סרילנקה - הדמעה של הודו

חופי זהב בתוליים, מטעי תה, אתרי טבע מרהיבים ביופיים ובעלי חיים נדירים: ברוכים הבאים לסרי לנקה, אי טרופי יפה וקסום בלב האוקיינוס ההודי


כתב: ד"ר צחי פלג, ביולוג, מדריך טיולים בכיר  
 


 

סרי לנקה, לשעבר ציילון, השוכנת בלבו של האוקיינוס ההודי נחשבת ובצדק לאחת המדינות היפות והמרתקות בעולם. מרקו פולו, מגלה הארצות והספן הנועז הכתיר את האי בתואר המחייב "האי היפה בעולם" ואילו אחרים העניקו לה את שמות התואר "פנינת האוקיינוס ההודי", "אי התבלינים והתה" וגם "הדמעה של הודו" על שום צורתה הדומה לדמעה.  האי משתרע על שטח של 66 אלף קמ"ר. זהו  אי אקזוטי יחודי המשלב ישן וחדש, הנושק לדרומה של הודו והוא עשיר במים, נופים, צמחיה, בעלי חיים יחודיים החיים רק בו ונוף אנושי ותרבותי עשיר ומגוון  הכולל בודהיסטים, הינדים, נוצרים ומוסלמים.

 

ערש הבודהיזם

סרי לנקה ידועה גם כערש הבודהיזם ובה השתמרו מספר אתרים ארכיאולוגיים המהווים עדות לפריחתה של התרבות הסינהאלית במשך 2500 שנה. בין האתרים שזכו להכרה כ"אתרי מורשת עולמית" על ידי אונס"קו נמנים סיגיריה- ה"מצדה" של סרילנקה המצויה על מצוק תלול ומרשים עטור בציורי סלע מרהיבים, דמבולה- אתר מקדשים חצובים בסלע ובהם מאות פסלי בודהא בגדלים וצורות שונות, פולונרואה- בירתה העתיקה השניה של הממלכה הסינהלית, וכמובן העיר קנדי- בירת האזור ההררי.

במרכז האי מצוי "מקדש השן המקודשת של בודהא" , האתר הדתי החשוב ביותר בסרי לנקה. המטייל באי זוכה להכיר מקרוב את אזור החוף הטרופי הציורי שלאורך האוקיינוס ההודי שלאורכו פזורים בתי מלון ואתרי נופש רבים וטובים ששמעם יצא למרחוק.

באזור ההררי והקריר שבמרכז האי המתנשא לגובה 2000 מ', שמורות טבע עשירות במפלי מים, יערות וביצות שבהם מסתובבים עדיין בעלי חיים טורפים באופן חופשי לצד פילים, קופים ובעלי כנף צבעוניים. זהו ללא ספק אחד האזורים הבודדים בעולם בו ניתן לצפות בבעלי חיים אלה מסתובבים באופן חופשי במרחב המחייה הטבעי שלהם.

כל אלה על רקע מטעי תה ירוקים הגדלים בטרסות המשתרעות מאופק לאופק, שיחי תבלין מגוונים וערוגות פירות וירקות המעטרות את בתי הכפרים הציוריים. נוף אנושי ייחודי וטבע מרתק, תרבות והיסטוריה עתיקה בת כ- 2500 שנה, נופי כפר ועיר,  בתי מלון מפנקים ואוכל משובח,  הופכים את הטיול לסרי לנקה לקסום ורב גוני, טיול של "פעם בחיים".

 

אתרים שאין להחמיץ

נגומבו NEGOMBO - עיירת דייגים יפה וציורית המשמרת שיטות דייג מסורתיות באמצעות סירות עשויות מעץ דקל. בעיירה שוק ססגוני וצבעוני בו מתנהלים חיי מסחר ערים ותוססים.

סיגיריה SIGIRIYAׂ - ארמון עתיק הממוקם על צוק גבוה בלב הממלכה הסינהאלית של סרי לנקה. במערות שבאזור ציורי קיר מרשימים הנחשבים ליפים ביותר בכל דרום מזרח אסיה.

דמבולה Dambulla - מקדשי מערות חצובות בסלע ובהן מאות פסלי בודהא בתנוחות וגדלים שונים וציורי קיר מרהיבים.

פולונרואה (POLONNARUWAׂ)בירתה העתיקה השנייה של סרי לנקה שהוכרזה כאתר שימור עולמי על ידי אונס"קו. בעיר פסלי אבן מרשימים ומקדשים מרהיבים.

 קנדי (KANDYׂ)עיר ציורית שהיתה הבירה השלישית של הממלכה העתיקה. בעיר נמצא מקדש השן של בודהה Sri Dalada Maligawa – המתחם החשוב והמקודש ביותר במדינה הממוקם על שפת האגם הציורי של קנדי.

שמורות ואתרי טבעשמורת רמת הורטון (Horton Plains National Park) ומצוק "סוף העולם", מפלי בייקר (Baker's Falls), מפלי סט. קלייר (St. Clairs Falls), מפלי דבון (Devon Falls).

פינאוולה (Pinnawala) - "בית יתומים" ייחודי לפילים. במקום מתבצע מעקב מקרוב אחרי אורחות חייהם של הפילים המטופלים עד הגעתם לבגרות.

 

סרי לנקה, תעודת זהות

איך מגיעים: אל סרי לנקה טסים דרך ירדן באמצעות רויאל ג'ורדניאן, חברת התעופה הלאומית של ירדן.

מזג אוויר: טרופי, חם ולח לאורך החופים, בהריר קריר ונעים. החודשים אוקטובר עד אפריל נחשבים לחודשים המומלצים ביותר לטיול באי, אך אפשר לטייל במדינה בכל השנה.

שפה: סינהאלה, טמילית ואנגלית.

בירת המדינה: העיר קולמבו.

דת: מרבית התושבים בודהיסטים, כ-15% הינדים והיתר משתייכים לדתות אחרות.