דיסקברי טיול עולמי | מוזיאונים בטוסקנה - איטליה

בעיירות ובערים בטוסקנה מטיילים תיירים שבאים לחזות בביטוייה המובהק והיפה ביותר של אמנות הרנסנס הבאה לידי ביטוי בכל פינת רחוב, כיכר או מוזיאון. קולטורה במיטבה במהלך טיול לטוסקנה 


מאת: צוות דיסקברי


מן המפורסמות הוא שחבל טוסקנה שבאיטליה התברך בנופים יפים, כרמים, עצי זית ושלווה כפרית טיפוסית. אבל לבד מנוף מרשים, אוכל משובח ותושבים חביבים, מצטיינות הערים המרכזיות בטוסקנה בעושר אמנותי וויזואלי שקשה עד בלתי אפשרי להתחרות בו: הפיאצות המעוטרות בפסלי ענק, הכיכרות הקסומות והארמונות שנראים כמו יצירת אומנות בפני עצמה, גורמים למטיל לחוש שהוא מהלך במוזיאון גדול פתוח לכל. בין המוזיאונים המעניינים בטוסקנה נמצא מוזיאון אופיצ'י שבפירנצה שנחשב ליהלום שבכתר, ומוזיאון ליאונרדו דה וינצ'י, השוכן בעיירת הולדתו.


המוזיאון הפופלארי ביותר באיטליה. מוזיאון האופיצי. צילמה: סיגל לוי

גלריית האופיצ'י - הגלריה הידועה בשמה GALLERIA DELGI UFFIZI, נחשבת לאחד המוזיאונים החשובים בעולם, וללא ספק בין היפים שבהם. מידי שנה פוקדים את המקום מיליוני מבקרים והוא נחשב למוזיאון הפופולארי ביותר באיטליה. ייחודו של האופיצ'י אינו מתמצה בגודלו, אלא ביצירות המופת המוצגות בו. בין כתלי הגלריה שוכנות יצירות אלמותיות של טובי הציירים והפסלים ביניהם: בוטיצ'ילי, רפאל, מיכאלאנג'לו, ליאונרדו דה וינצ'י ואמנים נוספים. הגלריה עוצבה במקור עבור קוזימו ה-1 שליט פירנצה, שביקש מהאדריכל ווזארי לתכנן עבורו בניין משרדים המורכב משני אגפים ארוכים ומקבילים היוצרים כיכר תחומה בצורת חצר פנימית, המשתרעת מפיאצה דלה סיניורינה ועד נהר הארנו. המבנה נבנה בשנת 1560 ובשנת 1581 שופץ על מנת לשכן בו את יצירות האמנות הרבות שנאספו על ידי בני משפחת מדיצ'י – המשפחה החזקה בעיר. עשר שנים לאחר השיפוץ הוסב האופיצ'י למוזיאון. למי שמתכנן ביקור במוזיאון מומלץ להזמין כרטיסים מראש על מנת לחסוך את זמן ההמתנה הארוך.
טלפון: 39-055-2388651+
כתובת: Piazzale degli Uffizi, 50122 Firenze

מוזיאון ליאונרדו דה וינצ'י - בכפר וינצ'י (vinci), בנוף טוסקני טיפוסי בין כרמים ועצי זית, ממוקם מוזיאון קטן וסימפטי על שם האמן והמדען ליאונרדו דה וינצ'י (1452-1519). במוזיאון אוסף מקורי של כמאה מכשירים שנבנו על פי שרטוטים ותוכניות מקוריות של האמן. במקום השתמרו כמה כתבי יד מקוריים המעידים על היצירתיות השופעת של אחד האמנים הגדולים שידעה האנושות.


מומלץ להסתובב בכפר הפסטורלי ולהתרשם מקרוב מהנופים שהיו תבנית נוף מולדתו של דה וינצ'י. בקאזה נאטאלה, שהיה ככל הנראה בית הולדתו של דה וינצ'י, השתמרו כמה חפצים שסגנונם מאפיין את התקופה, כמו כיור אבן, אח וסמל המשפחה המוטבע ברצפת החדר שבקומה התחתונה. דה וינצ'י, שהיה בן בלתי חוקי ואימץ את שם הכפר בו נולד כשם משפחה, היה אדם ברוך כישרונות ועבודותיו בתחומי המדע והאמנות, נחשבות עד היום לפסגת היצירה.
טלפון: 39-0571-56055+
כתובת: Castello dei Conti Guidi

מוזיאון השעווה בפירנצה - מוזיאון השעווה בפירנצה אינו דומה כלל למוזיאון מדאם טוסו בלונדון או באמסטרדם המציגים דמויות מרכזיות בתרבות, אשר רובן חיו, פעלו, וחלקן הגדול עדיין פועלות במאה ה-21. יחודו של מוזיאון השעווה בפירנצה הוא בהצגת דמויות שעווה של אמנים, אשר פסליהם, וציוריהם ממלאים את היכלי המוזיאונים באיטליה ביניהם גלילאו גליליי וליאונרדו דה וינצי . דרך הביקור במוזיאון אפשר לחוות את הקסם של טוסקנה בתקופת הרנסנס ולהתוודות לסיפורה של העיר פירנצה. 

כתובת: Piazza Santa Croce 12

מוזיאון סטיברט -
בשנת 1883 חי בפירנצה פרדריך סטיברט, סטיברט היה בנקאי והרפתקן עשיר חובב אמנות. הוא חי בווילה מפוארת שבנה בשנות ה70 של המאה ה-19 בתכנונם של טובי האדריכלים.
משהלך לעולמו משמשת הווילה כמוזיאון, ב- 57 אולמות וחדרים המאפשרים הצצה לחייו של סטיברט ולצורה בה חיו עשירים נוספים בסוף המאה ה-19. עוד באולמות מוצגים כלי נשק מימי הביניים ומתקופת הרנסנס.
טלפון: 39-055-475520+
כתובת: via f.stibbert