אגמים ברחבי ארה"ב

אגמי האצבע של מדינת ניו יורק טובלים ביקבים משפחתיים קטנים, טבע פראי והיסטוריה עשירה. באגמים הגדולים שבמערב התיכון תיהנו מספורט ימי, שיט בקאנו וקמפינג לאורך החופים הארוכים


כתבו: חנן ויהודית רבס ויאיר חסון


שקיעה בין גלים מוזהבים, טיול לאורך החוף, בקבוק יין, מזח קטן ושיט רגוע באגם. הנוסחה הבדוקה הזו הופכת כל חופשה שגרתית לנופש מושלם, ולארצות הברית עתירת האגמים יש בהחלט מה להציע עבור חובבי הז'אנר.

 

נתיבי היין

 

במערב מדינת ניו יורק נמצא אזור אגמי האצבע (Finger Lakes). זהו אזור חקלאי שופע שדות חיטה, מטעי תפוחים וכן כרמים ויקבים, המשגשגים בזכות תנאי הגידול האופטימליים לגידול ענבים. אגמי האצבע הם אתר נופש פופולארי בקרב אמריקאים רבים, הנהנים לצאת מהערים הגדולות וליהנות מאוויר צלול, ספורט ימי, רכיבה על אופניים ועל סוסים, דיג ושיטוט בשווקי איכרים. בשל כך מומלץ להזמין מקומות זמן רב מראש, בייחוד בתקופת הקיץ.

האגמים נמתחים, ארוכים ודקים, מצפון לדרום, ונראים כטביעת יד שחרצה חריצים על פני האדמה. המסורת של התושבים האינדיאנים שהתגוררו באזור לפני המתיישבים האירופים מספרת, כי מדובר בטביעת ידו של אלוהים. האינדיאנים הנציחו את שמותיהם בשמות האגמים, אך נאלצו לעזוב לאחר שתמכו בבריטים במלחמתם נגד האמריקאים.

שקיעה מופלאה באגם הסנקה
שקיעה מופלאה באגם הסנקה

 

 


שיט רומנטי בספינת קיטור

 

המרחק בין האתרים השונים אינו גדול, וניתן ללון ימים אחדים במקום קבוע ולצאת לטיולי יום באזור. נתחיל את הסיור באגם Canandaigue . לחופי האגם שוכנת עיר תיירותית בעלת שם זהה, ובה בתי מלון, מסעדות ואתרי ספורט ימי. בקיץ ניתן לשוט באגם על סיפונה של ספינת קיטור. השיט כולל ארוחת ערב רומנטית בליווי מוסיקה וכמובן נוף מרהיב. משם נמשיך לאגם סנקה Seneca)) הארוך, שלחופיו פזורים יקבים קטנים המזמינים את המבקרים לטעימות יין.

אזור אגמי האצבע שופע פארקים, יערות ומפלים. כדאי לבקר ב-Taughannock Falls State Park , שמימיו נופלים מגובה של כ- 70 מטרים, ובפארק ווטקינס גלן (Watkins Glen State Park) הכולל מפלים ושבילי הליכה. המחוז הכפרי קסום במיוחד בחודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר, אשר צובעים את העצים בצבעי שלכת מדהימים שמגרשים מהלב את הצביטה הסתווית. הערים והעיירות באזור אגמי האצבע טובלות לא רק במים ובירק, אלא גם בתרבות פעילה, בהיסטוריה עשירה ובמוזיאונים מרתקים.

גפנים לחופי אגמי האצבע
גפנים לחופי אגמי האצבע


חופי הדיונות של מישיגן

 

בצפון המערב התיכון, בגבול קנדה, מצויים חמשת האגמים הגדולים, שכראוי לשמם מכילים כחמישית מכמות המים המתוקים בעולם. האגמים, שחלקים מהם קופאים בחורף, מציעים שפע של אפשרויות נופש, ביניהן מסלולי טיול, שיט בקאנו, ספורט ימי, דיג וסקי.

במרכז אזור האגמים הגדולים נמצאת מדינת מישיגן. לאורך קו החוף הארוך של המדינה אפשר ליהנות מחופי רחצה, דיונות חול ואתרי קמפינג. במדינה פארקים רבים, ביניהם Isle Royal National Park , שהוא אי השוכן באגם סופיריור (lake Superior). באי, השופע אגמים פנימיים קטנים, אין מכוניות או כבישים והפעילות העיקרית בו היא קמפינג.

שלכת באזור אגמי האצבע
שלכת באזור אגמי האצבע


מישיגן ידועה גם בזכות תעשיית המכוניות שלה. חובבי גלגלים ייהנו מביקור במוזיאון הנרי פורד (Henry Ford Museum ), בעיר דירבורן (Dearborn), ויוכלו לחזות בדגמים קלאסיים רבים שייצר האיש אשר פיתח את שיטת הסרט הנע.

בשנות ה-70 של המאה הקודמת נפגעו התעשיות המסורתיות של מדינות המערב התיכון ורבות מהן הפכו למרכזי אבטלה ועוני. הצד הקודר של תעשיית המכוניות הונצח בסרטו של הבמאי מייקל מור, "רוג'ר ואני", בו הוא חוזר לעיירת ילדותו, פלינט, מישיגן מוכת האבטלה, ומתעד את ניסיונותיו המשעשעים להיפגש עם מנכ"ל חברת ג'נרל מוטורוס.


הרוחות של שיקגו

 

אי אפשר לדבר על מדינות האגמים הגדולים מבלי להזכיר את שיקגו, השוכנת בצפון-מזרח מדינת אילינוי, מדרום לאגם מישיגן. העיר התברכה במגוון מוזיאונים ואירועי תרבות, יצירות ארכיטקטוניות מרשימות ומועדוני בלוז משובחים. בפארקים שלחוף האגם אפשר ליהנות מפעילויות ספורט מים רבות.

שיקגו אומנם מכונה עיר הרוחות, אולם מקור הכינוי אינו בהכרח ברוחות המקפיאות השוטפות את רחובותיה בחורף. אחת הגרסאות טוענת, כי הכינוי ניתן לעיר בידי עורך עיתון ניו יורקי, שכינה את תושבי שיקגו "מלאים ברוח", לאחר ששתי הערים התחרו ביניהן על אירוח תערוכה בינלאומית בסוף המאה ה-19. גרסאות אחרות למקור השם מתייחסות להתרברבות תושבי שיקגו על שיקומה המוצלח בעקבות השריפה הגדולה בשנת 1871, או לסגנונם של הפוליטיקאים המקומיים. ייתכן שהכינוי נוצר דווקא מתוך ניסיון לשווק את שיקגו במאה ה-19 כעיר נופש קיצית, המציעה רוח בריזה מרעננת. כך או כך, אם אתם מזדמנים לעיר הרוחות בחודשי החורף, אל תשכחו להתעטף כראוי.