסף הוא אחד האתרים המפורסמים ביותר באזור - המערה הכחולה, השוכנת בחוף של קאפרי. ה-"גרוטה אצורה" GROTTA AZZURRA התגלתה במהלך המאה ה-19 על-ידי שני אנשי רוח גרמנים, וההשערה הרווחת היא כי המערה היא שריד מתקופת הרומאים. המערה הכחולה שקועה בין 15 ל-20 מטר מתחת לפני המים, וקרני השמש הנשברות על קירות המערה יוצרות מראה כחול-כסוף מרהיב עין. המערה פתוחה מדי יום, החל מהשעה 9:00 ועד שעה לפני השקיעה.

בדרך החוף מסורנטו לאמלפי כדאי גם להיכנס אל הכפרים פוזיטאנו POSITANO  וראוולו RAVELLO , וכן אל מערת האיזמרגד GROTTA DEL SMERALDO, המרשימה לא פחות מן המערה הכחולה המפורסמת ממנה.

לאלו המעוניינים להאריך את שהייתם באזור, מומלץ לבקר גם באי איסקיה ISCHIA , בו ניתן למצוא מרחצאות חמים, חופים נהדרים ומלונות זולים יותר. דרומה משם שוכן האתר הארכיאולוגי הנהדר של פאסטום PAESTUM . מזרחה מחבל קאמפאניה שוכנת אחת משמורות הטבע הנפלאות ביותר של איטליה: שמורת אברוצו ABRUZZO. למגיעים לשם מומלץ ללון באחד מחמשת הכפרים השוכנים בתחומי השמורה הגדולה.

אזור נוסף שבו מומלץ לבקר הוא אזור בזיליקאטה וקאמפניה (אם תרצו, החלק הקדמי של המגף האיטלקי). אזור זה נראה כאילו מנותק משאר חלקי הארץ, שכן מדובר באזור עני ולא מפותח, שתיירים נוהגים להדיר רגליהם ממנו. למרות זאת, עדיין ניתן למצוא מספיק סיבות כדי להגיע ולטייל באזור, המורכב ברובו מטופוגרפיה הררית וחופים יפהפיים. חובבי המקומות העתיקים יוכלו למצוא כאן שלל מנזרים עתיקים מימי הביניים וטירות נורמאניות שנשתמרו בצורה מצוינת. ניתן גם לבקר בטירה המרשימה במלפי MELFI, שם ניתן להתרשם מקרוב במוזיאון המציג תכשיטים מן התקופה הביזנטית.

מקום נוסף שהוא אינו אתר חובה אך יכול בהחלט להוות תוספת מבורכת לטיול בדרום-איטליה הוא החוף הטיראני של בזיליקאטה. רצועת החוף היא אמנם קצרה (20 ק"מ בלבד), אך הנוף ההררי המדהים שמשתקף הוא אחד מקטעי הדרך היפים באזור כולו.