דיסקברי טיול עולמי | נופש בניו יורק- ארה"ב

נופש בניו יורק אינו שלם ללא ביקור בתיאטראות החשובים בעולם, הגלריות הכי נחשבות באמריקה ומרכזי הבידור בהם מופיעים אמנים מכל העולם. תרבות בזמן טיול בניו יורק


 

מאת: רינה טוקטלי וליאור אסטליין

 

 

את התואר "בירת התרבות העולמית" הרוויחה ניו יורק New York בצדק. סצנת התיאטרון, האמנות והקולנוע מהווים חלק אינטגרלי מההווי של ניו יורק ובאים לידי ביטוי בשלל תיאטראות, אולמות ענק של מופעים וקונצרטים דוגמת הקארנגי הול, גלריות אמנות מרשימות, בתי ספר למוסיקה בעלי שם עולמי כמו למשל הג'וליארד, להקות מחול מהטובות לעולם ועוד ועוד. אין ספק: חופשה בני יורק חושפת למטייל עולם תרבותי מגוון ביותר.

וודי אלן ודיאן קיטון מתוך הסרט הרומן שלי עם אנני. ניו יורק מזוהה עם אלן ורוב סרטיו מתרחשים במנהטן
וודי אלן ודיאן קיטון מתוך הסרט "הרומן שלי עם אנני". ניו יורק מזוהה עם אלן ורוב סרטיו מתרחשים במנהטן


הבהלה לכרטיס הכניסה


מידי יום ראשון, היום החופשי בשבוע, אפשר לראות את תושבי ניו יורק מתגודדים סביב התיאטראות המובילים הפזורים על המפה של העיר בתקווה להשיג זוג כרטיסים למופע נחשק, הצגה או מחזמר. אין אף אמן בעולם שאינו שואף לעבוד בניו יורק New York ולזכות בהכרה בינלאומית.

ברודווי כדרך חיים

השילוב של ניו יורק ותיאטרון מעלה בזיכרון רק מילה אחת: ברודווי. המושג ברודווי מייצג הרבה יותר מהמתחם שבין הרחובות 42 ו-52; ברודווי, שמושכת תיירות מכל העולם, היא תרבות שלמה, המהווה את הבמה הנוצצת מכולן, במה שלמענה עוזבים גם גדולי השחקנים בהוליווד את שגרת יומם ועושים את כל המסלול עד לכאן כדי לככב במחזות השונים ולעשות לעצמם שם גם בתיאטרון. די אם נזכיר את ניקול קידמן שזכורה במיוחד מהופעתה המחשמלת ב"החדר הכחול", שם היא מגלמת חמישה תפקידים שונים, את דסטין הופמן שכיכב בתפקיד שיילוק ב"סוחר מוונציה", את אל פצ'ינו הנחשב לאורח קבוע ודנזל וושינגטון, השחקן זוכה האוסקר, שגילם את ברוטוס בהצגה "יוליוס קיסר".

מחזות הזמר שמוצגים בניו יורק על בימות ברודווי נחשבים לשם דבר, מוכרים מאוד למטייל הנופש בעיר וחלקם רצים כבר עשרות שונים. רשימה חלקית של מיוזיקלס מפורסמים על במת ניו יורק מגלה את "קטס", "עלובי החיים", "מיס סייגון" ועוד רבים אחרים. מחזמר נוסף שהפך ללהיט הוא "מאמא-מיה", המשיב לחיים את להיטיה של להקת "אבבא", ומבוסס על מסלול חייהם של חברי הלהקה. זהו אחד מסודות קסמה של ברודווי – כל אחד יכול למצוא על בימותיה משהו שידבר אליו, גם אם תיאטרון מסורתי אינו כוס התה שלו. למטייל בניו יורק אף מומלץ במיוחד לשלב אפילו יותר ממיוזיקל אחד במהלך החופשה שלו, שכן מדובר בחוויה מרגשת שנותנת נופך קסום לטיול כולו.

על הבמה כבר יותר ממאה שנה

ההיסטוריה של ברודווי כמרכז התרבות והבידור של ניו יורק New York החלה בשנות ה-20 של המאה ה-20. אז החלה לקום, בין הרחובות ה-40 וה-50 על המפה, התיאטראות העיקריים של ניו יורק, בעיקר באזור הקרוב לכיכר טיימס. אחד מהסגנונות שפרח באותם תיאטראות היה המחזמר, שהפך מאז ובמרוצת השנים לאחד מן הסמלים הבולטים ביותר של ברודווי ומוקד משיכה לתיירות רבה בעיר. רבות מן ההצגות מתקיימות בערב, אולם יש גם הרבה הצגות יומיות, מה שמסתדר היטב במסלול הטיול של אנשים שמגיעים לחופשה בניו יורק.

באופן טבעי הולידה הדרישה העצומה לכרטיסים והנהירה הגדולה אל ברודווי, מספר נהלים שלנופש בניו יורק New York כדאי לנהוג לפיהם אם הוא רוצה לצפות באחד המופעים: למטייל שיודע מראש באיזה מופע הוא רוצה לצפות, כדאי מאוד ורצוי לקנות את הכרטיסים כמה שבועות מראש כדי להבטיח את מקומו. מצד שני, מי שרוצה להתנסות באחת מן החוויות המובהקות של ניו יורק, כדאי שיגיע החל מהשעה 3 בצהריים ל"קיוסק" TKTS הממוקם על מפות האזור בכיכר טיימס בצומת של ברודווי ורחוב 47. עומדים שם בתור הארוך, בין חצי שעה לשעתיים, וכשמגיעים לקופה מבררים לאילו הצגות נשארו כרטיסים. הבונוס – רוב הכרטיסים יימכרו בדילים מעולים, כמעט חצי מחיר. מקורות המידע הטובים ביותר לגבי כל הנעשה על בימות ברודווי, אוף ברודווי ואוף אוף ברודווי הם המגזין "New Yorker" ומדריך התיאטרון של העיתון "Cue".

אוף ברודווי – רחוק מהעין, קרוב אל הלב

אוף ברודווי הוא המקום למטייל שמתעניין בתיאטרון פחות נוצץ וממוסחר, אך בהחלט לא פחות טוב. כאן תוכלו למצוא מופעי אוונגרד, מופעים ניסיוניים וכיווני מחשבה תיאטרליים שונים ופחות מקובלים. קטעי תיאטרון עם שילובים של מיצגים, וידאו, מחול, קולנוע וספרות מועלים על בימות אוף ברודווי ומרכזים סביבם תשומת לב הנובעת בעיקר מן החדשנות והנון-קונפורמיזם של מרביתם. גם לנופש שאינו בהכרח חובב מושבע של הצגות מומלץ מאוד להתנסות בחוויה של אוף ברודווי במהלך החופשה שלו בבירת התרבות של ארצות הברית.

בדרך כלל מספר המושבים בתיאטראות אוף ברודווי לא יעלה על 300, והאינטימיות באולם היא חלק חשוב ובלתי נפרד מן המופע. המופעים באוף- ברודווי עוסקים לעתים קרובות בשאלות מהותיות ועמוקות הנוגעות לתחומים בהם ההצגות בברודווי אינן עוסקות.אחת הדוגמאות לכך היא המחזה Trumbo, המעלה את סיפורו של התסריטאי דלטון טרומבו בתקופת המקרתיזם וציד המכשפות הפוליטי בארצות הברית של שנות החמישים. האיש האחראי בין השאר על "אקסודוס", "ספרטקוס" ו"קיטי פויל", נחשד בקומוניזם, בילה שנה בכלא ונאלץ לכתוב תחת שם בדוי. את התפקיד גילמו פ. מאריי ברהמס, נתן ליין ובראין דנהי, ללמדך שגם על הבמות הקטנות של אוף ברודווי יש סיכויים טובים לפגוש שחקנים מן השורה הראשונה.

גם מחזות אחרים, כמו Parts Unknown המבקר בחריפות את אורח החיים האמריקאי, זוכים להצלחה גדולה למרות, ואולי בגלל, התוכן הלא ממסדי שלהם. באם חשקה נפשכם לנסות בטיול שלכם בניו יורק New York משהו נועז, ניסיוני ושונה, תוכלו לחפש את אחד המופעים באוף-אוף ברודווי. המופעים כאן מועלים לעתים במקומות בלתי שגרתיים כמו עליות גג, בתי קפה ומרתפים. זהו תיאטרון אחר המשלב ניסיונות מתחומים אחרים הרחוקים לעתים מרחק רב מהתיאטרון המוכר – תחומים כמו עבודת מטבח, רפואה ועוד כיד הדמיון הטובה על היוצרים. אין כל ספק כי אחד מן המופעים המועלים בברודווי או בסביבתי הקרובה וגם הרחוקה, יתאים גם לכם ומומלץ בחום לנסות לשלב מופעים בניו יורק במהלך החופשה בארצות הברית USA.

פנקס כתובות

בין עשרות התיאטראות בניו יורק, אולמות המחול, הבידור והתיאטרון ישנם כמה מקומות שהפכו לשם דבר בתחום, והם מהווים יעד נחשק עבור אמנים מכל אמריקה והעולם.

קארנגי הול (
Carnegie Hall) - זהו אולי האולם המפורסם בעולם בו הופיעו סולנים בעלי שם עולמי ואנסמבלים מכל ארצות הברית והעולם. האולם המהודר על שמו של אייזיק שטרן, נחשב לאחד האולמות המפוארים והגדולים בעולם: 2804 מושבים, אקוסטיקה מושלמת והנדסת אנוש גאונית הפכו את הקארנגי הול לשם נרדף לתרבות גבוהה ואיכות בלתי מתפשרת ולאתר תיירות בפני עצמו. קונצרט באולם הזה הוא חוויה לכל החושים ובילוי מהנה מאין כמותו. למטייל שנקרית בדרכו הזדמנות לשלב מופע באולם זה במהלך החופשה שלו בניו יורק, אסור להסס. מדובר בחוויה של פעם בחיים.
כתובת: רחוב 57 מערב מס' 154 פינת השדרה השביעית.

לינקולן סנטר (
Lincoln Center) – אחד ממרכזי התרבות והבידור הגדולים והחשובים בארצות הברית. מלבד התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק New York המופיעה כאן בקביעות, מופיעים במקום הרכבים מוסיקליים שונים במגוון סגנונות וכן להקות אופרה נחשבות וידועות.
כתובת: ברודווי פינת רחוב 64 מערב

האופרה של ניו יורק (
New York State Theater) – זהו אחד האולמות המוצלחים בארצות הברית USA ובעולם לשמיעת אופרות. במקום מועלים יצירות קלאסיות לצד הפקות חדשניות ויצירות ותיקות שזכו לעיבוד חדש, ולמטייל חובב האופרה מדובר בחוויה שללא ספק תעצים את חוויית הנופש בניו יורק.
כתובת: לינקולן סנטר, ברודווי פינת רחוב 65.

טאון הול (
Town Hall) - אחד הבניינים המרשימים בניו יורק. המבנה עלה על המפה של העיר בשנות ה-20 ועל בימותיו הופיעו מאות אמנים ולהקות. אולם ההופעות התפרסם הודות לתכנון המוקפד ולאקוסטיקה המשובחת, שמאפשרת גם ליושבי השורות האחרונות לשמוע היטב את הלהקה המופיעה. מי שמעוניין לשמוע על ההיסטוריה של המקום יכול להצטרף לאחד הטיולים המודרכים שנערכים בו מידי יום.
כתובת: השדרה השישית, 43 מערב.

קולנוע בניו יורק New York Cinema

אמנות הקולנוע המזוהה דווקא עם לוס אנג'לס, הפכה לאחד מסימני ההיכר התרבותיים בניו יורק בזכות וודי אלן הבימאי האלמותי, שהרבה לצלם את עירו האהובה ולשלבה בכל סרט מהסרטים הרבים אותם ביים. גם התיאטרון, שמזוהה בעיקר עם לונדון, תפס מקום של כבוד בניו יורק New York והוא נחשב לאחד מאבני היסוד התרבותיים בעיר.

החיים בסרט


"טבע עושה לי בחילה, אני חייב לראות סביבי בניינים גבוהים, ועדיף שיהיו אלה בניינים של מנהטן". כך אמר בשעתו הבימאי וודי אלן שחי ויוצר בניו יורק. העיר מזוהה איתו ורוב סרטיו מתרחשים בין רחובות ומסלולי מנהטן. מנהטן היא לא רק זירת ההתרחשות, אלא גם מאפיינת את הדמויות ומשרה את אווירתה על העלילה. הדמות הנוירוטית המאוהבת בעצמה ובבעיותיה, המוכרת מסרטיו של אלן, מייצגת את העיר ותושביה, בעלי אופי שונה משאר תושבי ארצות הברית USA.

אלן העביר את כל שנותיו בניו יורק New York. הוא נולד בארצות הברית, ברוקלין, ולא עזב את העיר מעולם. וודי אלן יצר 41 פיצ'רים ומחזיק בשלושה פסלוני אוסקר. את האהבה לקולנוע רכש אלן שנולד בשם אלן סטיוארט קוניקסברג, עוד מילדות. בבגרותו סיפר אלן, כי הקולנוע השכונתי היה לביתו השני. הוא היה ילד שובב, ולמרות שנחשב למחונן, לא אהב את בית הספר, ונהג להתחצף למוריו ולהפריע. גם באוניברסיטה הוא לא החזיק מעמד. הוא נרשם ללימודי תקשורת באוניברסיטת ניו יורק, אולם לא סיים את לימודיו.

הקריירה שלו התחילה בגיל צעיר מאוד. בגיל 16 כתב בדיחות עבור עיתונאים שהשתמשו בהן בטורים אישיים שפרסמו, ובגיל 17 כבר פורסם שמו בעיתון והקריירה שלו כקומיקאי החלה לנסוק. בשלב זה שינה את שמו לוודי אלן והסביר כי הוא מתבייש בשם משפחתו הארוך. גם לגיבוריו מעניק אלן שמות קצרים, פשוט כי כך קל לו יותר בהדפסת התסריט. אלן מספר גם כי מעולם לא צפה בסרטיו לאחר יציאתם לאקרנים, והוא גם לא תמיד זוכר פרטים מסרטיו.

הבדיחות הרבות על פסיכולוגים ומטופלים לקוחות מעולמו הפרטי של אלן. מגיל 24 מבקר אלן באדיקות אצל פסיכולוגים, והדמות שהוא מגלם ברוב סרטיו היא דמותו שלו עצמו. גם הבדיחות הרבות על יהודים לקוחות מסיפור חייו של אלן, אשר עד התיכון למד בבית הספר היהודי, כמו כל ילד למשפחה יהודיה טובה מברוקלין, ניו יורק.

שערוריות, סקנדלים
ונישואים

החינוך היהודי לא הפריע לאלן להסתבך בשורה של שערוריות מין. בשנת 1992 עזבה אותו חברתו לחיים, השחקנית מיה פארו, לאחר שגילתה על הרומן הסודי שניהל עם בתם המאומצת סון-יי פרווין. הפרידה המתוקשרת לוותה ברעש גדול. פארו האשימה את אלן בפיתויה של סון-יי, הצעירה ממנו ב-35 שנים, ובניצול מיני של דילן, בתם המאומצת בת ה-7. היא פתחה נגדו במאבק משפטי והוציאה צו מניעה האוסר עליו להתראות עם דילן. בשנת 1997 נישאו אלן וסון-יי בחשאי בונציה, וכיום הם חיים יחד ומגדלים שתי בנות מאומצות הנקראות בקט ומנזי טיו, על שמם של נגני הג'אז סידני בקט ומנזי ג'ונסון. מלבדן יש לאלן בן ביולוגי, שיימוס, ושני ילדים מאומצים נוספים –דילן ומוזס, כולם מיחסיו עם פארו.

סון-יי היא אשתו השלישית. לפניה היה נשוי להארלין רוז וללואיז לסר, וכמו כן ניהל רומן ארוך עם השחקנית דיאן קיטון, אשר הופיעה ברבים מסרטיו. הרומן ביניהם אף שימש כהשראה לסרטים רבים שיצר. גם פרשת פארו-סון נראתה כלקוחה מאחד מסרטיו – "בעלים ונשים", אשר יצא לאקרנים במקביל להתרחשות האירועים במציאות. בסרט מגלמים אלן ופארו זוג נשוי על סף גירושים, כשהבעל, המגולם על-ידי אלן, נמשך לסטודנטית בת 20.

מלבד נשים, אלן הוא חובב מושבע של מוזיקה. הוא מקפיד לשלב מוזיקת ג'אז בסרטיו והוא עצמו מנגן בקלרינט ומופיע לעיתים ב"Micheal's pub" עם להקתו, המתמחה בג'אז בסגנון ניו אורלינס. אלן העדיף לנגן עם הלהקה מאשר להגיע לטקס האוסקר, ובזמן שהכריזו על זכייתו הוא ניגן אל תוך הלילה.


מידע נוסף על טיולים, אתרי תיירות ונופש בניו יורק, ארצות הברית ואמריקה ניתן למצוא בכתבות נוספות באתר דיסקברי טיול עולמי Discovery.

מידע על טיסות, דילים, נופשונים, בתי מלון, השכרת רכב, קלאבים, מועדוני נופש, חופשות, טיולים, חופשה בדקה ה-90, ספא, כרטיסי טיסה, טיולים מאורגנים ונופש ברגע האחרון ניתן למצוא באתר.