דיסקברי טיול עולמי | טיול ללאס וגאס - מסע בין קניונים

הפארקים הלאומיים באזור לאס-וגאס: גני השעשועים של הבריאה סביב גני השעשועים של האדם. 
 
כתב: אהוד גבריאלי


 

 

הפארק הלאומי קניון ברייס

קניון ברייס הוא פארק לאומי קטן יחסית במונחים אמריקאיים. צורתו מוארכת וצרה והוא משתרע על פני שטח של כ- 145 קילומטריםרבועים בלבד. המקום הוכרז כפארק לאומי בשנת 1928. מידי שנה  פוקדים אותו כמיליון וחצי תיירים. למרות שמו הרשמי, הפארק איננו קניון אמיתי, אלא רצף של מכתשים דמויי פרסה שנוצרו עקב תהליכים טבעיים של ארוזיה (בלייה) בשולי הרמה הגבוהה של דרום יוטה. במשך מיליוני שנים עברו זרמי מים נושאי סחף במצוקים התלולים של סלעי המשקע הגיריים וחרצו בהם ערוצים עמוקים. בנוסף לפעולות החתירה והכרסום של המים הזורמים, פועלים בהתמדה גם תהליכי המסה כימיים היוצרים בשכבות הסלע חללים, צורות וצבעים מרהיבים המשתנים בשעות היום. הססגוניות המדהימה של צבעי סלעי המשקע הגיריים בקניון ברייס, היא מהנדירות בעולם. תחמוצות ברזל שחדרו לסלעים מקנות להם גווני אדום, צהוב וחום בעוד שתחמוצות מנגן מעניקות את גווני הסגול - לבנדר המפתיעים. העמודים, שצורתם כצריח, ופסלי אבן אחרים בעלי צורות שונות ומשונות, נראים כאילו גולפו בידי פסל מטורף, יצירתי במיוחד.
קניון ברייס (צילום: סיגלית בר)
קניון ברייס (צילום: סיגלית בר)

הר לוח הדמקה

קטע הכביש הנופי (מס' 9) בין צומת הר הכרמל לציון הוא מהיפים ביותר בדרום מערב ארצות הברית והוא נפתח לתנועה בשנת 1930 (כעשרים שנה לאחר ההכרזה על הפארק כעל אתר לאומי). כבר בכניסה המזרחית לפארק נחשפים המבקרים ליופיו. בשני צידי הכביש רכסי צוקים מוזרים של אבן חול בשלל צבעים: לבנים, צהובים וכתומים. על צלע הר לוח הדמקה (Checkerboard Mesa ), תראו צורה של משבצות מושלמות שיצרה הארוזיה. ממשיכים בנסיעה דרך מנהרה קצרה שלאחריה במורד הכביש מנהרה נוספת שאורכה כ- 1,700 מ'. לפני הכניסה למנהרה הארוכה, משמאל לדרך, הוכשרה רחבת חנייה קטנה לרכב ומימין מתחיל שביל יפה אל נקודת תצפית יחידה במינה, המאפשרת מבט מגבוה על העמק המרכזי של פארק ציון. מדובר בקטע הליכה מתונה וקצרה יחסית (קילומטר וחצי). ההליכה בשביל המקסים שווה את המאמץ.

פארק ציון (צילום: סיגלית בר)
פארק ציון (צילום: סיגלית בר)

הפארק הלאומי גראנד קניון

הוא נחשב לקניון הגדול מכולם ואחד מפלאי העולם. יש אינספור דרכים לראות את הפארק המדהים הזה: אפשר לטוס מעליו, לטייל על שפתו ברכב או ברגל, לרדת לעומקו רגלית או על גב סוס ולשוט במימיו. אפשר להקדיש לביקור בו שעות אחדות, או ימים שלמים. אפשר לחוות אותו, קשה למצות אותו. מדובר בטיול שהוא חוויה מרגשת וחד פעמית.

שטח הפארק, הנמצא בחלק הצפוני של מדינת אריזונה, הוא כ- 5,000 קילומטרים רבועים. לב ליבו של הפארק הוא הערוץ הקניוני של נהר הקולורדו. קטע של כ- 430 ק"מ של הנהר, מתוך 2,330 הקילומטרים שלו, עובר בגראנד קניון. רוחבו הממוצע של הקניון הגדול הוא 16 ק"מ ועומקו הממוצע 1,600 מטר.

תצורות הסלעים השונות הנחשפות בקירותיו של הקניון הם פרקים בהיסטוריה הגיאולוגית של כדור הארץ, מסלעי יסוד כגרניט ובזלת שגילם מתקרב לשני מיליארד שנה בתחתית הקניון, ועד סלעי משקע "צעירים" ימיים ומדבריים שנוצרו בחלקיו העליונים. ממצאים ארכיאולוגיים מעידים על כך שאינדיאנים חיו באזור הקניון כבר לפני למעלה מ-10,000 שנה, אבל רק בשנת 1540 נחשף הקניון לעיני הלבנים הראשונים - הרפתקנים ספרדים שחיפשו זהב וגילו את הקניון הגדול בעולם.

קנין גראנד-קניון (צילום: סיגלית בר)
קנין גראנד-קניון (צילום: סיגלית בר)

שמורת גלן קניון ואגם פאוול

מהגראנד קניון מומלץ להמשיך מזרחה בכביש מס' 64 עד העיירה קאמרון (Cameron ) ומשם לעלות צפונה בכביש מס' 89 עד ליעד הבא, אגם פאוול (Lake Powell ). האגם הזה איננו פלא טבע אלא פלא בטבע, שנוצר בעקבות פעולת האדם. בשנת 1963 נשלמו שלוש שנות עבודה מאומצת של מבצע הנדסי אדיר - הקמתו של סכר ענק נוסף במעלה הזרם של הקולורדו, ליד העיירה פייג' (Page ). הסכר ממוקם כ- 110 ק"מ מצפון לעיקול החד של הנהר, הנמצא מתחת למצפור ליפאן בגראנד קניון.

השלמת הסכר יצרה, מצפון לו, את אגם פאוול עצום הממדים שאורכו כ- 300 ק"מ. האגם, שנקרא על שמו של רב סרן פאוול אשר חקר את אזור הגראנד קניון, חודר עמוק גם למדינת יוטה. עם עליית המפלס באגם המלאכותי שנוצר במדבר, התמלאו במים מאות ערוצים וקניונים יבשים משני צידי ערוץ הקולורדו. חלק מאותם קניונים מדבריים הפכו בבת אחת ל"פיורדים" כחולים נוסח נורבגיה, אבל כאן הם נראים כמעט כחזיון תעתועים בלתי מתקבל על הדעת.

שיט, דיג וספורט מים מכל הסוגים הם רק חלק ממגוון אפשרויות הנופש הפעיל המוצעות כאן לבאים לשהייה ארוכה, או קצרה. אבל גם למטייל החולף רק ללינת לילה ולכמה שעות ביום למחרת, במסעו בין הפארקים הלאומיים השונים, הלינה אפשרית באחד מהמוטלים המרובים בעיירה פייג', או בפונדק וואוויפ (Wahweap Lodge ) ובחניון הקמפינג שלידו. שניהם הוקמו ממש על שפת האגם, ליד המרינה המקסימה שלו המהווה נקודת מוצא לטיולי שיט ייחודיים.

החוויה האולטימטיבית למטייל שלא מתכוון להשתקע כאן לנופש ממושך, היא כמובן הפלגה באחת מהסירות או הספינות המרובות המשייטות באגם ובשלוחותיו הפראיות. הניגוד המדהים בין צבעם הכחול-עמוק של המים לבין צבעי האדום והצהוב של קניוני אבן החול, שהמרחק בין קירותיהם הזקופים לעתים אינו עולה בהרבה על רוחב הספינה, הוא חגיגה אמיתית לעיניים וגם למצלמות.

בשיט קצר של שעתיים אפשר להתפעל מצוקי הסלע של ה"פיורדים", מאיים צבעוניים המבצבצים בתלילות מעל כחול המים, ממפרצונים קסומים ומצורות סלע מוזרות הנראות כפסלים שנוצרו בידי פסל רב השראה. הפלגה ארוכה יותר בת כחמש שעות, המתחילה ומסתיימת במרינה של וואוויפ, משלבת הליכה רגלית של כקילומטר וחצי במדבר. ההפלגה הארוכה מאפשרת צפייה מקרוב ב"גשר הקשת בענן" (Rainbow Bridge ) - תופעת טבע גיאולוגית נדירה במיוחד המוגדרת כנכס שימור לאומי. האתר הוא גשר טבעי מאבן חול אדומה מעל ערוץ נחל יבש, בצורת קשת מושלמת, ככל הידוע - הגבוהה ביותר בעולם. בזכות מיקומה המבודד וממדיה האדירים - 83 מ' מרווח בין בסיסיה, 87 מ' גובה מעל הערוץ ו- 13 מ' רוחב בחלקה העליון - רואים בה האינדיאנים משבט הנאבאחו אתר קדוש.

טיפים

* כדאי להצטייד בכל בוקר בסנדביצ'ים (ארוחת פיקניק) לשעות הצהריים בפארקים.

* מומלץ להקדיש זמן קצר להצצה במרכזי המבקרים הקיימים בכל פארק, ובסכר של גלן קניון.

* בטוסאיאן אין להחמיץ את הסרט "הסודות הנסתרים של הגראנד קניון" המוקרן על מסך ענק בקולנוע האיימאקס (Imax ) המקומי.

* חוויה יקרה (בסביבות 100$ לאדם), אך מרגשת מאד, היא טיסה קצרה במטוס קל או במסוק מעל ובתוך הגראנד קניון. ההמראות משדה התעופה הקטן של טוסאיאן.