טיול מאורגן בסיביליה – העיר שבה צמחה האגדה של דון ז'ואן

ביקור בסיבליה חייב לכלול את הקתדרלה, הארמון והרובע היהודי של העיר 

העיר סיבילה, שבה נבקר במסגרת הטיול המאורגן לספרד, היא בירת חבל אנדלוסה בדרום ספרד. העיר היא עיר תוססת ומרהיבה ביופיה, מסבירת פנים  עם היסטוריה  של שלטון מוסלמי ששרידיו  הארכיטקטוניים נותרו בה עד היום. זוהי העיר שבה צמחה האגדה של דון זואן – המאהב השרמנטי שנשים רבות נופלות בקסמיו-  ושריח עצי התפוזים ממלא את רחובותיה.

הקתדרלה לה חירלדה

סמלה המוכר של העיר הוא הקתדרלה הגותית לה חרדלה ומגדל הפעמונים שלה, שהוכרז כאתר מורשת עולמי על ידי אונסקו, ובה ניתן להבחין בשרידים ארכיטקטוניים מימי השלטון המוסלמי, שמעליהם נמצאת שכבת הנצרות.

 

פיקסהביי, סיביליה
פיקסהביי, סיביליה
 

 

הקתדרלה הוקמה במאה ה-12 במקור כמסגד אלמוחד. במאה ה-13 לאחר הכיבוש הנוצרי של העיר היא הוסבה לכנסיה, וכך למשל מגדל הקריאה של המואזין הפך למגדל פעמונים של הקתדרלה. על המסגד המקןרי נבנה מבנה נבנה מבנה בסגנון גותי ו"חצר התפוזים" הפכה לחצר המקדימה את הכניסה אל הקתדרלה.

בקתדרלה שבה נבקר במסגרת הטיול המאורגן נמצא קבר שנטען לגביו כי בו קבור כריסטופר קולומבוס.

ארמון אלקאסר

בסמוך לקתדרלה נמצא ארמון ריאל אלקאסר שכמו הקתדרלה נבנה במקור כארמון מוסלמי ומאפייני הבנייה המוסלמים בולטים עד היום: קליגרפיה של קשתות וערבסקות, עיטורי סטוקו, גנים מפוארים ובריכות נוי.

 

פיקסהביי, סיביליה
פיקסהביי, סיביליה
 

 

בתחילה נבנה במקום מבצר על ידי הכובשים המוסלמים ב-712 על מנת להגן על נהר גואדלקיביר שעובר בעיר. הנהר הוא הנהר היחיד בספרד שמאפשר הגעה של ספינות מסחר מהאוקיאנוס האטלנטי. נהר זה הביא לסיביליה את תור הזהב שלה במאות ה-15 וה-16 עת יצאו ממנה מגלי הארצות וחזרו אליה עמוסים בסחורות מהקולוניות בדרום ומרכז אמריקה.

מאוחר יותר, הורחב ושופץ המבנה על ידי שליטי שושלת אל-מוואחידון, והחלקים שנוספו אז מהווים דוגמה טובה לאדריכלות המורית-המוסלמית.

אחר, כיבוש סביליה על ידי הנוצרים ב-1248, הפך הארמון למגורי משפחת המלוכה והוא עבר הרחבות ושיפוצים נוספים בתקופות שונות. הקומות העליונות משמשות עד היום למגורי משפחת המלוכה הספרדית.

הרובע היהודי

ממערב לארמון ולקתדרלה נמצא רובע סנטה קרוז ששימש בעבר כרובע היהודי של סיביליה. בסמטת סוסונה ( Calle Susona) ברובע  נמצא בית שעליו שלט של גולגולת.

בבית זה גרה האנוסה שושנה סוסן שהתאהבה בנוצרי וגילתה לו כי אביה קשר קשר נגד שלטונות האינקוויזיציה. הוא סיפר על הדבר והאב הוצא להורג. שושנה באבלה הלכה להסתגר במנזר וציוותה לתלות את גולגולתה בפתח הבית בו התגורר אביה. שלט בכניסה לבית אביה מספר את סיפורה עד ימינו אלה.

לרשימת הטיולים המאורגנים של דיסקברי לספרד וסיביליה אנא בקרו בלינק זה.