טיול לוושינגטון

על גדות נהר הפוטומק שוכן מרכז העצבים של המעצמה האמריקאית. בין אם מדובר בחדר הסגלגל של הנשיא בבית הלבן, בחדרי הישיבות של הקונגרס, או באלפי המשרדים בפנטגון - משם מנוהל העולם


 

מאת רונן אלבז
 

כדי להבין את סוד עוצמתה של המעצמה הגדולה בעולם, כדאי לבקר במרכז העצבים של ארצות הברית - עיר הבירה וושינגטון די.סי השוכנת בצפון מזרח המדינה. העיר משכנת את מרכזי שלוש רשויות השלטון האמריקאיות - הבית הלבן, הקונגרס ובית המשפט העליון

<p>הבית הלבן</p><p>&nbsp;</p>

הבית הלבן

 

וושינגטון מסמלת את השאיפה לחירות ולצדק שחרתו על דגלם מייסדי האומה האמריקאית - שאיפה המתבטאת במוטו של העיר - "צדק לכל" (Justitia omnibus). אולם שאיפה אידיאליסטית זו אינה תמיד עומדת במבחן המציאות: לצד מוסדות השלטון הרמים על אלפי עובדיהם, יש בוושינגטון עניים רבים וחסרי בית.
העיר וושינגטון נבחרה לשמש כבירת ארצות הברית בשנת 1790, בידי הנשיא האמריקאי הראשון, ג'ורג' וושינגטון. העיר ממוקמת בין המדינות וירג'יניה ומרילנד, על גדת נהר הפוטומק, במחוז קולומביה (ומכאן ראשי התיבות DC  – District of Colombia ). המחוז אינו שייך לאף אחת ממדינות ארצות הברית, וכפוף ישירות לממשל הפדרלי.
כיפת הקפיטול <br />
כיפת הקפיטול
קו האופק של וושינגטון חריג לעומת עריה המרכזיות האחרות של ארה"ב, בשל איסור הבנייה לגובה. העיר משופעת גם בפארקים ובשדרות, המעניקים תחושה של מרחב השונה ממרבית הכרכים הצפופים של צפון אמריקה.
הקפיטול בשעות הערב
הקפיטול בשעות הערב

מרכז הכובד של וושינגטון שוכן בשדרה הרחבה המכונה National Mall. לאורך השדרה שוכנים מוזיאונים רבים, אנדרטאות ומונומנטים. מאז מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר הוגברו באופן קיצוני אמצעי הביטחון בעיר, והתיירים מרגישים זאת היטב.
אחד האתרים המרכזיים בעיר הוא גבעת הקפיטול, בה שוכנים שני בתי הנבחרים של ארצות הברית. מומלץ גם לבקר בבית המשפט העליון האמריקאי ובספריית הקונגרס – הספרייה הגדולה בעולם, המכילה 26 מיליון ספרים, סרטים, מסמכים וצילומים. במרכז המול נמצאת אנדרטת ג'ורג' וושינגטון שצורתה כאובליסק ענק. אנדרטה מעניינת נוספת היא האנדרטה לזכר הנשיא אברהם לינקולן, בה נשא מרטין לותר קינג בשנת 1963 את נאומו המפורסם, שהחל במילים "יש לי חלום".
אחד מסמליה של וושינגטון, ושל ארצות הברית כולה, הוא הבית הלבן - ששימש כביתם של כל נשיאי ארצות הברית מאז הנשיא השני ג'ון אדמס. הבית הלבן נבנה בין השנים 1792-1800. אחד האגפים המפורסמים בבית הלבן הוא האגף המערבי, שנתן את שמו לסדרת הטלוויזיה המצליחה הבית הלבן, בכיכובו של מרטין שיין. באגף שוכנים משרדי הנשיא ואנשי צוותו. בשל צורתו האליפטית של משרד הנשיא, הוא מכונה "החדר הסגלגל". 
הטלפון של מרכז המבקרים: 202-456-7041

מעברו השני של נהר הפוטומק, במחוז ארלינגטון שבמדינת וירג'יניה הסמוכה, שוכן בניין הפנטגון - משרד ההגנה האמריקאי, המייצג את כוחה הצבאי האדיר של המעצמה האמריקאית. מבנה הפנטגון, שצורתו צורת מחומש, הושלם בשנת 1943. אחת מצלעות המבנה נפגעה במתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר.
הפנטגון יכול להיחשב בקלות כעיר בפני עצמה. כ-25 אלף שכירים, אזרחים ואנשי צבא, עובדים במבנה, שהוא אחד ממבני המשרדים הגדולים בעולם, וללא ספק אחד היעילים שבהם. התכנון המיוחד של המבנה הענק מאפשר להגיע ברגל מכל נקודה בבניין - לכל נקודה אחרת, תוך 7 דקות בלבד.