לוס אנג'לס- טיול בהוליווד, עיר הסרטים

היא נחשבת לבירת הסרטים העולמית ואחד המקומות הבודדים בעולם בהם כל ממזר מלך וכל שחקן כוכב. ברוכים הבאים להוליווד עיר הסרטים, האגדות  והאשליות

מאת סיגל לוי

כשם שיש מלחמה מתמדת בין תל אביב וירושלים על התואר בירת התרבות של ישראל כך מתחרות ביניהן ניו יורק במזרח  ולוס אנג'לס במערב על התואר המחייב. יש כאלו שנשבעים שניו יורק היא היא העיר בהא הידיעה, עיין ערך אושייה ניו יורקית ידועה כוודי אלן, ומנגד טוענים רבים  כי לוס אנגל'ס היא 'הדבר האמיתי'.

 בין אם אתם מצדדים בצד המזרחי או בזה המערבי, דבר אחד אי אפשר ליטול מלוס אנגל'ס: אין ספק שהיא זו שראויה לתואר בירת הסרטים האמריקאית, לא מעט בזכות הרובע המיתולוגי הידוע בשמו הוליווד. בשנים האחרונות הועם זוהרו של הרובע אבל עבודות שיפוץ של בתי קולנוע ישנים ובניית מתחם בידור חדש ומפואר הוליווד אנד היילנד (Hollywood and highland entertainment) החזירו לרובע את התהילה ועמה גם את התיירים.

הוליווד - הרובע התוסס בעיר
הוליווד - הרובע התוסס בעיר

הלב הפועם של הרובע מתמקד בשדרת הכוכבים המפורסמת (  (hollywood walk of fame המשתרעת בין שדרת הוליווד לרחוב ווין ( (vine. למעלה מ-2,000 כוכבים מתעשיית הבידור בהם כוכבי סרטים, טלוויזיה, רדיו, תיאטרון ומוסיקה מונצחים בשדרה. השדרה נוצרה בשנת 1958 על ידי אמן אמריקאי בשם אוליבר וייסמולר שנשכר במיוחד על ידי העירייה במסגרת הרצון לשפץ את הרובע. השדרה המקורית הכילה כ-2500 כוכבים ריקים שלאט לאט הלכו והתמלאו.

בשנת 1978 הכריזה עיריית לוס אנג'לס על השדרה כעל אתר בעל משמעותית היסטורית ותרבותית ומאז הפכה לאחד הרחובות המתוירים בעולם. כאן ניתן להצטלם ליד כוכבים ואגדות הוליוודיות מפורסמות כפרנק סינטרה, רוברט מיצ'ם, מרלין מונורו ושמות נוספים ששימשו השראה ליוצרים, סופרים ותסריטאים רבים.

פרדריקס אוף הוליווד - חנות הלבנים המיתולוגית
"פרדריקס אוף הוליווד" - חנות הלבנים המיתולוגית

 

 

 

 

בחירת הסלבריטאים שיזכו בכוכב במדרכה המפורסמת אינו עניין של מה בכך:  מידי שנה לקראת סוף מאי מתכנסת ועדה חשאית (שאיש אינו יודע מי הם חבריה) ומחליטה מי יקבל את הכוכב הנכסף. עבור הכבוד והתענוג משלמים אולפני ההסרטה או חברות התקליטים (אצלם מוחתם הכוכב) סכום של 15,000 דולר. טקס הענקת הכוכבים פתוח לציבור ומידי שנה מגיעים מבקרים רבים לטקס על מנת לנשום קצת אבק כוכבים ולספק את יצר המציצנות.

מלבד השדרה המפורסמת בעולם יש ברובע לא מעט אתרים ששווים ביקור ביניהם התיאטרון הסיני על שם מאן, בתי קולנוע מיתולוגיים כמו אל קפיטן (el capitan) שנבנה בשנת 1926 ועל מסכיו הוקרנו כמה מהסרטים שייצרו את האגדה הקרויה הוליווד, ביניהם הסרט "האזרח קיין". הקולנוע זכה מאז לתהילת עולם וחובבי נוסטלגיה רבים באים לבקר בו.  

מקום נוסף הראוי לביקור הנו מוזיאון הבידור של הוליווד ( (hollywood entertaiment museum בו ניתן להתרשם מקרוב מתפאורות מקוריות של סדרות טלוויזיה מוכרות ואהובות ביניהן 'מסע בין כוכבים' ו'חופשי על הבר'. הביקור במקום כולל צפייה בתפאורות, בכרזות מסרטים מפורסמים ועוד. את הסיור הנוסטלגי מומלץ לסיים במלון הוליווד רוזוולט שם התקיים טקס האוסקר הראשון.

בהוליווד מספר מוזיאונים קיטשים אך מעניינים כמו מוזיאון השעווה והמוזיאון לשיאי גינס. מקום מעניין נוסף הוא חנות העונה לשם פרדריק'ס אוף הוליווד (Frederick's of hollywood) שם ניתן לראות תצוגה של לבנים סקסיים ששימשו אושיות הוליוודיות ידועות.

שדרות הוליווד - מרכז הכובד של הרובע
שדרות הוליווד - מרכז הכובד של הרובע

לידתה של אגדה

האגדה ההוליוודית נוצרה אי שם בשנת 1911 כאשר נוצר הסרט הראשון. אז נולדה אחת התעשיות המשגשגות והמשומנות בעולם: תעשיית הקולנוע. קרנם של האולפנים הגדולים מהם יצאה הבשורה עלתה, והשמות יוניברסל סטודיו, פאראמונט ו-mgmהפכו לשיחת היום ושמם נקשר אוטומטית למושגים כמו תהילה, כסף וזוהר. אנשי האולפנים שזיהו את הרעב האנושי  לקצת אקשן וכמויות של רכילות, הקפידו להזין את מדורת ההבלים באלפי פרטים עסיסיים על חיי הכוכבים הגדולים. לא כל הפרטים הללו התבססו על האמת הצרופה, אך הם סייעו ביצירת האתוס ההוליוודי וההילה הקשורה בו.

שנות ה-20, ה-30 וה-40 של המאה העשרים, היו שנות השיא של הכוכבים והכוכבות שהוליווד ייצרה בשרשרת ביניהם: וויואן ליי וקלארק גייבל גיבורי "חלף עם הרוח" המיתולוגי, אינגריד ברגמן והאמפרי בוגארט כוכבי הסרט הבלתי נשכח "קזבלנקה", קרי גרנט, גרגורי פק ומאוחר יותר ג'יימס דין, מרלין מונורו ועוד שחקנים ושחקניות רבים ששמם כיכב בכל טורי הרכילות שיש, ודמותם הזוהרת הייתה מושא להערצה.

מי שרוצה להתרשם מקרוב כיצד נולדה האגדה ההוליוודית ואיפה צולמו הסרטים האלמותיים יכול לצאת לסיור בין האולפנים שנמשך כשעתיים והוא נערך בימים ב' – ו' בין 9:00 ל-14:00. טלפון: 3239561777+