מידע לחופשה ברומא - איטליה

מידע שימושי שכדאי להכיר לפני חופשה ברומא: כרטיסי טיסה לרומא, מתי כדאי לנסוע, היכן כדאי לטייל ברומא ושלל טיפים שימושיים


מאת: צוות דיסקברי


רומא הוקמה באפריל 753 לפני הספירה הנוצרית. על-ידי שבט הלטינים. האגדה מספרת על פאוסטולוס הרועה ששב מהשדה כשהוא חובק תאומים עזובים שמצא תחת עץ תאנה ואימץ אותם עם אישתו. הוא קרא לאחד רומוס ולשני רומולוס, שהפכו לאנשי ריב, יש האומרים שבשל מוצאה המפוקפק של אמם המאמצת, יש התולים את האשמה באביהם הביולוגי, שהיה אל המלחמה מארס, ויש המאשימים את הזאבה שהיניקה אותם בשהותם בשדה.
כך או כך, ברבות הימים חרש רומולוס תלם ארוך, תחם חלקת אדמה והכריז על ייסוד יישובו. כשחדר רומוס בהפגנתיות אל המתחם, רצח רומולוס את אחיו. רומולוס הקים את העיר במקום בו ניצלו על-ידי הזאבה, ועד היום סמלה של העיר הוא זאבה המיניקה שני תינוקות.

כיכר ברומא. צילם: אלי גרוס-דיזנהויז סיטונאות
כיכר ברומא. צילם: אלי גרוס-דיזנהויז סיטונאות

 

איך מגיעים
דרך האוויר - בטיסות שכר וקווי תעופה סדירים של אל-על ואל-איטליה. שדה התעופה של רומא, הנקרא ע"ש ליאונרדו דה-וינצ'י, מרוחק יחסית מהעיר וניתן להגיע אליה באמצעות רכבת.

אוכלוסיה

ברומא מתגוררים כ-2.5 מיליון תושבים, ובערים הסובבות אותה גרים עוד כמיליון.

אקלים

רומא היא עיר ים תיכונית – החורף קר ולח, הקיץ חם ולח. בעונת המעבר יכול לרדת גשם, אבל גם יכול להיות שלא. נובמבר הוא החודש הגשום, וינואר הוא החודש הקר, אז הטמפרטורה הממוצעת היא 11 מעלות מעל האפס (גבוהה ב-5 מעלות מזו של פריז וב-7 מזו של לונדון).


אתרי חובה 


מדינת הוותיקן

המדינה הזעירה ביותר בעולם, וגם העשירה ביניהן. הדת הקתולית אחראית על הפיכתו של הוותיקן למדינה השומרת על צביון עצמאי כמו דגל, המנון וממשלה. מדובר במדינה העשירה בעולם, אם מתייחסים לגודלה הזערורי לעומת אוצרות האמנות שבה. אורך כנסיית הוותיקן הוא 187 מטר, יש בה 11 קפלות, 45 חדרי תפילה ואוסף אמנות מהמרשימים בעולם.

הקפלה
הסיסטינית
בנתה בסוף המאה ה- 15 והיא נקראת כך על שם האפיפיור סיקסטוס. הציורים של קירותיה מהווים את הסיפורים המעניינים ביותר בתקופת הרנסנס. ארבעה אמנים ציירו את 12 הפרסקות, ביניהם בוטיצ'לי שצייר את "הולדת ונוס".

הקולוסיאום

המבנה, שאורכו 188 מטר ורוחבו 156 מטר, נבנה בשנת 72 לספירה על פי בקשת הקיסר אספיסיאנוס. זהו המונומנט הגדול ביותר שנותר מרומא העתיקה. בנייתו נמשכה כ-שמונה שנים והוא נחנך על ידי הקיסר טיטוס רק בשנת 80.

המדרגות הספרדיות 
אחת הכיכרות הפופולאריות בעיר, שנבנתה לפני 250 שנה והיא מהווה מקום מפגש לצעירי העיר, מקומיים ותיירים כאחד. הכיכר היפה שמשה ועודנה משמשת אתר צילום מובהק לתיירי כל העולם. סמלה המובהק – המדרגות, נבנה במימון בית המלוכה הצרפתי שהסמל שלו מוטבע בכיכר עד היום.  

פונטנה דה טרווי
מזרקת השאלות, שנבנתה בין 1732 ל- 1762 בהוראת האפיפיור קלמנס, מהווה אתר עלייה לרגל הן בשל יופייה, והן בשל האגדה הנפוצה כי מי שישליך לקרקעית הבריכה מטבע, יזכה להגשים את משאלת ליבו.

פיאצה נבונה

הפיאצה הזו נחשבת לאבן שואבת לבלייני העיר שבאים להתארח בבתי הקפה הבנויים סביבה, ולהנות מאווירה שוקקת ומלאת חיים. בשל רוחבה של הכיכר מתקיימים בה מופעי רחוב רבים לשמחת התושבים והתיירים.

הפנתיאון

מקדש האלים נבנה בשנת 27 על ידי מרקוס אגריפא, ולאחר שנשרף נבנה על ידי אדריאנוס בשנת 125 לספירה, ומאז נשמר כפי שהוא. כיפת הפנתיאון מהווה את אחד משיאי האדריכלות הרומית. בכיכר קבורים מלכים איטלקיים, וגדול הציירים רפאל.

כיכר וונציה

כיכר מרשימה שנמצאת אף היא ברשימת אתרי החובה של רומא.. בלב הכיכר ניצבת אנדרטה שהוקמה על ידי ויטוריו עימנואל בשנת 1911. צבעה הלבן והבוהק זיכה אותה בשם עוגת חתונה.

הוורסאי של רומא

גני טיבולי המרוחקים מרומא כשעת נסיעה בלבד, נחשבים ובצדק לורסאי של רומא רק יותר קטנים ופחות מלוקקים . הגנים מחולקים לוילות כאשר כל וילה היא אתר בפני עצמו שהכניסה אליו כרוכה בתשלום.
וילה דה'אסטה (Villa d'Esta) נחשבת לוילה היפה ביותר . הוילה נבנתה בשנת 1550 לספירה ע"י הקרדינל דה'אסטה ומכאן שמה. לא פחות מ-500 מזרקות מצויות בגן העצום והמדהים הנגלה לעיני המתבונן הנפעם. גם הנוף הנשקף מהמקום הזה מרהיב ביופיו וטובל בירוק נקי ותכול שמיימי. האווירה במקום קסומה ומכשפת. מומלץ בחום.

מתי לבקר
ביוני-ספטמבר רומא עמוסה במטיילים וצליינים . ובכלל, עושה רושם לעתים כי רק בחודשים ינואר-פברואר רומא שייכת לתושביה בלבד.

הבדלי שעות

השעה ברומא היא שעה אחת אחרי ישראל.

חגים ומועדים

6 בינואר – חג ההתגלות
מרץ/אפריל – יום ב' של חג הפסחא
25 באפריל – יום העצמאות
1 במאי – חג הפועלים
29 ביוני – חג הקדושים פטרוס ופאולוס
15 באוגוסט – יום עליית מריה לשמיים
1 בנובמבר – יום כל הקדושים
8 בדצמבר - חג העיבור הקדוש
25 בדצמבר – חג המולד
26 בדצמבר – חגיגת הקדוש סטפנוס