מוזיאונים בארה"ב

ממוזיאון הסקס בניו יורק ועד מוזיאון הריגול בוושינגטון – ארצות הברית מציעה למבקרים שפע של מוזיאונים מכל סוג ובכל נושא. הצצה לכמה מהמוזיאונים החשובים והמעניינים בעולם

מאת: דניאלה גל

תשכחו מכל מה שאתם יודעים על מוזיאונים: בארצות הברית מרבית המוזיאונים הנם אתר תיירות בפני עצמו ששווה להגיע אליו במיוחד. כך למשל המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק, שדירת המוזיאונים בוושינגטון די.סי, ומוזיאונים נוספים שהביקור בהם הוא בגדר חובה.


ניו יורק


המומה (Moma) - ביקור במוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק המכונה מומה (Modern Art  of  Museum ) הוא בגדר ביקור חובה גם לאלה שמוזיאונים אינם נכללים ברשימת האתרים המומלצים בהם הם מתעתדים לבקר. ראשית המיקום  האטרקטיבי: אחרי ששופץ, ושוכן זמנית ברובע קווינס, הוחזר המוזיאון ל"בסיס האם" שלו  ומוקם כפי שהיה שנים רבות, בלב ליבה של מנהטן, בשדרה החמישית(ברח' 53 מערב מס' 11). מדובר במבנה מרשים המאכלס בין כתליו את מיטב יצירות האמנות המודרנית ונחשב למוביל דרך בתחום. באוסף הקבוע שלו ניתן למצוא כמה מהציורים הידועים והיפים בעולם ביניהם: "העלמות מאביניון" של פיקאסו, "שמי כוכבים" של ואן גוך ועוד. "חבצלות המים" של קלוד מונה זכה לגלריה שלמה משל עצמו. במוזיאון יש גם אוסף מרשים למדי של תצלומים ומי שרוצה לקחת קצת מהמוזיאון הנפלא הזה הביתה, מוזמן לבקר בחנות המוזיאון ולהצטייד במתנה  מדליקה.


המומה - מבט מבחוץ (צילום: דניאלה גל)
ה"מומה" - מבט מבחוץ (צילום: דניאלה גל)

 

המטרופוליטן - אחד מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר בעיר. הוא נפתח ב- 1872 והפך עם השנים לאחד המוזיאונים הגדולים בעולם. במוזיאון למעלה משלושה מיליון מוצגים, חלקם נדירים ביותר, ביניהם מומיות מצריות או כרטיסי בייסבול. מומלץ להחליט מראש באיזה אגף לבקר היות וביקור בן יום אחד במוזיאון הוא בלתי אפשרי. המוזיאון מציג אמנות קלאסית, עתיקה, מודרנית ואסלאמית, וכן אומנות מאסיה, אפריקה ואוקיאניה.

אם תרצו לנוח בין אגף לאגף נסו את הקפטריה במוזיאון שמספקת שעה קלה של מנוחה לעיניים ובעיקר לרגליים. מומלץ לבקר באגף המוקדש לאופנה, בו מוצגות תערוכות מתחלפות בנושא וכן יצירות פאר של מיטב המעצבים בעולם. המוזיאון ממוקם בצידו המזרחי של סנטרל פארק. אם מזג האוויר מסביר פנים כדאי לפקוד את גן הפסלים המרהיב על גג המוזיאון וליהנות מתצפית על הפראק - אחד המקומות המרהיבים ביותר במנהטן.

הגוגנהיים – מוזיאון גוגנהיים השוכן בשדרה החמישית מס 1071 נחשב לעוד אחד מהמוזיאונים שמומלץ לפקוד בעיר הגדולה, ולו בשל המבנה הארכיטקטוני המרהיב שלו. יש הטוענים כי מבנהו הלולייני המיוחד מאפיל על יצירות האמנות שבתוכו. כך או כך, במוזיאון אוסף מרשים למדי של אמנים חשובים וידועים כפיקאסו, שאגאל, קדינסקי ואחרים.


מוזיאון המטרופולין, ניו יורק (צילום: דניאלה גל)
מוזיאון ה"מטרופולין", ניו יורק (צילום: דניאלה גל)


מוזיאון הסקס - בשנת 2002 נפתח בעיר ניו יורק מוזיאון הסקס. המוזיאון שוכן בשדרה החמישית על רחוב 27, ומציג אספקטים היסטוריים וחברתיים של אחד היצרים הבסיסיים ביותר שיש. במוזיאון אוסף תצלומים מהמאה ה-19 ועד ימינו, כרזות, מסמכים וסרטים סביב אחד הנושאים החמים תרתי משמע. המוזיאון נפתח אחרי ארבע שנים של דיונים סוערים: המתנגדים לפתיחתו טענו כי התכנים והמוצגים במוזיאון בוטים מידי. אולם גם אמריקה השמרנית הבינה לבסוף כי המלחמה בנושא אבודה, והמוזיאון הפך לאתר תיירות פופולארי לבני 18 ומעלה.


וושינגטון

מכון סמית'סוניאן שבוושינגטון הוא ללא ספק אחד המרכזים המוזיאליים הגדולים בעולם, אם לא הגדול שבהם. תחת חסות המכון המחקרי פועלים כ-13 מוזיאונים בנושאים שונים הממוקמים משני צידיו של הנאשיונל מול –  Nationall Mall – השדרה המרכזית בוושינגטון די.סי (Washington D.C ). הכניסה לכל המוזיאונים אינה כרוכה בתשלום ואין אף תייר שמעז לפספס אותם.